Lékhorgászat közben fiatal lány jégbefagyott arcát megpillantani egy pecásnak sem az a kimondottan vágyott élménye. Alig lehet valamit tudni az áldozatról, mire - stílusosan - megtörik a jég, és kiderül, hogy a lány szovjet állampolgár, az Aeroflot alkalmazottja. Miért Magyarországon ölik meg, milyen magyar vonatkozásai vannak az ügynek, mi köze a Forum szakácsának és a Vígszínház ügyelőjének az egészhez? Kapcsolódik-e hozzá az észt függetlenségi mozgalom? Mit tudhatnak meg nyomozóink a moszkvai életvédelemnél? A Véres Balaton-sorozat legújabb része ezekre keresi a választ.
KönyvajánlóZajácz D. Zoltán: Dermesztő Balaton
Nincs is annál keményebb egy balatoni lékhorgászat során, amikor az átlátszó jég alól egy fiatal lány arca néz vissza az egyénre. 1981. december 27-én pontosan ez történt három horgásszal, akik a családi ünnepeket kívánták kipihenni némi kis süllőzéssel. Mondanom sem kell, nem is lett belőle semmi. A helyszínre kirendelt hadnagy az év utolsó hetére nem várt nagy eseményeket, csak a szokásos szilveszteri balhékat vagy öngyilkosságokat, de arra nem számított, hogy a Balaton jegéből kell kivágni egy jégtömbbe fagyott holttestet. Abban reménykedik (és joggal), hogy az ügy sajátosságait és szakmai szempontokat figyelembe véve, a fővárosban dolgozó, országos hatáskörű kollégák seperc alatt átveszik tőlük az ügyet.
Budapesten kiolvasztják a lányt a jégtömbből, Bogdán István főhadnagy megállapítja, hogy az áldozat roppantul hasonlít Adorján Máté menyasszonyához, Lendvay Laurához. Ezentúl alig van nyom, amin el lehetne indulni, necces a halál időpontjának megállapítása (a jégbefagyás miatt), valószínűleg drogos volt, és egy ütéssel a fején küldték el a nemlétbe. Egy ígéretes nyom szerint az áldozat Szekeres Judit, aki nővérként dolgozik a Péterffy Sándor Kórházban, és a Balatonra utazott el az ünnepekre. Amint a kollegák megkeresik a rokonait, kiderül, hogy Szekeres Judit él és virul, de ő és a család egyes tagjai kicsit zavartan válaszolgatnak a faggatódzó rendőrök kérdéseire. Mit titkolnak?
Képbe kerül az újonnan épült Forum szálló szakácsa is, Márta, aki egy hálózat tagja, és december 31-én roppant nyugtalanul megy be dolgozni. Neki mi oka lehet a lebukástól félni? Mi köze lehet az észt függetlenségi mozgalomnak Mártához és a jégbe fagyott lányhoz? Végül kiderül az áldozat neve (Riina Luik, észt nemzetiségű szovjet állampolgár), foglalkozása, de... Mi történt vele? Hogy kerül az Aeroflot egyik alkalmazottja meztelenül a Balaton vizébe? Mi köze a Vígszínház ügyelőjének az egészhez? És a moszkvai életvédelmi osztálynak?
Kedvenc nyomozópárosunk Adorján Mátéját már csak érintőlegesen találjuk meg a műben: az Interpol magyarországi irodájának vezetői széke vár rá, már nem folyik bele nyomozati cselekményekbe.
A cselekmény szépen pörög, legfeljebb két ponton csúszik el:
A regény hozza a szocializmus végéhez közeledő magyar hangulatot: kéz kezet mos, munkaidőben, munkaügyben járókat simán és kötelezően alkohollal kínálják, a dohányzás magától értetődő vendéglátóknál, munkahelyeken, mindenki elvtársozik, ami ma sem hiánycikk a közéletben, csak uram-bátyámozásban nyilvánul meg. A téli Balaton hangsúlyos lefestéséért plusz pont jár a szerzőnek, igazi ínyencfalat az a tóért rajongók számára.
Szerintem olvassátok, és bocsássátok meg a szerzőnek Adorján Máté mellőzését - azért még Laura elkészítette az emberölést elkövető profilját. Tavasz végén jön a sorozat előzménykötete, nagyon kíváncsi vagyok rá!
Fülszöveg
1981-ben, egy decemberi reggelen három lékhorgász egy halott lányt talál a Balaton jegébe fagyva. Az áldozatról hamar kiderül, hogy az Aeroflot szovjet légitársaság budapesti irodájában dolgozott. Mivel Adorján Mátét az új magyarországi Interpol-iroda megnyitásának az előkészületei foglalják le, a kollégája, Bogdán főhadnagy vezeti, aki – nem kis bosszúságára – segítőtársat is kap Moszkából, Irina Grigorenko őrnagy személyében. Bogdán nem hivatalosan beavatja az ügy részleteibe a barátait, Mátét és a pszichiáter Lendvay Laurát, aki ezúttal az áldozat pszichológiai profiljának a megalkotásával segít az indíték felderítésében. Vajon azért ölték meg, mert kábítószer-fogyasztó volt? Vagy a családja múltjában rejlő titok miatt? Netán valami egészen más áll a háttérben?
Fotó: Zajácz István |
Zajácz D. Zoltán 1966-ban született Kisvárdán. A szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatán érettségizett, majd a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem bölcsészkarán szerzett diplomát. Huszonöt évig dolgozott a médiában, a kilencvenes évek második felében az akkor legnézettebb magyar televíziós műsor, a Friderikusz Show szerkesztője volt.
Megjegyzés küldése