Hogyan tett minket a migráció azzá, akik vagyunk? - ez az egy mondatban összefoglalt lényege Az emberi gén útja című kötetnek, amely Európa történetével foglalkozik. Hihetetlen vándorlások, pusztító járványok, szörnyű csapások - avagy hogyan lettek a 40 ezer éve sötét bőrű emberekből fehér európaiak? Izgalmas kérdés, nem igaz?
KönyvajánlóÍrók: Johannes Krause, Thomas TrappeFordító: Malyáta EszterA fordítás szakmai ellenőre: dr. Szécsényi-Nagy Anna
Az emberi gén útja
Az emberi gén útja az emberi túlélés története. Az áldott-átkozott migráció, ami az embereket azzá tette, akik ma élnek Európában, őseik, ki gondolná, hogy sötét bőrűek voltak 40 ezer évvel ezelőtt? A kétszerzős munka nagy erőssége, hogy pontosan nekem, a hozzánemértőnek készült, a fogalmakat olyan módon operálva-magyarázva, amelyeket a témában járatlan agyam is képes befogadni és megérteni. Nyilvánvalóan azok számára, akik valamennyire otthon vannak a genetika és a régészet vagy a genetikai régészet tudományában (nem ugyanaz!), az alapos magyarázatok didaktikus hatást keltenek, a köreikben ismert eddigi vonulatok ismétlődései számukra unalomba fulladnak, hogy oké, ezt tudom, ezt is tudom, lapozzunk, hol vannak az új felfedezések anyagai? - de a művet nem is nekik szánták, hanem nekem, aki belekóstolás szintjén érdeklődik a legújabb kutatási eredmények iránt, igényli a tudományos jelleget, de hálás a közérthető megfogalmazásokért, miután teljesen tájékozatlan az alapok terén is.
A kötet két szerző munkája. Johannes Krause az archeogenetika területének világszerte a legismertebb szakértője, aki ebbéli szerepében narrátorként ismerteti a fenti tudományág legfrissebb kutatásainak eredményeit, összehasonlít, elemez, konklúziókat von le, míg a másik szerző, Thomas Trappe, újságíró, azt a feladatot vállalta a művel kapcsolatosan, hogy Johannes Krause gazdag tudásanyagát egységes, élvezhető tartalomba gyúrja, különös tekintettel a nacionalizmus és egyéb nemzeti fogalmakba tartozó irányvonalakra. Mit is mondhatnánk? Nem létezik olyan, hogy "tiszta nép", elöljáróban ennyit biztos.
Archeogenetika
Térkép a mű 12-13. oldaláról |
- Hát igen: mindannyian Nagy Károly rokonai vagyunk
- Mindenki mindenkivel csinálja
- A vadászok kékszeműek
- A világos bőr megkönnyíti a túlélést
- A sváb gazdasszony Anatóliából jött
- A nyugat hanyatlik, keletről jönnek az újak
- Tessék több tejet inni!
- A nyelv politikává válik
- A bolha vért hány, idegen patkányok lesznek a megmentők
- Az intelligencia egyenletesen igazságtalanul van elosztva (?!!)
Ilyen és ehhez hasonló, finoman irritáló mondatok bizgatják a nagyérdemű idegeit, miközben a szerzők a még gyerekcipőben járó tudományág, az archeogenetika legújabb eredményeit fordítják le az olvasók számára élvezhető stílusban, közérthető formában, sok illusztrációval, térképpel kiegészítve.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
"Senki sem hordoz magában olyan géneket, amelyek alapján egy bizonyos népcsoport "tiszta" tagjának nevezhetné magát."
Az emberi gén útja az emberi túlélés története. Azokról a nagy migrációs hullámokról szól, amelyek ősidők óta formálták Európát, és azokról is, amelyek innen indulva alapozták meg a nyugati világot. Merthogy az ember és a civilizációk fejlődését mindig is az állandó mozgás, a mobilitás vitte előre. A lendületesen fejlődő új tudományág, az archeogenetika, a régészeti genetika segítségével többek között fény derül arra, miért voltak sötét bőrűek az első európaiak, ki az a gyenyiszovai lány és miért téves az a nézet, hogy a népek genetikailag meghatározhatók.
Johannes Krause és Thomas Trappe élvezetes stílusban megírt, gazdagon illusztrált könyve az Európa történetével kapcsolatos legfrissebb archeogenetikai ismereteket foglalja össze.
Termékadatok
Megjegyzés küldése