Modern korunk járványa a gyulladás - állapítják meg a szerzők, Rubin Eszter és Farkas-Boross Zita a Gyulladáscsökkentő étrend és életmód című könyvükben, amely a Jaffa Kiadó gondozásában jelent meg a közelmúltban. A jó hír az, hogy számos emésztési panasszal küszködő sikeres és fenntartható állapotjavulást ér el, ha e könyvben taglaltak szerint táplálkozik és él.
Könyvajánló - Rubin Eszter, Farkas-Boross Zita: Gyulladáscsökkentő étrend és életmód
A Gyulladáscsökkentő étrend és életmód című kötet nem titkoltan az IBS és a SIBO szindrómákra kínál megoldást, de a többi krónikus gyulladásban szenvedő is hasznos, alkalmazható tanácsokra talál benne ételekre, követendő életmódra egyaránt. Miről is van szó? Az étrendi tanácsok lényege az, hogy minél több, megfelelő minőségű és mennyiségű olyan táplálékot vegyen magához a betegséggel küzdő ember, amelyeket az emésztőrendszer könnyedén lebont, és a bennük található szénhidrátok jobban felszívódnak.
A szerzők: Rubin Eszter és Farkas-Boross Zita
Ha képesek vagyunk betartani a mikor, mit és mennyit hármas alapszabályát, az nemcsak az egészségmegőrzéshez járul hozzá, hanem a már kialakult betegségeket is képes tünetmentesen tartani. A szerzők olyan alapanyagokat válogattak könyvükbe, amely különböző kutatási eredmények alapján megfelelnek egy szakmailag már bizonyított kritériumrendszernek. Rubin Eszter és Farkas-Boross Zita ezt megfejelte azzal, hogy a keményítők lebontását is figyelembe véve állította össze a recepteket. Kerülték továbbá a fő allergizáló és intoleranciát okozó összetevőket tartalmazó alapanyagokat, a tejet, a tojásfehérjét és a glutént. Nem győzik azonban hangsúlyozni, hogy mindenkinek saját eredményei alapján kell elhagyni vagy alkalmazni a műben szereplő receptek hozzávalóiból.
Természetesen csak az étkezést górcső alá venni nem elegendő a komplexitáshoz, az életmód átvilágítása és annak fényében a megállapított szükséges változtatás nélkülözhetetlen a gyógyulás megvalósulásához. Érdemes kerülni a nagy mennyiségű finomított szénhidrát és cukorbevitelt (igen, ezt már mindenki tudja, csak nem követi), a vacsora ne legyen bőséges, ne kapkodva együnk, ne terheljük az agyunkat folyamatos információáradattal, és az isten szerelmére, lassítsunk már egy kicsit. Nem dughatjuk homokba a fejünket saját egészségünkkel kapcsolatban: nem lehet mástól várni megoldást életminőségünk javításában. Felül kell vizsgálni étkezési ritmusunkat, stresszkezelési módszereinket és olyan életmódtényezőket, mint a regeneráció vagy az alvás kérdése.
Ez a könyv ehhez ad mankót. Az első ~100 oldal a mi-miért-hogyanra ad válaszokat a témában, a következő ~200 oldal pedig nagyon-nagyon hasznos recepteket tartalmaz, sok-sok ínycsiklandó fotóval. Ha IBS vagy SIBO szindrómában szenvedsz, a mű kötelező olvasmány. Ha csak simán tennél valamit magadért egyéb krónikus gyulladásokkal kapcsolatban, akkor pedig erősen ajánlott.
A kötet elérhető kedvezményes áron a borítóra kattintva.
Kövess minket Facebookon!
Megjegyzés küldése