Két mogorva tinédzser, egy infantilis tudós, aki a tákolás nagymestere és egy bolygóközi utazás - dióhéjban ennyi Farkas Róbert története, az Elugrottam a Plútóra, holnap jövök! című ifjúsági regény, amely a Kolibri Kiadó gondozásában jelent meg a napokban. Izgalmas, humoros, igazi gyöngyszem ez a mű, amit nagy örömmel olvastam közel hat x-szel a hátam mögött is.
Könyvajánló - Farkas Róbert: Elugrottam a Plútóra, holnap jövök!
Főhősünkre, Tomira Fekete tanár úr árnyéka vetül, környezetismeret tantárgyból való bukás rémében. "A következő környezetórára hozz valami érdekes témát, amivel lenyűgözöl" - javasolja neki a tanár, csak úgy lazán hozzátéve, hogy ellenkező esetben örömmel áll rendelkezésére nyár végén, pótvizsgáztató képében.
Ilyen szíves invitálásnak nem lehet nem eleget tenni, ráadásul ebben az iskolában az egyest fokozni lehet: nullással is meg lehet egy feleletet fejelni, ami két egyest ér. Két egyest! Tominak a füle is ég: utál előadást tartani az osztály előtt, biztos benne, hogy mindenki nevetni fog rajta. Ráadásul alig pár hónapja költöztek erre a környékre, szinte senkit sem ismer még, de visszahúzódó természete miatt a Harry Potter-filmek Roxfortjára hajazó épületű Szent László Általános Iskola Királyok nevű bandájának nagymenői máris kipécézték maguknak, és folyamatosan vekzálják. Ha mindez nem lenne elég, eddigi egyetlen barátja a héten nem jár iskolába...
Ahogy téma után kutat az interneten a kiselőadás ügyében, ránézett a NASA exobolygó-kereső programra is, amihez amatőr csillagászok is csatlakozhattak. A képernyőn ütemes piros jelzés villogott, és... és innen indul minden, ami azt az üzenetet generálja Tomi szüleinek (az éjszaka közepén), hogy "Elugrottam Dokival a Plútóra, holnap jövök." Mert ugye, csak úgy nem mer lelépni. Ha valami balul üt ki, nem tudni, mi a rosszabb: örök szobafogság VAGY az, hogy ezentúl mindig meg kellene ennie a szombati főzelékeket. (Egy 11 évesnek már foglalkoznia kell az élet ilyen és hasonló eldöntendő kérdéseivel.)
Engem kicsiben életem 86 éves, kicsit szórakozott értelmére emlékeztet a tudós azon vonásában, hogy mindent mindennel képes összetákolni (Doki fémkeretes szemüvege piros szigszalaggal került megerősítésre, az űrhajó vezérlőpultját egy kiszuperált atomerőműből szerezhette, stb.), ezért is olvastam egyre nagyobb érdeklődéssel a különféle leírásokat a történetben, és nagyokat bólogatva mosolyogtam, hogy ja, ja, mérnök vagyok, bízzál bennem!
A rajzok színvilága elbűvölt, a kék, sárga, fekete, lila kombinációi könnyen befogadhatóvá tették az illusztrációkat, és egységes kompozícióba foglalták a történetet. Bertnáth Barbara értő kézzel és teremtő képzelettel nyúlt Farkas Róbert témájához, hogy a maga többletét hozzáadja a munkához.
Hogy hőseink lelkes amatőr rádiósok, ufóhívők vagy űrturisták, az végül úgyis kiderül. Mint ahogy az is, hogy mi lett Tomi környezetvédelem jegyével. És a művet muszáj folytatni, mert nem tudjuk, mi lett ... hát valakivel, meg a másik valamivel.
Én várom!
A kiadó honlapján kedvezményes áron megrendelhető a borítóképre kattintva!
Érdekelnek a könyvújdonságok?
Kövess bennünket Facebookon!
Megjegyzés küldése