Hitler halott, de a háborúnak még nincs vége. Miközben a Dönitz-kormány menekül Berlinből, a szövetséges haderők feltartóztathatatlanul törnek előre. Berlin kapitulál, a C hadseregcsoport leteszi a fegyvert. Járványszerűvé válik az öngyilkosság, tömegessé a nők elleni erőszak. Utolsó halálmenetek, erőteljes kitelepítések, náci fejesek szökése, koncentrációs táborok felszabadítása: "a már nem és a még nem közötti hézag" (Erich Kästner). Erről a nyolc napról ír Volker Ullrich szinte óráról órára, a Harmadik Birodalom utolsó napjairól, amikor Hitler már halott, de hivatalosan még nincs letéve Németország által a fegyver. Drámák, remények, félelmek napról napra.
Könyvajánló - Volker Ullrich: Nyolc májusi nap - A Harmadik Birodalom utolsó hete
Sokan Németországnak ezt a nyolc napját csak úgy emlegetik: nulladik óra. Egy berlini nő 1945. május hetedikén azt írja naplójában: "roppant furcsa érzés újságok, naptár és határidők nélkül, úgyszólván az időn kívül élni. Időtlen az idő, úgy folyik, mint a víz, óramutató gyanánt az idegen egyenruhák szolgálnak". Pedig egymást érik a gyorsfolyású események: Berlin kapitulál, Hamburg (harc nélkül) angol kézen, a front mindenütt összeomlik, egyre-másra kapitulálnak a különböző német hadseregegységek. Amíg nyugaton felszabadítóként üdvözlik a szövetséges haderőket, Németország keleti felében rettegés lesz úrrá a szovjet erők beözönlése során. Az utakon valóságos népvándorlás indul meg: felszabadított munkatáborok, hadifoglyok, menekülttáborok, kényszermunkások, kibombázottak hullámzása jellemző erre az időszakra. Mindenki megy valahonnan valahová, papírokkal vagy anélkül, egyenruhában vagy anélkül, ki mit tudott, akart, és ahogyan lehetett. A kötet fő vonulata az, hogy a fenti események kaotikusságát és ellentmondásosságát kidomborítsa.
A politikailag (Dönitz-kormány), katonailag (utolsó harci cselekmények), társadalmilag (öngyilkossági járvány) fontos történéseken kívül teret kapnak a magánvisszaemlékezések (kortársak naplói, levelei, feljegyzései), a front, majd az exlex állapot (törvényen kívüli) hatásait átélt egyszerű magánemberek írásai is. Hiszen amíg egy jószándékú, tiszteletben álló fontos ember mindig fontos ember marad, őrá mindig lesz, aki vigyázzon, addig a harcoknak és túlkapásoknak kitett magánember gyakran csak éles eszére, rugalmasságára és a szerencséjére számíthat.
Nyolc nap története került feldolgozásra Volker Ullrich könyvében, amely alatt összeomlott a Harmadik Birodalom. Óráról órára olvashat az érdeklődő olyan részletességgel eseményekről, amelyek hitelességét a kötet egyhatodát kitevő jegyzetek biztosítják, akár több szemszemszögből is. Persze, semmi garancia nincs arra, hogy minden visszaemlékező az igazat és csakis a színtiszta igazat mondja, dehát azért történész a történész, hogy a lehetőségekhez mért legvalószínűbb objektív igazságot kisakkozza. Volker Ullrich pedig történész. Nem is akármilyen történész (és publicista). 1990-től 2009-ig a Die Zeit nevű tekintélyes német hetilap munkatársaként a "Politikuskönyv" rovatot vezette. A közelmúltban megjelent kétkötetes Hitler-életrajza a német és a nemzetközi piacon is nagy sikert aratott.
Tetszik, amit olvastál? A borítóképre kattintva kedvezményes áron megrendelheted a kiadó honlapján!
Kövess minket a Facebookon is!
Cím: Nyolc májusi nap - A Harmadik birodalom utolsó heteSzerző: Volker Ullrich
Fordító: Kurdi Imre
Kiadó: Corvina Kiadó
Oldalak száma: 368
Megjelenés: 2020. november 24.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789631367041
Méret: 214 mm x 138 mm x 30 mm
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése