Háború, szerelem, gasztronómia, fasizmus, holokauszt, ezekhez díszletet Róma, az örök város nyújt a II. világháború poklában. Sokan olvasták már el ezt a művet megjelenése óta, és szinte kivétel nélkül, mindenki szuperlatívuszokban beszél róla. Lisa Scottoline Örök című regénye azt sugallja: a háború ejtette sebeket csak a szerelem gyógyíthatja be. De mire eddig elérnek főhőseink, van mit körömrágni a tartalmon.
KönyvajánlóLisa Scottoline: Örök
Az egyetemleges igazságokat tartalmazó regény két évtizedet ölel át a legújabbkori Olaszország történetéből, 1937 és 1957 között. Három gyerek, két fiú, egy lány nő fel egymás közelében, akik barátokká is válnak az idők során. Amikor a hormonok felnőtt embereket gyártanak belőlük, a legények elnyerni gondolják a hajadon kezét, de kijárhat sikerrel ebben az ügyben? És a háború is kitör újra, de előtte még szembesülniük kell az olasz fasizmus térnyerésével.
Elisabetta kegyeiért folyik a küzdelem, aki temperamentumos és igazi olasz bella donna, akinek az a szíve vágya, hogy író lehessen. Marco egy kerékpárokkal kereskedő család magabízón hetyke gyereke, míg Sandro matematika zseni, már gyerekként is kimagasló tehetséggel, de pechjére zsidó származású fiú. A fasizmus megerősödése Sandronak egyre több kényelmetlenséget, majd halálos veszélyt jelent. Sandro és Elisabetta viszont életre-halálra szerelmesek egymásba, de egy ideig Marco is esélyes.
A cselekmény dramaturgiája szerint ide-oda ugrál az időben és a főhősök között, a történések magva kilenc jelentős szereplő szemszögéből kerül megvilágításra. A regényben leírtak nem mindegyike a fantázia szüleménye, nagyon is valóságos és megtörtént események alapján került a kötet lapjaira. Amikor holokausztra gondolunk, mindig Auschwitz, Treblinka jut eszünkbe, és meg sem fordul a fejünkben, hogy Olaszországgal kapcsolatban is helyénvaló ez a fogalom. Léteztek tranzit- és koncentrációs táborok, ahol zsidó embereket tartottak fogva, a szerző kutatásai közben bukkant rájuk, és készített videófelvételeket is róluk - ezek a honlapján fellelhetők ma is. A regény három központi főhőse kitalált személyek, de nagyon is eleven emberekről mintázta meg őket, mint ahogy azon zsidó családok nevei, akiket a regénybeli Sandroval együtt deportáltak, szintén is valósak. A főrabbi, az aranyműves, a könyvelő és a titkárnő szintén. Sandro személyét Tullio Levi-Civita ihlette, akit Olaszország Einstenjeként emlegettek, és áldozatul esett a zsidó törvényeknek. Egy másik szereplő is valós személy, aki a K-szindrómát kitalálta az igazságtalan törvények alóli kibúvóként. Ezen túl is számtalan valós személy szerepel a műben, az érdeklődők figyelmébe javaslom elolvasni a szerző jegyzetét.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Egy Róma szívében játszódó szenvedélyes szerelmi háromszög története
A főkép a kiadó oldaláról származik.
Megjegyzés küldése