Kate Mosse A tűz ítélőszéke című kalandregénye a 16. századi Franciaországban játszódik, véres vallási ellentétek közepette. A reformáció évszázada ez a kor, ahol a protestáns hit még éppen csak szárnyait bontogatja, a katolikusok pedig még túl erősek ahhoz, hogy ne akarják kiírtani a hugenották írmagját is Európából. A vallásháború már eleve megadja az alaphangot a műhöz, de szerepel benne egy messze vezető családi titok is, és elengedhetetlen szál a két ellentétes hitű fiatal szerelme is. Igazi romantikus (de nem nyálas) történelmi kalandregényt tett az olvasók elé az Alexandra Kiadó.
Könyvajánló - Kate Mosse: A tűz ítélőszéke
Az inkvizíció Franciaország-szerte dúl, keresik a hugenottákat, már a gyanú árnyéka is elegendő ahhoz, hogy valaki eltűnjön, és ha szerencséje van, csak testileg lelkileg megtörve kerül elő a börtönökből. De nem mindenki jár ennyire jól.
Marguerite Joubert (Minou), a Carcassone településen élő Bernard Joubert könyvkereskedő lánya, apja rejtélyes eltűnése miatt hónapok óta egyedül viszi a boltot, és miután a férfi előkerülése ezen a helyzeten továbbra sem változtat, annak keserves állapota miatt, így továbbra is a fiatal lány vállát nyomasztják az üzleti ügyek. Egy napon azonban titokzatos levelet kap szinte megfejthetetlen feladóval. Az üzenet egy használt papírdarabra írt három szó csupán: tudja, hogy élsz. Minou tanácstalanul forgatja a papírdarabkát, nem tud vele mit kezdeni, majd az aznapi események forgatagában el is felejtkezik róla.
Piet Reydon eszes, jóképű, stratégiai elképzelésekben elsőrendű, kiváló harcos, és hugenotta. Elképesztő csínnel kezdi a belépőjét, egy jelentős katolikus ereklyét meghamisít és drága pénzen piacra vágja. Valaha volt legjobb barátja jelenleg pap, és egyházi karrierre gyúr. Hogy valamiképpen kiemelkedjen az egyszerű papok tömegéből, elhatározza hogy visszaszerzi a becses katolikus ereklyét, ebben pedig nem tehet neki keresztbe se barátság, se egyéb.
A férfinak a hamisítás után menekülnie kell a városból, de Minou segítsége nélkül egészen biztos hogy elfognák. A regény során a két fiatalnak le kell győznie hitüknek korlátait (mert Minou katolikus), hogy meg bizonyosodhassanak arról, valóban egymáshoz illenek-e.
A hugenották és a francia protestantizmus története ez a mű, egy ellopott napló és egy elsinkófált örökség története. Hiába, az ördög 100 percenten alul nem dolgozik! A szereplői jól kidolgozott karakterekkel hétköznapi nők és férfiak, akik a túlélésért és szeretteikért küzdenek a vallásháború okozta bonyodalmak közepette.
A történet 1562-ben kezdődik, amikor a francia vallásháborúk megkezdődtek. Ez tulajdonképpen egy polgárháború-sorozat volt, amelynek nyomán rengeteg ember kivándorolt az országból, az államhatalom pedig térdre kényszerült. Természetesen nem Kate Mosse az egyetlen, aki feldolgozta a kérdéses időszakot, írt már erről Robert Merle is. Lehetne, de nem érdemes hasonlítgatni egymáshoz a két művet, van pár évtized a két mű keletkezése között, az egyik író nő, a másik férfi, mindent másképpen látnak, más szemszögből közelítik meg a témát, és szerintem mindegyik a maga nemében értékelendő - az olvasó szubjektivitására ki sem térve.
A kidolgozott karakterek sok kalandon mennek keresztül, sok az ármány, a titok, a fanatizmus, az aljasság, a bosszú, az előre megfontolt szándékú átejtés, csalás - és ahogy szokott lenni, a talpraesett sem mindig ússza meg baj nélkül, a naiv bölcselkedők pedig tutira rajtavesztenek a helyzeten. Nincs mese, a főhősöknek minden idegszálukkal figyelniük kell minden lépésüknél - ezek pedig olyan feszültséget teremtenek a műben, ami viszi az olvasót a lapokon keresztül.
A keretes rész arra enged utalni, hogy A tűz ítélőszéke nem egyedüli regény, hanem egy sorozat első része. Ha jól saccolom, a történet 300 év eseményeit dolgozza fel, a 16. századi Franciaországtól a 19. századi Dél-Afrikáig. Miután az első részt csont nélkül abszolváltam, és egyáltalán nem unatkoztam olvasás közben, ezért azt kell hogy mondjam, én bizony várom a következő részeket!
Szóval: olvassátok!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a borítóképre kattintva.
Kövess minket Facebookon is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése