Könyvajánló - James Fallon: A pszichopátia belülről
James Fallon életének első ötvennyolc évében hétköznapi fickónak tűnt. Szerető, támogató családban nőtt fel, gimnáziumi szerelmét vette feleségül, három gyermeke és rengeteg barátja volt. Sikeres tudós és egyetemi oktató lett. Aztán döbbenetes dolgot tudott meg, ami nem csak a személyes és a szakmai életét zavarta meg, hanem arra késztette, hogy górcső alá vegye saját személyiségét.A pszichopátia belülről lenyűgözően meséli el, hogyan reagált arra, hogy az agyáról készült felvétel olyan, mint a pszichopatáké. Sorozatgyilkosokkal folytatott kutatása során fölfedezett egy sajátos neurológiai mintázatot, ami segített magyarázatot adni a hidegvérrel elkövetett erőszakos tettekre. Néhány hónappal később megtudta, hogy ősei között több gyilkos is akadt, ami arra utalt, hogy agyának mintázata nem a véletlen műve.Könyvében Fallon beszámol arról, hogyan dolgozta fel ezt a felfedezést és annak következményeit, különösen azt, hogy az ember még annál is bonyolultabb lény, mint amilyennek eddig képzeltük.
Narcisztikus emberekre is szükségünk van, mert csak annak van energiája vezetővé válni, aki el van telve magától. Ki a fene akarna elnök meg vállalatigazgató lenni, ha tudná, mivel jár az együtt? Súlyos egoizmus, nem kevés verbális készség és némi süketelés is szükséges ahhoz, hogy az ember megcélozzon egy ilyen pozíciót, és aztán jól végezze a munkáját.
Amikor barátomat és egyetemi kollégámat, az elismert pszichiátert, Fabio Macciardit kérdeztem, ő azt felelte: a pszichopátiának nincs pszichiátriai diagnózisa. Nem hagyta ennyiben, még hozzátette: „A kézikönyvben a legközelebbi meghatározás egy személyiségzavar, az antiszociális személyiségzavar. De hát a pszichopata sem mindig vadállat."
A Macciardi által emlegetett antiszociális személyiségzavart a következőképpen írja le: „Mások jogainak széles körű semmibevétele és mellőzése 1 éves kor után, amelyet a következő hét kritérium közül legalább három jelenléte mutat: a társadalmi normákhoz való igazodás kudarca; felelőtlenség; gyakori hazudozás; érzéketlenség mások jóléte iránt; vakmerőség; az előre tervezés hiánya; ingerlékenység és agresszivitás.
Jelenleg úgy tudjuk, talán megkülönböztethetjük egymástól az empátiát és a mentalizációt (más néven tudatelméletet). Az előbbi alapvető kapcsolat mások fájdalmával, ez az élet egészen korai szakaszában kialakul. Az utóbbi pedig egy finomabban hangolt mediális prefrontális rendszer, amely képessé tesz bennünket arra, hogy figyelembe vegyük mások gondolatait és meggyőződéseit akkor is, ha azok különböznek a mieinktől. Az autizmussal élők mentalizációval nem rendelkeznek, de empátiával igen, a pszichopatákból pedig az empátia hiányzik, a mentalizáció nem.
A könyv másik része magáról Fallonról, a jellemvonásairól, életéről, gondolatairól szól, egyféle önéletrajz, és ennek a hangvétele meglehetősen érdekes, nagyon szívesen olvastam róla, de stílusában visszaköszön amit az elején ír: nagyzoló, önfényező, kissé nagyképű. Hogy ez mennyire felvett póz - már az agyi szerkezetének ismeretében -, vagy mennyire van benne a fordító, Dudik Annamária Éva tudattalan keze, az jó kérdés. Viszont külföldi fórumokon is azt írják róla, hogy nárcisztikus barom. Ilyen durván azért nem fogalmaznék, sőt. :) Mindazonáltal nagyon szívesen olvastam a könyvét, akár saját magáról, akár a munkájáról írt, és nagyon szépen kirajzolódott itt is az, amit már régóta biztosan tudunk: bár léteznek különféle agyi, neurológiai mintázatok, hajlamok, ahhoz, hogy valaki erőszakos bűnelkövető legyen, olyan környezet kell. A gyerekkori környezet tesz lelketlen sorozatgyilkossá, és nem úgy születünk. Ha egy ember rendezett, normális, támogat, szerető közegben nő fel (sajnos kevés ilyen van, mindenhol akadnak problémák és elfojtások bőséggel), akkor normális életet élhet még a pszichopatákra jellemző agyi mintázattal is.
Szóval a „szerencse” nem is szerencse. Hanem célzatosan gondoskodó környezet, amelyet szinte bármilyen családban és bármilyen környéken ki lehet alakítani, még ott is, ahol látszólag elkerülhetetlen az alulteljesítő, deviáns, bűnöző élet. Azt fedeztem fel ezen a váratlan utazáson életem hatodik ikszében, amiben még akár öt évvel ezelőtt sem hittem: az igazi gondoskodó nevelés felülírhatja azt, ha születéskor szörnyű lapokat osztott valakinek a biológia. Valóságos viselkedéselméleti, genetikai, epigenetikai, pszichiátriai és társadalmi alapja van annak, hogy a rossz környékeken rendet tegyünk, és a veszélyeztetett gyerekek felé a szokásosnál nagyobb adag szeretettel forduljunk. Ez nem azt jelenti, hogy akkor minden gyerek tökéletes lesz. Én biztosan nem vagyok szent – ami nyilván kiderült az eddigiekből. De sokkal rosszabb is lehettem volna.
Kövess minket a Facebookon is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése