Tudod mi az egyik legszürreálisabb ereklye, amiről valaha hallottam? A világ szinte legmegközelíthetetlenebb pontján, a Megközelíthetetlenség pólusán (Pole of Inaccessibility), az Antarktisz jeges tundrájának szívében rendíthetetlenül áll több mint hatvan éve Lenin mellszobra.
Az ötvenes években erőteljes versengés alakult ki az Egyesült Államok és a Szovjetunió között. Nem volt ez másként a sarkkutató expedíciók terén sem. 1956-ban létesített egy kutatóállomást az USA az Antarktiszon, amire az oroszok válaszul nagyobbat, többet akartak. Ennek köszönhetően egészen a Megközelíthetetlenség pólusáig (Pole of Inaccessibility - POI) meneteltek, hogy ott húzzák fel a saját állomásukat.
A Déli-sarktól 878 kilométerre, 3718 méter magasan fekvő terület az óceántól legtávolabb eső résznek számított a múlt század közepén. 1958 december 14-én egy tizenhét fős csapat elérte a Megközelíthetetlenség pólusát, aminek örömére rögtön zászlót húztak, majd egy kis kutatóállomást építettek.
De természetesen kellett egy kicsit hencegni is és nem maradhatott le Lenin sem a buliról, a hencegés elengedhetetlen kelléke volt a show-nak. Mostanra szinte mindent belepett a hó, de meglepetésre az egyetlen dolog, ami a mai napig áll és kiemelkedik a tundrából az Lenin mellszobra, mely azóta is sértetlenül pózol a bázis koronáján és onnan tekint Moszkva felé. Egy szürreális ereklye a múltból a hó fogságában.
2008-ban megérkezett a helyszínre egy norvég-amerikai expedíció, akik hetedikként érték el a bolygó legelérhetetlenebb pontját és meglepve szembesültek a ténnyel, hogy Vlagyimir Iljics Lenin szobra várta őket. Hat kilométerre a céltól már feltűnt a távolból. Akkor még csak egy fekete pontként, de amint közelebb értek, szembesültek vele, hogy úgy néz ki, mintha csak tegnap állították volna.
Ezidáig utolsóként és első ausztrálként egy hihetetlen expedíció keretén belül 2019 december 2-án Dr Geoff Wilson járt a POI-nál. Egy hihetetlen és életveszélyes kalandra vállalkozott, ugyanis 5200 kilométert készül megtenni egyedül keresztül a jégen három hónap alatt. A honlapján nyomon követhető, hogy épp hol jár és milyen kalandokban van része, milyen kihívásokkal kell megküzdenie:
Kövess minket a Facebook-on is!
A főképet a Norwegian Polar Institute expedíciójának tagjai készítették 2008-ban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése