Miért térhetnek el egymástól azok a döntések, amelyeknek egyformáknak kellene lenniük? Ebben az egy mondatban foglalható össze a három szerzős, HVG Könyvek gondozásában megjelent Zaj - Az emberi döntéshozást zavaró tényezők című kiváló munka. Daniel Kahneman, Oliver Sibony és Cass R. Sunstein nevei fémjelzik a kiadványt, amelyek garanciái a hitelességnek, minőségnek és a szaktudásnak. A tudományos igényen túl az olvashatóság nem csorbult.
Könyvajánló - Daniel Kahneman, Oliver Sibony, Cass R. Sunstein: Zaj - Az emberi döntéshozást zavaró tényezők
Akkor figyelj!
Hogyan juthat eltérő megállapításra egy orvos egyazon röntgenfelvétel alapján a hét különböző napjain?
Miért nem mellékes egy megbeszélésen a megszólalási sorrend?
Miért eredményesebbek az algoritmusok az embernél, ha előrejelzések megfogalmazásáról van szó?
Ezek a kérdések a könyv fülszövegében találhatók, és annyira jól fejezik ki a mű lényegét, hogy badarság lenne egy a betűt is elvenni belőlük, vagy átfogalmazni. A könyv az emberek által elkövetett hibákról szólnak, amelyek alapján az ítélőképességet torzító vagy zajjal eltérített döntések létrejönnek, különös tekintettel a különböző szervezetekre.
Torzítás és zaj - mind a kettő más és más jellemzőkkel bír a döntéshozatali folyamatban. A torzítás szisztematikus céltévesztés, míg a zaj azt jelenti, hogy a döntéshozók, akiknek egy véleményen kellene lenniük, egészen eltérő végeredményre jutnak. Ezeknek a hibáknak természetesen az ártalmatlan, kevés kárt okozó konklúzióktól a súlyos következménnyel járó okozatokig sok változója lehet. A tudományos kutatók rendre a torzításról eszmecserélnek, a zaj számukra pusztán epizodista, márpedig a szerzők szerint ez nem így van, ami tényt hosszan vesézik is a könyvben, szándékuk szerint helyreállítva így az egyensúlyt.
A szerzők
Oliver Sibony
Cass R. Sunstein
Forrás: hvgkonyvek.hu
- ugyanazon beteg diagnózisai a hét különböző napjain eltérők lehetnek akár ugyanazon orvosoknál is,
- hogy kit emel ki a gyámhatóság a családból, attól függ, kihez jut az előadók közül az ügy,
- hogy mennyi idő alatt végezhető el egy munka, annak mértéke gyakran változik attól függően, hogy melyik nap kérdezik meg.
Természetesen a példák még hosszan sorolhatók lennének a témában.
De vajon mi az oka a torzításnak és a zajnak? A szerzők hat részre osztják a könyvet, ahol
- az első részben különbséget tesznek zaj és torzítás között, megismerkedünk a naiv realizmussal, amely szerint meggyőződésünkké válik, hogy mások is nagyjából ugyanolyannak látják a világot, mint mi. Hát pedig nem.
- a második részben az emberi döntések természete kerül górcső alá, ahol a hiba és a pontosság mérésének módszere kerül ismertetésre. Alap, hogy értékeinket nem szabad összetéveszteni a tényekkel.
- a harmadik rész prediktív döntésekkel foglalkozik, megismerjük az ilyen döntések végső korlátját: az objektív jövő megismerhetetlen.
- a negyedik rész csupa lélektan, egyénre lebontva, tele interperszonális különbségekkel. A zaj zajlik, emberek!
- az ötödik részben a döntési hibák kijavításával foglalkozik, zajcsökkentési javaslatokat tesz.
- a hatodik rész azt a kérdést teszi fel az olvasóknak, hogy mi a zaj kívánatos szintje, és meg is válaszolja azt. Ugyanis az a rögvalóság, hogy bizonyos mértékű zaj minden döntésben szerepel. Vannak területek, ahonnan képtelenség kiküszöbölni, másutt pedig ki lehetne ugyan szűrni, de annyira költséges, hogy senki sem hajlandó kiperkálni az árát.
Fülszöveg
Hogyan juthat eltérő megállapításra egy orvos egyazon röntgenfelvétel alapján a hét különböző napjain?
Miért nem mellékes egy megbeszélésen a megszólalási sorrend?
Miért eredményesebbek az embernél az algoritmusok, ha előrejelzések megfogalmazásáról van szó?
Daniel Kahneman, a közgazdasági Nobel-emlékdíjas pszichológus Gyors és lassú gondolkodás című könyvében a döntéshozást nehezítő szisztematikus hibákat és a torzításokat vizsgálta. Világhírű szerzőtársaival, Olivier Sibonyval, a Döntéshozatali csapdák szerzőjével és Cass R. Sunsteinnel, a Nudge társírójával közösen írt izgalmas és gondolatébresztő könyvükben most arra keresik a választ, miért térhetnek el egymástól azok a döntések, amelyeknek egyformáknak kellene lenniük.
A válasz az emberi döntéshozást zavaró zaj jelenségében keresendő. Objektívnek hitt döntéseinket – legfőképp azokat, amelyeket szervezetek képviseletében hozunk meg – olyan mellékesnek vélt tényezők is befolyásolhatják, mint az időjárás, a napszak vagy a pillanatnyi hangulatunk. A szerzők tudományos eredményekre és kutatásokra támaszkodva – a kriminalisztikától a gyermekvédelmen át a teljesítményértékelésig – a legkülönfélébb területeken világítanak rá, hogy ahol döntések születnek, ott jelen van a zaj is. Megmutatják, hogyan ismerhetjük fel és milyen stratégiákkal küszöbölhetjük ki, hogy sokkal jobb döntéseket hozhassunk az élet minden területén.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése