Könyvajánló - Bergsveinn Birgisson - Válasz Helga levelére
Bjarni, a már idős izlandi gazda elkezdi felkapargatni a régi sebeket, és válaszol egykori szeretője évtizedekkel korábban írt levelére. Keresetlenül őszinte válaszában végigveszi élete örömeit és fájdalmait, magyarázatot próbálva találni arra, hogy minden vágya ellenére miért választotta a szerelem és a modern város helyett elhidegült feleségét és a még hidegebb, évszázadok óta változatlan vidéki életet.
Már azt sem tudom, hogy az irántad való vágyamnak egyáltalán köze van-e hozzád, vagy egyszerűen a beteges önbántalmazási hajlamomból fakad.
Nem ez Birgisson első magyarul megjelent kötete, de az első, amit olvastam. Szikár, közvetlen stílusú, kissé régiesebb hangvételű levele - amelyet Veress Dávid, az Észak folyóirat főszerkesztője fordított jó érzékkel - biztos kézzel közvetíti az érzéseket, gondolatokat, és süt belőle az, hogy ez a levél végül több lett, mint aminek szánta - egy önvallomás egy életút végén. A levél elején a hangvétel és a stílus még megszokottabb, amolyan társalgó-fecsegő-mesélő, tele a megszokott frázisokkal, de ebből fokozatosan váltunk át egy, a múlt sebeit kíméletlenül felkapargató és a döntésekkel szembenéző vallomássá. Ezt az átmenetet a fordító jól adta át, és bár az volt a szándékom, hogy minden alkalommal csak egy-egy részt olvasok el a kötetből, azon kaptam magam, hogy sodor magával a történet.
Egy szép kettősség is volt a történetben: bár Bjarni rengetegszer utal magára úgy, mint buta paraszt, valójában egy érzékeny és művelt ember, elvégre olvasókört is működtet, és olvasmányai folyton folyvást visszhangoznak a gondolataiból. Merőben más, mint a legtöbb nemzet egyszerű, vidéki emberei, és ez nem véletlen. De mégis ott van az egyszerű, vidéki ember, aki nem tudja levetkőzni a régi meséket és a babonákat, és félig-meddig nem komolyan, de azért mégis csak hisz bennük. Ahogyan a mai napig emlegetjük a különféle népi babonákat - nem komolyan, de azért egy kicsit mégis meghatározzák a napjainkat. Izlandon rengetegen és rengeteget olvasnak, nem véletlenül annyira gazdag ennek a pici, apró országnak a népnek az irodalma, hogy a ~370 ezer főre több világhírű kortárs író is jut. Elvégre az izlandi elnök is amikor Budapesten járt januárban a kézilabda-meccsen, a tolmácsával besétált az Írók boltjába, és megkérdezte, milyen izlandi íróik vannak, az eladó elérakta, mire büszkén lefotózta a kínálatot, vett egy magyar nyelvű kötetet, és elköszönt. Mindenféle pompát és flancot és védelmet nélkülözve, mint egy egyszerű ember - minthogy az is. Az izlandi nép rendelkezik az egyik legrégebbi irodalmisággal, és ez a szeretet mélyen a kultúrájukba, a mindennapjaikba van ágyazva a mai napig.
Bergsveinn Birgisson 1971. augusztus 30-án született Reykjavíkban, és az Olslói, Bergeni, valamint Izlandi Egyetemeken tanult, doktori fokozatot szerzett skandináv filológiából. A Válasz Helga levelére c. művét 2010-ben írta, 2012-ben az Északi Tanács Irodalmi Díjára jelölték ezért az írásáért. A műből film és színdarab is készült Izlandon. Ez az írás lett az Ø Kiadó első kiadványa, amely egyszerű, minimalista, de nagyon szép és igényes kötésben jelent meg.
Amikor először elolvastam a Válasz Helga levelére fülszövegét, hirtelen 2019 egyik legjobb olvasmánya, Jostein Gaarder Éppen jója ugrott be. De míg ott a főszereplő, Albert épp egy súlyos döntés előtt áll, itt Bjarni már évtizedekkel korábban meghozta a súlyos döntést, és élete végéről pillant vissza. Elbeszélésmódjában, ahogyan a veszteségekről tud írni, mégis inkább egy másik norvég író, Bjarte Breiteig novelláskötetében, a Fantomfájásokban szereplő néhány írás hangulatát juttatta eszembe. Csak ott a szereplők egy-egy apró élethelyzetébe láttunk bele, itt pedig egy életút minden fájdalmát kaptuk meg - tömörítve. Hiába, ezek a skandináv írók tudnak valamit. Leginkább azt, hogyan hogyan mutassák be távolról, kívülről, mégis rendkívüli érzékkel az érzelmeket, az örömöket és a veszteségeket, a lehető legkevesebb karakterben.
Köszönöm a lehetőséget az Ø Kiadónak! A borítóra kattintva elérhető a kötet kedvezményes áron.
Kövess minket Facebookon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése