Könyvajánló - Thomas Harris: Hannibal ébredése
Hannibal Lector a világ legveszélyesebb szörnyetege.
De vajon ilyennek született vagy
gyermekkori traumái tették ilyenné?
Thomas Harris egy halhatatlan szörnyet alkotott Hannibal Lecter személyében. A legendássá vált tetralógia zárókötete valójában egy előzménykötet, mely megmutatja, hogyan tehet a világ egy kisfiút szörnyeteggé. A General Press Kiadó sötét, komor hangulatú borítója tökéletesen tükrözi a Hannibal ébredése című kötet tartalmát.
A regény és ezzel együtt a kis Hannibal története Hitler keleti hadjárata idején indul Litvániában. Adott egy kastély, egy neves család, ahonnan Lecterék elmenekülnek erdei vadászházukba, hogy átvészeljék a háborút. Ezeknél a részeknél elég sokat ugrálunk az időben és egy-egy eseményen keresztül ismerjük meg a család életét, a szülőket, Hannibalt és húgát, Mischát. Az itt átélt borzalmak, a trauma hatására rengeteg emléket temetett el Hannibal az elméje mélyén, melyeket később próbál előhozni, az apró emlékképekből egésszé formálni.
A háborúban megárvult fiút nagybátyja veszi magához és Párizsba viszi. Itt Robert Lecter és felesége, Lady Muraszaki törekszik rá, hogy a kis árva túllendüljön a múlt fájdalmain és esélye legyen egy szép életre. A srác igyekszik is, de kísérti a múlt, ezért próbálja felidézni a vadászházban átélt rémségeket. Akik olvasták a sorozat első három részét, azok már tudják, hogy ez hiba volt. Ahogy kezdenek összeállni a fejében a puzzle darabkái, úgy erősödik fel benne a vágy a bosszúra.
Nevelőanyjával nagyon szoros kapcsolata alakul ki, mely Robert halálával csak tovább erősödik. Harris nagyon jól ír le egy különleges, nagyon mély és mégis rendkívül törékeny kapcsolatot. Sokat megtudunk a fiú életének állomásairól, ahogy azt is, hogy miként követte el első gyilkosságát, amikor még csupán tizenhárom éves volt. És persze mind tudjuk, hogy itt nem ért véget a sor. Megszállottan kutatta húga gyilkosait, miközben elméje teljesen elborult. Vajon mi lett volna belőle, ha nem indul el a bosszú útján?
Izgalmas volt végignézni, ahogy egy összetört gyermek a sötétség útjára lép és beteljesíti bosszúját. Egy embertelen lélek fejlődéstörténete ez, amely nem a Harristől már megszokott borzongós krimi, hanem valami más. Itt most nem a sorozatgyilkost látjuk, hanem egy gyereket, akivel képesek vagyunk azonosulni, megérteni, hogy mitől kattant be. És ettől lesz a könyv is ugyanolyan hátborzongató, mint a többi. Hisz tudjuk milyen rémségeket követ el később, mégis képesek vagyunk együttérezni vele és attól függetlenül, hogy nem értünk egyet a módszereivel, megértjük a motivációját.
Bár nem a megszokott hidegrázós kötet és nem igazán krimi, inkább egy életutat mutat be, egy fejlődésregény, de szerintem jó ötlet volt a szerzőtől. Ettől a kötettől még árnyaltabb képet kapunk Hannibalról. Már nemcsak a szörnyet látjuk benne, hanem tudjuk, hogy ott van benne egy fiú, aki áldozata a háború borzalmainak.
A kötetet a General Press Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!
A kiadó honlapján kedvezményes áron megrendelhető a borítóképre kattintva!
Fordította: Bihari György
Érdekelnek a könyvújdonságok?
Kövess bennünket Facebookon!
Megjegyzés küldése