Az vagy-e, akinek gondolod magad? Tartozni valahová, mások megértése és a jövő előrejelzése, saját életünk feletti kontroll igénye, a tudat, hogy számítunk a közösségben, másokban való bizalom - ezek a legfontosabbak az egyén életében, aki társas lényként definiálja magát. Elliot Aronson és Joshua Aronson A társas lény című műve a fenti kérdések körül forog, szót ejtve továbbá (és többek között) agresszióról, előítéletről, szeretet-szerelemről, de konformitásról és marketingről egyaránt. Tudományos igénnyel megalkotott alapmű, amely laikusok figyelmét is felkelti.
Könyvajánló Elliot Aronson és Joshua Aronson A társas lény
A társas lény című kiadvány magyarul először 1978-ban jelent meg hazánkban. Ahogy számítani lehetett rá, "pillanatokon belül" elkapkodták a könyvesboltokból, olyannyira, hogy 1980-ban utánnyomást készítettek belőle. Sikere azóta is töretlen - hiszen szakmai berkeken belül is a szociápszichológia alapművének tartják -, így lehetséges, hogy napjainkra tucatnál is többször kiadásra került a vaskos kötet. Amikor éppen nem kapható a kereskedelemben, magánszemélyek csak csillagászati árakon válnak meg könyvüktől, és antikváriumokban is csak előjegyzéssel, iszonyú drágán kapható. A HVG Könyveknél jelenleg kiadott mű a legutóbbi amerikai kiadás magyar változata. Az előbbi mondat lényege, hogy a szerző(k) sokszorosan átdolgozták, kibővítették az első kiadás óta, ami a magyar olvasóknak naprakészséget jelent az olvasás során. Az alaphoz képest a mű szemlélete és a tudományos törzsanyag természetesen nem változott, de az elméleti és a kísérleti háttér megújulása, az új kutatások eredményei időről időre szükségessé tették az átírást és / vagy bővítést.
1) Mi jelent az, hogy társas lény?
2) Mi a szociálpszichológia?
3) A társas megismerés
4) Önigazolás
5) Konformitás
8) Előítélet
9) Szeretet, szerelem és kapcsolódás
10) A szociálpszichológia mint tudomány
A témák sokrétűek, és miután alapműről beszélünk, felölelik a szociálpszichológia teljes területét. Onnantól kezdve, hogy "mi ezen az új felfedezés, ezt a nagymamám IS megmondta volna, ha megkérdezik" csalóka bizonyossága, az agresszión, kötődésen, önbeteljesítő jóslaton át a mi értelme az életnek-ig. Hogy miért figyelünk jobban a rosszra, mint a jó dolgokra, hogy miért immunisak az emberek a tényekre, hogy miért hiszünk a reklámoknak és hogyan dőlünk be a propagandáknak. A vaskos, igényesen kötött, borítóvédőzött mű élvezetes példákon keresztül citálja a társadalomtudománynak ezt az ágát, közérthetően, egyértelműen, mégis tudományos igénnyel vezeti az olvasókat a témában - akik a mű abszolválása közben kénytelenek maguknak feltenni a legalapvetőbb kérdést: tényleg azok vagyunk, akiknek gondoljuk magunkat?
Tényleg?
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Miért gondoljuk, hogy kevésbé vagyunk elfogultak, mint mások? Hogyan válhat egy becsületes ember korrupttá? Mitől függ a bizalom? Igaz, hogy a nők kevésbé agresszívek, mint a férfiak? Mi vonz minket másokhoz, és mitől szerethetnek bennünket? Miért keresünk bűnbakokat?
DANIEL GILBERT, a Harvard Egyetem pszichológiaprofesszora, a Rábukkanni a boldogságra című bestseller szerzője
„Ez a kedvenc könyvem a témában (pedig egy szociálpszichológia-professzor fia vagyok!). Aronson egyformán hatékonyan szólítja meg a laikust (én) és a tudóst (apám). Noha a tudományban gyökerezik, A társas lény olyan kortárs és szórakoztató, mint Malcolm Gladwell.
JESSE EISENBERG, színész és író
„Amikor elolvastam A társas lény eredeti kiadását, megdöbbentett az a rengeteg mély meglátás. A bővített kiadás olvasásakor még jobban megdöbbentem: ezek a korábbi meglátások az akkor még nem is létező, modern jelenségekkel kapcsolatban is tűpontosan relevánsnak bizonyultak.”
ROBERT B. CIALDINI, a Hatás és az Előhatás című bestsellerek szerzője
Elliot Aronson
Joshua Aronson
A New York-i Egyetem docense. Szakterülete a fejlődés-, a szociál- és a pedagógiai pszichológia. A sztereotípiákból fakadó fenyegetéssel kapcsolatos úttörő kutatásaival szerzett nevet magának. Oktatói és kutatói munkájáért több szakmai elismerésben is részesült.
Megjegyzés küldése