Messenger vagy Facebook üzenőfali beszélgetések a párszáz évvel ezelőtti felvilágosodás korából, mai diák szlengben? Bizony, bizony, pont erről van szó a Kolibri Kiadó gondozásában megjelent 25 szelfi a felvilágosodás korából című műben, amelynek szerzője Lőrinc László történelem és drámatanár. A kötethez a szerethető illusztrációkat Rátkai Kornél alkotta. Humoros, meghökkentő, pimasz.
Könyvajánló - Lőrinc László: 25 szelfi a felvilágosodás korából
Kifejezetten vártam, mikor jelenik már meg Lőrinc László legújabb kiadványa a következő történelmi korról, és ahogy eljutott hozzám a mű, kis kezembe is vettem jókat rötyögni a párszáz évvel ezelőtti Facebook üzenőfali, messengeres, kifejezetten tizenéveseknek (meg nekem, a hatvanasnak) szóló stíluson.
A sorozat előző részeiről itt olvashatsz:
25 szelfi az Árpád-korból
II. Rákóczi Ferenc például azon nyűglődik, hogy nincs aki megtömje a pipáját, és az ajtónállóból is inkább ajtón fekvő lett, mert éppen arat a pestisjárvány, hullanak az emberek. Szerelme, Elzbieta Helena Sieniawska arra bíztatja, hogy azonnal kerekedjen fel, és utazzon el őhozzá, de Rákóczink arra hívja fel a figyelmét, hogy "van itt néhány apró elintéznivalóm, például szabadságharc, meg ilyenek." Azt is ecsetelgeti, hogy cirka négyszázezer halottjuk lehet országszerte, de "érted, nem nagyon számolgatunk."
Aztán persze, vannak benne áthallások mai valóságunkra a járványkezeléssel kapcsolatban, hogy mennyi mindent kiprólnak, aminek semmi hatása, de miért ne, vagy az Apor Péter féle sirámok, hogy minden új és szokatlan azonnal a régi jó erkölcsök rovására megy: "nem a fejüket borotválják, mint a normális emberek, hanem az állukat, érted?" Mire a beszélgető partnere: "szakadok" vagy mindenféle Indiából hozott "gizgazos" füvekből szennyes melegvizet főznek (teát), na meg nem a régi jó fazékból isszák a bort, illendően körbeadva (ahogy kell), hanem üvegpohár dívik mindenkinek külön. Micsoda erkölcsök... a Brunszvik-féle kisdedóvók nevelési módszereiről nem is beszélve, amelyek nem mások, mint "lila nyugati, liberális rosszcsontsimogatók", mert aki "a pálcát kíméli, nem szereti a gyerekét! Tök mindegy, hány éves, a gyerek verve jó."
A szerző, Lőrinc LászlóPersze, a fentiek csak kiragadott példák. Olvashatsz még ifjonti szlengben arról, miért Filatori-gát a Filatori-gát, ki volt az uralkodó, aki maga ellen szervezett felkelést (?!), miért Egmont-nyitány a neve Beethowen egyik művének, mi köze Napólenonnak Kazinczyhoz, és végül, de nem utoljára, miért született meg Kölcsey Ferenc Himnusza (erre amúgy végtelenül egyszerű a magyarázat: mert Kölcsey baromira berágott Metternichen, meg az összes rohadék bécsi orkon. Ennyi.)
A mű szórakoztató és tanulságos, kifejezetten a 10-14 éves kamaszok szlengjében íródott, amelyet megítélésem szerint szeretni fognak. A fejezetek végén található Hogy volt, hogy nem volt... leírások eligazítást nyújtanak a hiteles történelmi tények tárgyában. Nagyon tudtam volna értékelni, ha negyven-negyvenöt évvel ezelőtt valaki nekem is a kezembe nyomott volna valami ehhez hasonlót a tárgyban. Nem szájbarágós, nem nyögvenyelős, és ami a fő: nem kötelezően kézbe veendő könyv, tehát minden normális nebuló azonnal ráveti magát, hogy muti, mi ez..?
Az illusztrátor, Rátkai Kornél
Fülszöveg
Merj a magad értelmére támaszkodni! – szólt a felvilágosodás jelmondata, és mi is erre bátorítjuk az olvasót: a nagy sikerű 25 szelfi-sorozat 3. kötetét is kritikus gondolkodással forgassa (és közben persze legyen nyitott a humorra). Ezúttal a török kiűzése utáni 130 év szereplői lépnek elénk: akad közöttük átutazó művész és betelepülő jobbágy, a népre rátelepülő és a népet felemelő uralkodó, híres feltaláló és gyári munkás, forradalmár és áruló (aki néha egy és ugyanaz a személy).
Kiderül például, miről folytatott kommentháborút Kazinczy és Batsányi, hogyan működött Kempelen Farkas sakkautomatája, milyen praktikákkal védekeztek eleink a pestis ellen, miért kell Beethoven egyik művét szemüvegben előadni, milyen lelkiállapotban írta Kölcsey a Himnuszt, kik ültek a szabadkőművesek titkos páholyaiban, elmesélhető-e vajon II. Rákóczi Ferenc és II. József élete képregényben (eláruljuk, igen).
A fejezetek végén található Hogy volt, hogy nem volt… nos, felér egy igazi megvilágosodással: itt derül fény a kommentek igazságtartalmára és a kommentelők személyére, egy izgalmas történelmi kor eseményeinek fontos összefüggéseire.
Tetszik, amit olvastál? A borítóképre kattintva kedvezményes áron megrendelheted!
Kövess minket Facebookon!
Megjegyzés küldése