Miért hibásodnak meg a rendszerek és mit tehetünk ellene? - teszi fel a kérdést Chris Clearfiled és Tilcsik András a Leolvadás című, Kossuth Kiadó gondozta könyvben. Odaég a vacsora, összeomlik egy metrohálózat vezérlőrendszere, közösségimédia-fiaskó a világhírű Starbucksnál, BP olajszennyezés a Mexikói-öbölben - valamennyi katasztrófának közös gyökere van: egy apró sérülékenység vagy magában a rendszerben, vagy a rendszert üzemeltető emberekben. A Kossuth Kiadó üzleti könyve, a Leolvadás című kötet egyaránt alkalmazható háztartások és a föld legkisebb-legnagyobb vállalkozásai működtetésében is.
Könyvajánló - Chris Clearfiled és Tilcsik András: Leolvadás
Az egyre bonyolultabb rendszerek egyre több meghibásodási lehetőséget hordoznak magukban, amellyel az emberi agy már nem képes lépést tartani, és leggyakrabban az apró hibák fajulnak elképesztő katasztrófákba, mégpedig azáltal, hogy azokat figyelmen kívül hagyjuk. Nem ébred fel a gyanú az intő jelekre, a korán jelentkező kis zavarok jelenlétére: a figyelmetlenség, a feltételezés (azt hittem, hogy...) és nyegleség, gondatlanság, közömbösség (mittudomén', jó lesz az úgy, nincs most erre idő, nem érdekel) a kudarc és az akár emberi életekbe is kerülő balesetek szülőanyja. A bekövetkező kár és annak elhárítása érdekében tett erőfeszítések anyagi oldaláról nem is beszélve.
2) melegágya a gazdasági növekedési hajsza (főleg), a klímaváltozás és a növekvő egyenlőtlenség.
Ki tudna mindezekkel vitatkozni? A jó hír az, hogy tanulással, tanítással és független szakértők bevonásával mindezt meg lehet előzni. Valóban nehéz egy rendszeren belül hierarchiával vagy csoportnyomással, esetleg csalókkal szembeszállni, de nem lehetetlen. Az együttműködés és a kölcsönös tisztelet, valamint bizonyos ellenőrzési tevékenységek olyan státuszt kell, hogy kapjanak, amelyek akár a tulajdonossal szemben, gazdasági érdekek ellenében is felülírhatnak mindent. Persze, ezt nem egyszerű kivitelezni. Hogy mennyire nem egyszerű, arra állnak példák a könyvben, a teljesség igénye nélkül: az Enron bukása, a Lehman Brothers-ügy, a Twitter-katasztrófa, a 2017-es Oscar-gála vagy a fukusimai atomerőmű-baleset és az ezekből levonható következtetések. Néha egyszerűen csak meg kellett volna kérdőjelezni a konszenzust.
Chris Clearfield
A Harvard Egyetemen fizikát és biokémiát tanult, majd tőzsdei szakemberként dolgozott. A komplexitás és a rendszerhibák kapcsolatáról számos írása jelent meg. Seattle-ben él, ahol saját kutató- és tanácsadó cégét vezeti. Szabadideje egy részében pilótaoktatóként tevékenykedik.
A szerzők két külön tudományterületről jöttek, Chris Clearfiled tőzsdei kereskedőként kezdte pályáját, íróasztal mögül nézte végig a Lehman Brothers bukását. Tilcsik András kutató, aki azt vizsgálja, miért birkóznak meg oly nehezen a szervezetek a bonyolultsággal. Közös jellemzőjük, hogy mindketten harvardi diákok voltak.
Mi a lényege a műnek, és miben lehet gyakorlati hasznára ez bármely terület dolgozójának, beleértve a háztartást is? Hogyan kerülheted el a bukást, a katasztrófát, a balesetet, a csődöt - gyakorlatilag, még mielőtt a baj bekövetkezett volna.
Jómagam egyre inkább preferálom - amiben csak lehet - az egyszerűbb konstrukciókat, pont a bonyolult rendszerekben rejlő nagyobb meghibásodási lehetőségek miatt. Azt vallom, ami kell, az kell, de vannak nem fontos "kell-ek" is. Sosem fogok például víztakarékos mosógépet venni, mert a víztakarékosságnak is megvannak a maga hátulütői - a kevesebb vízzel nem minden mosópor lesz kompatibilis, nekem meg nincs kedvem kísérletezgetni. De sosem fogok hiper-szuper kocsit sem venni, mert amikor egy ilyen megállt alattam egy kétezer forintos mütyűr tönkremenetele miatt az autópályán, nosztalgikusan gondoltam életem értelmének negyven éves Zsigájára, ami esetenként egy oldalbarúgástól IS hajlandó volt továbbmenni az útján. Jelenleg egy fapados Suzukiban ülök, amiért istennek hála, hogy gondos karbantartással sosincs semmi baja, és ha rá kell nézni a szerelőnek, az nem százezernél kezdődik.
Ez sokkal több annál, mint bárki gondolhatná. Saját szakterületemen azt szoktam mondani, hogy a megérzéseimre hallgatni kell. Egy apró rezdülés, egy fintor, egy mellénézés, egy hangszín is árulkodó lehet, amivel foglalkoznom kell, aminek okát ki kell deríteni. Lehet, hogy csak egy félreértés okozza, de lehet, hogy komoly ellentét, amellyel dolgom van, ha nem akarok pofára esni. A konyhában ugyanezzel a metodikával élek: amikor úgy érzem, hogy a tűzhelynél KELL lennem, akkor felállok és a tűzhelynél vagyok: máris nem égett oda a rizs a folyamat legelején, a pirításnál, vagy éppen a végén, párolásnál. Ezernyi gyakorlati haszna van a könyvnek akár az egyénre szabva, akár globális értelemben.
Szerintem szerezd be ezt a művet!
A kötet kedvezményes áron megvásárolható a borítóképre kattintva a kiadó honlapján.
Köszönöm a lehetőséget a Kossuth Kiadónak!
Kövess minket Facebookon!
Kiadó: Kossuth Kiadó
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése