Új év, új szezon - itt a Kertész öröknaptár, amely hasznos tervezési ötletekkel, praktikákkal és tanácsokkal látja el a növényekkel foglalkozó, akár elhivatott, akár laikuskertészeket. A kiadvány tartalmát ökológiai szemlélettel állították össze.
KönyvajánlóVojczek Judit
Kertész öröknaptár
Miért jó, ha az elszánt kertelőnek van egy ilyen helyes összefoglaló a keze ügyében? A Kertész öröknaptár hónapokra való lebontással hasznos tudnivalókat tartalmaz, egy kis csavarral megspékelve: a tanácsok, tudnivalók ökológiai szemlélettel áthatottak. Mit jelent ez? Vegyszermentességet, minél hatékonyabb, de kizsigerelés nélküli talajművelést, természetes tápanyagutánpótlást, talajtakarást, víz megtartást, egymást segítő növénytársulást, rendszerezést és rendszerességet.
A mű élteti, hogy újra divatba jött a kertészkedés, testnek-léleknek egyaránt hasznos elfoglaltságot jelent. Egy kis veteményes, pár gyümölcsfa nagyban segít azon, hogy érési időben ne kelljen piacra, szupermarketbe járni, hanem azon melegében fogyasztható termékekre lel a gazdálkodó ember. Megtanítja a földet művelő embert a jelenben létezni, folyamatokat és összefüggéseket átlátni - a kertészkedés tervezésre, gyakori jelenlétre ítéli az egyént, egyben türelemre és kitartásra int: a legtöbb növényhez szükséges némi áldozathozatal, fizikai munka és hozzáértés, hogy szép virágokkal, egészséges zöldségekkel és gyümölcsökkel hálálja meg a törődést.
A Kertész öröknaptár Vojczek Judit összeállításában ökológiai szemlélettel megírt összefoglalókat, hasznos tanácsokat tartalmaz, január hónappal kezdve - ami a tervezés és a vetőmagbeszerzés hónapja. A lapokhoz nincsenek hozzárendelve a napok megnevezései, ezért öröknaptár az elnevezése: évről évre be lehet írni a kerti tevékenységek fontos állomásait, elegendő rubrikát hagytak rá a szerkesztés során. Nem is lehet taxatívan felsorolni, hogy ez a kötet mennyi hasznos tudnivalóval képes segíteni mind a gyakorlott, mind a kezdő kertészeket: értekezik a tél alá vetésről, társnövények hasznosságáról, mulcsolásról, téli ágyásokról, tavaszi primőrről, csigainvázió megfékezési módozatairól, hogyan készül a paradicsomlevélből vagy csalánból készült lé és mire használható, mi az a fejtrágyázás, hogy kell öntözővizet kiszámolni adott terület és növénykultúra vonatkozásában, mit vethetünk szeptemberben, mire való a madárháló, hogyan metszünk málnát, egrest, stb., hogyan tároljunk be téli zöldségeket, gyümölcsöket - és még ezernyi hasznos, gyakorlati tanács segítheti az odafigyelően olvasó kertészeket.
Szerintem olvassátok, használjátok!
Fülszöveg
Ez a nagy szakértelemmel összeállított öröknaptár egyrészt hétről hétre végigvezet a legfontosabb kerti teendőkön, másrészt ökológiai szemléletű tanácsok, információk gyűjteménye. Több évig használható, így összehasonlíthatóak lesznek az egyes évek kertészkedési tapasztalatai és eredményei. Vojczek Judit kertészmérnök nagy szakértelemmel és gondossággal állította össze a legfontosabb tudnivalókat.
A függelékben megtalálható számos zöldség palántanevelési ideje és néhány ágyásterv-minta is. Minden hónapban adunk egy öko-tippet, amellyel csökkenthetjük az ökológiai lábnyomunkat.
Megjegyzés küldése