Sokkoló, brutális tartalmú mű Észak-Koreáról, zsúfolva pedofíliával, droggal, az emberek életét átszövő politikai agymosással, ahol a személyi kultusz és a nyomor alap, ahogy a kormány jóságát hirdető, embereket megtévesztő propaganda is. Innen csak a képzelet szabadulhat, vagy még az sem? Megtörtént események alapján felnövéstörténet egy fiúról, aki önbizalmat, új perspektívát és szerelmet nyer egy rejtélyes könyvnek köszönhetően.
KönyvajánlóMarcel TherouxA phenjani varázsló
Szerepjáték kontra állampropaganda? A könyvet - amely egy bonyolult játék szabályait tartalmazza, ami középkori jellegű, mágiákkal és szörnyekkel átszőtt világban játszódik - egy amerikai professzor fia hagyta el a szállodában. Az apja egy húsz tagú radikális értelmiségi csoport tagja, akit hasznos hülyeként a rendszer tanulmányozására és pozitív propaganda reményében hívtak meg Észak-Koreába.
Minden szállodában vannak olyan emberek, akiknek kicsit többet szabad, mint a nagy átlagnak, így van ez azzal a monstrummal is, amelyben az amerikai professzor és csoportja megszállt. Így esett, hogy amikor a szobalány remegve nyújtotta a talált tárgyat a hotel vezetőjének, az röpke gondolkodás után elsüllyesztette fiókjában, hogy majd jó lesz az egyszer valamire. Persze, hirtelen halála megakadályozta a tárgyak hasznosításában, így az asztal tartalma az ott dolgozóké lett. Hierarchia mentén választhattak, és akinek a könyv jutott, irigyen nézte a többiek sokkal jobb tárgyait, ehető dolgait, hazaérve mérgesen be is vágta az ágynemű tartóba. Itt találta meg egy tizenegy éves fiú, Cso Csunszu a könyvet. A fedlapon látható vörös szörny és a lenge öltözetű szőke nő azonnal elbűvölte. A mű, mint később tanítójával együtt tanulmányozva megállapíttatott, Kardmesterek könyve címet viseli, amely a professzor fiának kedvenc időtöltéséül szolgáló Dungeons & Dragons nevű játék szabályait tartalmazza.
Cso Csunszunak nincs egyszerű dolga egy olyan országban, amely a két legfőbb vezető iránti vak hűségen, engedelmességen, közös munkán és áldozatvállaláson alapul. A külső szemmel nevetséges politikai állítások még gesztussal sem megkérdőjelezhetők az ottani lakosok számára, hiába a folyamatos éhínség, ahol az emberek állandóan étel után kajtattak. A fiúnak szerencséje van az apjával, láthatatlan ügyeskedéseinek hála, kicsit jobban élnek, mint a nagy átlag. Ez nem azt jelenti, hogy nem éhesek, de nem éheznek - és ez abban az országban szó szerint élet-halál választóvonala lehet. A fiú ebben a miliőben kezdi el tanulmányozni a talált könyvet. Kicsit felnyitja a szemét a valóságra, de... de mire megy majd vele? A szabadság illata nem való mindenkinek. Lesz-e elég ereje kiszabadulni a kazamatákból?
A háziállatok témája novemberben került elő az egyik kritikai foglalkozáson. A ház új házfelügyelőt kapott, és Pek asszony a komolyságával akart benyomást gyakorolni a lakókra.
Valaki jelentette a macskaürülékkel borított újságpapírt a kukákban, és Pek asszony levonta a nyilvánvaló következtetést.
– Először is, a háziállat tartása szabályellenes – közölte. – Ám nem ez a legnagyobb baj. Képzeljék el, mi történne, ha valami szörnyű balszerencse folytán a macska beszennyezné a Legfőbb Vezető, a főmarsall elvtárs nevét. Kollektíven vonnának minket felelősségre. Amennyiben az illegális macska tulajdonosa nem jelentkezik, úgy nincs más lehetőségünk, mint az épület átkutatása.
A résztvevők félve pillantottak egymásra. Senki sem akart házkutatást: ki tudja, mi kerülne napvilágra, miféle feketeáruk, dél-korai filmek és betiltott könyvek.
Észak-Korea a legrosszabb magyar vonatkozású Rákosi időket idézi az ötvenes évekből, a személyi kultusz idejéből, amikor az önkritika és a csengőfrász karonfogva tüntette el mindenféle nyom nélkül az embereket, hogy aztán a hozzátartozók legfeljebb hosszas nyomozás után bukkanjanak rá egy jeltelen sírra, vagy még arra sem. A citált ország napjainkban ilyen elnyomás alatt szenved, ahol a bűnbakképzés és az ellenségkép szüntelen hangsúlyozása kéz a kézben jár a politikai agymosással, miközben az állampolgárok gondolatainak és tetteinek kordában tartására bármilyen erőszak elfogadható. Milyen felnövéstörténettel rendelkezhet itt egy fiú, egy fiatal férfi, aki a talált könyv hatására öntudattal rendelkező fiatal lesz, aki már nem hisz el mindent kritika nélkül? Az önbizalom, az új perspektíva felfedezése, a tudat, hogy győzedelmeskedhet a hatalom felett, egészségre kifejezetten káros egy ilyen országban. Mindenekelőtt megtanul hazudni, finoman simulékonynak lenni, és mindent megtenni azért, hogy készséges, kissé unalmas, udvarias és mélységesen hűséges dolgozónak tűnjön.
A fanatizmus és kegyetlenség vezérvonala tartja fenn az országot, ahol a rendszer magához ragadta a hűség, önzetlenség és az együttérzés nemes eszméit, hogy a végtelenségig eltorzítva okádja vissza és várja el a jellemtelen magatartás tanúsítását állampolgáraitól. Ez mindenképpen személyiségtorzulást okoz bennük - Cso Csunszuban is, aki a nép ellenségeként megjárta a börtöntáborokat is. Mit kell tennie azért, hogy akár csak reménye legyen elmenekülni a totalitárius diktatúrából?
Izgalmas, kalandos, lehengerlő, ugyanakkor sokkoló, brutális tartalmú mű Észak-Koreáról, zsúfolva pedofíliával, droggal, az emberek életét átszövő politikai agymosással, ahol a személyi kultusz és a nyomor alap, ahogy a kormány jóságát hirdető, embereket megtévesztő propaganda is. Innen csak a képzelet szabadulhat, vagy még az sem? Megtörtént események alapján felnövéstörténet egy fiúról, aki önbizalmat, új perspektívát, szerelmet és reményt nyer egy rejtélyes könyvnek köszönhetően.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Észak-Koreából csak a képzelet nyújt kiutat. Ám az álmok könnyen rémálmokká válnak…
Megjegyzés küldése