Karaktergyilkosság - győzelem nemtelen eszközökkel, szabályokat megkerülve, becsületet, etikát felrúgva. Nemcsak a nagyok játéka, kicsiben is sokan hatásosan űzik ezt a sportágat. Milyen eszközöket használ a módszer és mit lehet tenni ellenük? Hogyan lehet felállni ilyen lejáratások után? Izgalmas politikai, történelmi, üzleti kitekintéseken túl ezekre keresi a választ és ad alkalmazható tanácsokat Bőhm Kornél kommunikációs szakértő, kríziskommunikációs tanácsadó a Karaktergyilkosság - Lejáratás a gúnynévtől az álhírig című művében, amely a napokban jelent meg a HVG Kiadó gondozásában.
"Nincs új a nap alatt – de hely sincs alatta mindenkinek." (részlet a könyvből)
Könyvajánló - Bőhm Kornél: Karaktergyilkosság - Lejáratás a gúnynévtől az álhírig
A karaktergyilkosság ősi módszer, évezredek óta az emberiség életében jelen lévő eszköz mások lejáratására. Olyannyira károsnak tartották, tartják minden időben, hogy már a 10 parancsolatba is bekerült: ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy. Mi is történik akkor, amikor ezt a tökélyre kifejlesztett módszert mások kárára bevetik? Szándékosan és következetesen arra törekszik a tett elkövetője, hogy valamely általa kiválasztott személy (csoport, szervezet, ország, stb.) jó hírnevét vagy hitelességét aláássa, ami által meggyengíti a megtámadott köré szerveződött tábort, roncsolja a kialakult kapcsolatrendszert. Egy-egy ilyen sikeres akció hosszú távon hat, tönkre is teheti a karaktergyilkosságot elszenvedő személyt, ellehetlenül karrierjét, előmenetelét illetően, magánéletét romba döntheti.
Mások írták a könyvről
Az mindenkinek megvan ugye, hogy a lelőtte, megerőszakolta, cserbenhagyta, kiskorúval hált, hazudott, csalt, lopott, vesztegetett sokkal több embert ér el és kelti fel a figyelmet a reklámba, hírbe csomagolt üzenettel? Első blikkre a rossz fiúk mindig izgalmasabbak, mint a bölcsek, ez is többezer éves tapasztalat. Valakit lejáratni kellően gonosz csomagolással, ami izgalmas és hihető, mindig eredményesebb, mitha csak szimplán hazudna valamit a lejárató az áldozatáról. Ezernyi módja van még a lejáratásnak, az ellehetetlenítéstől, nevetségessé tételtől az emlékbüntetésig, elhallgatásig számos körmönfont módon lehet kiiktatni valakit az aktív folyamatból, amelyekről a szerző alaposan értekezik. Az informatika világában "a dermesztő eljárások egyre tökéletesebbek, maga a módszer, az eszköz ősrégi."
Híres áldozatok, akiknek nevét tanulmányai során legalább egyszer már mindenki hallotta:
"A gúnyrajzok, karikatúrák – akár graffitik formájában – már időszámításunk kezdete előtt is célba vettek hírességeket, nem sokkal később a kiáltványok, pamfletek, nyomtatványok vették át ezek szerepét, manapság pedig az internetes mémek és az ezt egyre inkább kiegészítő-felváltó fake news és deep fake világát éljük. Még sohasem állt rendelkezésre ennyire széles eszköztár a hírnév lerombolásához, ezért a politikai szereplőkön túl egyre több közszereplő, sportoló, üzletember, színész, zenész vagy akár nem közszereplő magánszemély is lejáratás áldozatául eshet. Sokszor elég egy blogfelületet vagy egy közösségimédia-fiókot létrehozni, hogy a rosszindulatú tartalom a legszélesebb körben terjedhessen."
Mit lehet ez ellen tenni? A mű igyekszik minél több elkerülési stratégiát, elhárítási módszert bemutatni, "hogy felvértezettek lehessünk az ezerfejű módszer ellen." Megegyezhetünk abban, hogy mindenkinek akad rejtegetnivalója, és ezeknek a rejtegetnivalóknak az a közös természetük, hogy tulajdonosuk minél jobban retteg a titkolt tény napfényre kerülésétől, az annál biztosabban ki fog derülni. Erre nekem egyetlen remekül bevált stratégiám van, amikor valaki szembesít egy-egy gyarlóságommal, rámosolygok, megvonom a vállam, majd (szándékom szerint) édesen fuvolázom (mások szerint a talp is ökölbe szorul a hangsúlyomtól) az alábbi egy szót: ééééés? A dolog méregfoga részemről ki is lett húzva, mert bizony nem érdekel, ki, mikor, bármivel kapcsolatban mit gondol rólam, tetteimről. Hja, de könnyű nekem, a szerző szavaival élve: radar alatt repülök. (Nem úgy Puskás Öcsi - ő nagyon is radar felett volt -, akinek egyik levele pont a róla elhíresztelt valótlanságokra történő reagálásáról szólt, miszerint „A Népsport kommentárját még nem olvastam, igaz, nem is nagyon érdekel, tehetnek egy igen nagy szívességet és kinyalhassák a seggem.” Na. Így kell ezt csinálni.)
Persze, nem mindenkinek ilyen egyszerű, sokan vannak ám a tömegek észlelési tartományában, akiknek messze nem mindegy, ki, mikor, mit gondol tetteikről, kimondott szavaikról, érik-e támadások a gondosan felépített imázsokat. Az alkalmazott fegyverek sokszínűek: a tönkretenni szándékozott személyről elhíresztelt mentális problémáktól a túl öreg, túl fiatalon keresztül olyan aljas húzásokig, hogy az elért eredményei nem is akkora eredmények, bármi előfordulhat, az említettek csak a jéghegy csúcsát jelentik. Ki ne ismerne az alábbi kifejezésekből, lejáratási technikákból legalább egyet: fake news (álhír), deep fake (valakinek a hangját, képét, stb. montírozzák egy tőle független adatállományra), posth truth (alternatív tények), cancel culture (virtuális térben történő lincselés).
Kiknek javaslom a mű beszerzését? Akik olvasni akarnak a sorok között. Akiknek fontos, hogy átlássák a családi, munkahelyi játszmák lehetséges kiváltó okait és kezelésüket, akik szeretnék a közéleti híreket értékükön kezelni, akiket értek már ilyen inzultusok, és szeretnék tudni, mit tehetnek ellenük legközelebb. Szóval: minden értelmesebb embernek, azoknak meg pláne, akiknél komoly tét forog fenn karaktergyilkosságok esetén.
Fülszöveg
Miért olyan népszerű kommunikációs fegyver a karaktergyilkosság?
Melyek a leggyakrabban alkalmazott sémák?
Hogyan lehet újraépíteni a jó hírnevet egy-egy lejárató akció után?
A lejáratás, a személyes reputáció sárba döngölésére tett kísérlet nem újkori „találmány”. A karaktergyilkosság közel egyidős az emberiséggel, Egyiptomtól az ókori Görögországon át az antik Rómáig a hatalomra törő ellenfelek eszköze volt, és az is maradt mind a mai napig. Ugyanakkor a hitelfosztásnak nem kizárólag ismert emberek, politikusok eshetnek áldozatul. A lejáratás jelen van a hétköznapokban, a gazdasági életben, a munkahelyeken, a családban, szűkebb és tágabb közösségeinkben.
Az olvasmányos kötetből nemcsak a karaktergyilkosság hatásmechanizmusát ismerhetjük meg, de azt is, hogyan lehet hatékonyan küzdeni a lejáratás ellen. A szerző az egyes történelmi korok jellegzetes esetein vezet végig egészen a legfrissebb közéleti botrányokig, magánéleti párhuzamokig, a reputáció helyreállítását célzó lépésekig.
Tetszik, amit olvastál? A borítóképre kattintva kedvezményes áron megrendelheted!
Kövess minket Facebookon!
Megjegyzés küldése