Megbocsátás, második esély, barátság és árulás, a múlt feldolgozása - ezek állnak Jennifer Cody Epstein Az el nem küldött levelek című regénye központjában. Két barátnő és egy családi dráma története - Renata zsidó származású nő volt, Ilse pedig a háború után úgynevezett nácitlanítási eljáráson esett át... a történet pedig 1933-ban kezdődik és bő negyven évvel a háború lezárása után fejeződik be, idősíkok között ugrálva.
Berlin - általános kép az akkori idők hangulatából (Fortepan / Buzinkay Géza) |
KönyvajánlóÍró: Jennifer Cody EpsteinFordító: Bozai Ágota
Az el nem küldött levelek
Ava Fisher 1989-ben egy urnát és csinos csomagba rendezett leveleket kap kézhez egy brémai ügyvédtől. A tengerentúlról érkezett küldemény anyja hamvait és az ő örökségét tartalmazza. Ava előbb a levelek tartalmán esik túl - amelyek egy igazából sosem ismert és sosem gondolt sorsú asszony történetéből villantanak fel pár vonást - ami azonban annyira rettenetes, hogy hatása alól szabadulni képtelen, bénultan, érzelmileg szétesve üldögél a szobájában.
Ilse Maria von Fisher (az anyja) Ava szerint jegeces szülő volt, aki sohasem foglalkozott vele úgy, ahogy általában anyák foglalkoznak gyerekeikkel: elhagyta őt Németországban, egy árvaház lakójává tette és csak 6 éves korában vette vissza magához, majd újra elhagyta, amikor Sophie (Ava kislánya) ordított a kiságyában. Az asszony tulajdonképpen azóta kiírta őt az életükből, számukra Ilse meghalt. És most itt van ez az urna és itt vannak a levelek.
Renata Bauer a levelek megszólítottja, akinek New Yorkba címezte a küldeményeket, és amelyeket sosem adott postára. Renata zsidó származású nő volt Berlinben, Ilse pedig a háború után úgynevezett nácitlanítási eljáráson esett át... az események pedig 1933-ban kezdődnek.
A két idősíkon játszódó történet 1989-ben kezdődik, amikor Ava Fisher megkapja az urnát és a leveleket, az ő erőfeszítéseit, hogy megértse az anyja cselekedeteit, megtalálja Renatát, és megbékéljen saját démonjaival. A családi dráma a jelenben a nácizmus sötét oldalára visz el a múltban, amikor két barátnő életébe berobban a fenti ideológia. Olyan könnyű úszni az árral, amikor mindenki belép a Hitlerjugendbe, Ilse is, és csak akkor gondol bele, hogy ami történik és amiket tesznek emberekkel, az rossz, amikor rettenetes élményen keresztül személyesen lesz érintett Renata miatt.
A nácizmus öröksége évtizedeken keresztül kísért, a tragikus események feldolgozása hosszú ideig mérgezi a családi-baráti kapcsolatokat, egyik oldalon a lelkiismeretfurdalás, másik oldalon a jogos sértettség, nehéz megoldást találni a nyugodt, kiegyensúlyozott életre. Embertelenséget nagyon nehéz ellensúlyozni. A dramaturgia az idősíkok váltakozásával eleve garantálja a feszültséget, a feszes történetvezetés, a karakterek kidolgozottsága emeli a mű élvezeti értékét. Megbocsátás, második esély, barátság és árulás, a múlt feldolgozása - ezek állnak Jennifer Cody Epstein Az el nem küldött levelek című regénye központjában.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Berlin, 1933
East Village, 1989
Fotó: Alexander Berg |
A 2024-es Edgar Award for Best Novel (Legjobb regény) döntőjébe került, a 2020-as Simpson/Joyce Carol Oates Irodalmi Díj listáján szerepelt, és 2014-ben elnyerte az Ázsiai Csendes-óceáni Amerikai Könyvtárosok Egyesületének szépirodalmi díját.
Írt a LitHub, a BookRiot, a McSweeney's, a The Wall Street Journal, a The Asian Wall Street Journal, a The Nation (Thaiföld), a Self és a Mademoiselle számára, valamint tanított a New York-i Columbia Egyetemen és a kiotói Doshisha Egyetemen. A New York-i Brooklynban él családjával.
A könyv fedlapjára kattintva a mű kedvezményes áron elérhető a Maxim Kiadó oldalán.
Termékadatok
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése