Miklós cár legbelsőbb köre, zsidó pogromok, rendszerszinten beépített bűnbakképzés, Fabergé alkotta értéktárgyak, egy herceg, aki szerelmes lesz a zsidó származású doktornőbe, radikális körök merényletei és az orosz titkosrendőrség - dióhéjban ennyi Charles Belfoure A Fabergé-titok című könyvének cselekménye. Elkeserítő, de egyben izgalmas látlelet a Romanovok bukásához vezető út első lépéseiről, pici romantikával fűszerezve, amikor a Nagy Háborúig még sok év morzsolódik le a történelem színpadján. Szerettem olvasni!
KönyvajánlóCharles BelfoureA Fabergé-titok
Az orosz arisztokrácia hedonizmusa, szexuális frivolitása éles ellentétben áll a nép, az istenadta nép szenvedéseivel és nyomorával. Dmitrij Markov herceg éli a befolyásos elit életét, azzal a különbséggel, hogy tanult ember (építész), aki tovább lát az orránál, de Miklós cár barátjaként kevés lehetősége adódik szembesülni az egyszerű parasztok és munkások elképesztő életkörülményeivel és azokkal az értelmiségi körökkel, akik változást akarnak, akár radikális lépések árán is. Ez egészen addig így marad, amíg meg nem ismeri a zsidó származású Kátyát (Kátya Golicin), aki mellesleg orvosnak tanult és jelenleg kórházban dolgozik. A férfi számára a sok felületes, könnyelmű és folyamatosan érdekek mentén gondolkodó szerető után felüdülés az őszinte, kapcsolatukban manipulációktól mentes, határozott véleménnyel és alapos háttértudással rendelkező nő, akibe bele is habarodik. Kátya tipikus orosz értelmiségi, aki nevén nevezi a dolgokat és maga is erőszak nélküli társadalmi változásokat sürget egy olyan csoportban, ahol őszintén megvitatják, mit tehetnének az ország sorsának jobbra fordítása érdekében. Persze, a csoportban hiába deklarálják az erőszakmentességet, vannak olyan részei, akik duma helyett hathatósabban vetnék be magukat a megszerzett információk tudatában.
Mindeközben sorozatos merényletek történnek Miklós cár és családja ellen, pontosan azok a radikális körök ügyetlenkedik el, amelyekhez ilyen-olyan szempontból (tudtán kívül) lazán Kátya is kötődik, és általa Dmitrij herceg is. Az orosz hírszerzés, az OHRANA a nyomukban liheg, vezetőjük külön is ki van rúgva Dmitrijre, akinek felesége korábban még a herceg szeretője is volt. Azt persze senki sem gondolná, hogy a cár legbelsőbb köreiben is akadnak kémek, akik a radikálisoknak dolgoznak, pedig ez a helyzet.
Képet kapunk Miklós cár belső köréről, mennyire szeretetteljesen fordult családja felé, ugyanakkor a társadalmi egyenlőtlenségek okozta következmények és a dolgok valódi állapota inkább dühöt váltott ki belőle, mint uralkodóhoz méltó konstruktivitást. A karakterek kiválóan aláfestik az elit frivolitását és dekadenciáját, az ember szinte megkérdezi, hogy tudtak ezek a népek évszázadokig uralkodni és hatalmon maradni? Arcpirító arroganciájuk és a társadalmi változások minősége egyértelműen el kellett, hogy vezessen bukásukhoz. Az arisztokrácia józanabb karaktereit megformázó szereplők törekvései eleve halálra voltak ítélve ebben a felsőbbrendűséget alapként kezelő rendszerben, ahol az erőszak és a megfélemlítés volt az elsődleges visszatartó erő, hiszen a nem megfelelő magatartás azonnali és aránytalan megtorlást eredményezett.
A zsidó pogromok kitalálói rendszerszinten beépített bűnbakképzés mentén tették dolgukat, ami saját szempontjukból egészen kiválóan működött, és eredményezte mind a cár, mind az emberek előítéleteinek igazolását. Mindig könnyebb valakire, valamire, népcsoportra ráfogni minden baj eredőjét, mint gondolkodni a valóságról, valódi magyarázatokat felfedni és áldozatot hozni a nagyobb jó érdekében. Ez a módszer - bűnbakképzés - végül is az emberiség hajnala óta remekül bevált recept, nem?
Dmitrij hercegnek választania kell: családja vagy az ország sorsa? Ez bizony nem is olyan egyszerű. Hűség, becsület, szerelem, erkölcs: hogy legyen, miközben Kátya Golicin még a hírhedt OHRANA-val is képes szembeszállni, hogy megmentse népét az erőszakoskodástól, elnyomástól. Márpedig ahol Kátya harcol, onnan Dmitrij sem hiányozhat. Macska-egér játék kezdődik, amiben nagyon könnyű veszíteni - fejeket és életeket.
És hogy miért Fabergé-titok? Mert szerepük van a kémkedésben, és mert lépten-nyomon találkozhatunk ilyen tárgyakkal a műben. Kis pikantéria, borzongás, játék a drága portékákkal - és az élettel.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Elárulnád a családodat, hogy megmentsd az országodat?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése