Három nő - két festmény - egy titok - jól hangzik, nem? A sikeres művészettörténész, akinek magánélete romokban, súlyos családi titok és egy elveszett festmény nyomába ered. Öt évszázadra visszanyúló nyomozása során izgalmas kalandok sorozatán száguld tova, és hogy közben megtalálja az álompasit is, csak bónusz.
KönyvajánlóMörk Leonóra
A Hellinger-Madonna
Kata elegáns pesti galéria sikeres művészettörténésze, akinek éppen romokban magánélete. Létezik egy Hellinger-féle családállítás, mint módszer, amely válaszokat adhat, de legalábbis iránymutatást arra nézve, hogy hol lehet élete megrekedve, milyen utakra érdemes lépnie bajai megoldásával. A családállítás megállapítása szerint gondjai forrását a múltban kell keresni. Szóba kerül az örökölt múlt, annak terhei, és az elveszett családi festmény, ami egy német aukción kerül elő. Kata felvillanyozódik: neki látnia kell ezt a képet!
A másik időszálon a XVI. században járunk, ahol Wittemberg a helyszín, egy ünnepelt festő, Lucas Cranach házába nyerünk betekintést. A történet egy különösen szennyes titokra van felfűzve, izgalmas és drámai nyomozás, kalandok a kor szokásrendszerébe beépítve, felbukkan benne egy titokzatos Lena kisasszony, de élénk színekkel ecsetelt a festő és segédeinek, valamint Cranah házanépének élete is több száz évnyi távolságból.
Megindító regény ez női sorsokról, látványos tájleírásokkal, szó esik a reformáció időszakának mindennapjairól, és egy családtörténet fájdalmas titkairól, amely szálak öt évszázad után összeérnek. Fantasztikusan megírt erős történet ez megalázott nőkről. Miközben Kata nyomoz, a szerelem is utoléri, hiszen a keresett kép tulajdonosa kőgazdag német ügyvéd - mellesleg sármos, elvált -, aki számára a jólét olyan természetes, mint a levegő, amit beszív. Német gasztronómia, utazás az időben lazítják-emelik a regényt oda, ahová való: az olvasók elé. Kézbe véve a művet, míves időtöltésben lesz része bárkinek, amely nem hagy magunkra akkor sem, ha éppen fájdalmas a történet. Erősíti a hitet abban, hogy a traumákat kibeszélve, megfejtve, megoldva érdemes tartani, csak így lehet a teher alól szabadulni. A sármos német ügyvéd már csak hab a tortán, afféle királyfi fehér lovon, aki eljön.. mert megérdemeljük. (Vagy valami ilyesmi.)
A kötet külseje lilával és szemnek szép pasztellszínekkel került az olvasók elé, kéznek finom tapintású borítóval ellátva. Amit le kell szögezni: Hellinger-Madonna című kép nem létezik, de a regényt mégis egy festmény ihlette a német reneszánsz korából (Cranah festette kép). A képen egy fiatal anya látható a kisfiával, ám a képleírás szerint a mű egy szexuális erőszaknak áldozatul esett nő történetét meséli el. Mörk Leonóra innen nyert ihletet könyve cselekményéhez, amely mű eredetileg 2014-ben jelent meg a Jaffa Kiadónál (ahol most is), 9 év után átdolgozva veheti kezébe az érdeklődő. Egy teljes fejezettel bővült ki, amelyben az író az 1525-ben Wittenbergben játszódó fejezetet csatolta a regényhez. Az eredetiben csak a mai sztori volt benne, a mostani szövegben a II. számmal jelölt rész az új, kb. 77 oldal terjedelemben.
Fülszöveg
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése