Ádám és Éva ősidőkre visszatekintő története folytatódik, íme Az ember tragédiája 2.0. Madách Imre drámai költeményét, Az ember tragédiája 1. címmel 2018-ban, Székesfehérváron mutatta be a Vörösmarty Színház, négy rendező közös munkájaként. Ők már akkor eljátszadoztak azzal a gondolattal: folytatni kéne a történetet. Hogyan gondolkodna a huszadik, huszonegyedik század embere hasonló helyzetben, egészen pontosan, milyen alkukat kötne ma az Úr Luciferrel, és hogyan viselné a történéseket Ádám és Éva?
Könyvajánló: Darvasi László, Márton László, Tasnádi István, Závada Pál: Az ember tragédiája 2.0
A Kossuth Kiadó gondozásában megjelent Darvasi László, Márton László, Tasnádi István, Závada Pál: Az ember tragédiája 2.0 című kiadvány vaskosabbra sikerült, mint az eredeti Madách tragédia, amely valahol az országban valamelyik színház repertoárán biztos megtalálható. Amíg a kötelező olvasmányként számontartott mű egyetemes emberi problémákat boncolgat, és helyenként kevésbé érdekli már az olvasására, elemzésére rákényszerített fiatal nemzedéket, addig a kettő-pont-nullás változat jóval közelebb kerül a ma élőkhöz. A közelmúltból és a jelenből dolgoz fel négy krízishelyzetet, a Titanic indulása előtti bált (Darvasi László), A nagyváradi-berlini színt 1930-1940-ből (Závada Pál), a Délfrancia színt (Márton László) és a Csendes-óceáni színt (Tasnádi István). A keretjáték Márton László alkotása.
Az ember lássa, milyen volt elődje,
és hogy ebből keletkezik a csődje.
A szerzők:
Darvasi László, Márton László, Tasnádi István, Závada Pál
Személyes élményeim a témában egyáltalán nem pozitív előjelűek. Középiskolában untam és kerültem Madách Imre tragédiáját, dacára annak, hogy mára elismerem a művet a magyar irodalom egyik legmeghatározóbb és legmegkerülhetetlenebb darabjának. Határozottan emlékszem negyven évvel ezelőtti véleményemre a korszak nekem nem tetsző kötelező olvasmányaival kapcsolatban: nyávog nekem Júlia, hagyjál már, Bánk bán tépelődik, mert átverték, Madáchnál meg érdekesebb Lucifer az egész nyámnyila bandánál, kenterbe veri őket. Ha megköveztek is, ehhez a műhöz olvastam el először maga teljességében Madách Imre tragédiáját, és isten bocsássa meg nekem, 16 évesen még nem érdekelt, 56 évesen meg már nem érdekel.
Sokkal jobban szól a ma emberéhez - és így hozzám is a négyszerzős, kettő-pont-nullás változat. Értem és értékelem a megjelenített társadalmi problémákat, élvezettel olvastam a verses fomában megjelenített szöveget. A végén érdekes volt figyelni a régi-új konklúziókat, és hogy Lucifernek talán (ismét) leáldozott. Hiszen ez a végzete. De valóban?
Mi a jobb, teszi fel magának mindenki a kérdést a könyvet becsukván: egy lebutított emberpár az Édenben, mindent újra kezdve, vagy folyamatában a küzdj és bízva bízzál ott, ahol éppen létezünk? Rólunk nélkülünk ne döntsön senki sem! - emeljük fel a fejünket, mire Isten felkacag, és jól hallhatóan térdét csapkodja jókedvében...
(------Végül is megnevettettük.------)
(------Az is valami.----------------------)
A kötetet a Kossuth Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!
Tetszik, amit olvastál? A képre kattintva kedvezményes áron megrendelheted a kiadó honlapján!
Kövess minket a Facebookon is!
Cím: Az ember tragédiája 2.0
Szerző: Darvasi László, Márton László, Tasnádi István, Závada Pál
Kiadó: Kossuth Kiadó
Oldalak száma: 128
Megjelenés: 2020. szeptember 11.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789635442089
Méret: 240 mm x 150 mm
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése