Gondoltátok volna, hogy a világ legrégebb óta létező és működő könyvtára egy sivatagban van Egyiptomban?
A Sínai-hegy lábánál áll a Szent Katalin-kolostor, amely az UNESCO Világörökség része, mint a világ legrégebb óta működő keresztény kolostor, amelyet a VI. század közepén alapítottak. Ezen a helyen állt egykor egy kápolna, amelyet a hitviláguk szerint az égő csipkebokor helyére építettek.
A szerzetesek komoly gondot fordítottak a kéziratok készítésére, könyvmásolásra. Ezeket három helyen tartották, egészen addig míg 1725-ben az új sínai érsek, Nicephorus Marhalist unszolására egy helyre gyűjtötték ezeket a fontos kéziratokat és katalógust készítettek róluk.
A mintegy 8000 itt található korai nyomtatott könyv között olyan jelentős kötetek találhatók, mint például a legrégebbi ismert Biblia a IV. század közepéről, de itt található még az első kiadás a Homérosznak 1488-ból és a Platónnak 1513-ból.
1930-ban építettek egy új épületet, így kényelmesen elfért egy helyen ez a rengeteg kötet, ráadásul a 8000 könyv mellett ma mintegy 3300 kézirat és 5000 új könyv is helyet kapott. Az elmúlt évtizedekben is komoly munkák folytak itt. Az újításoknak köszönhetően már konzerváló műhely, digitális fotóstúdió is van, amelyek mind segít a látogató tudósokat és megkönnyítik a tárolást.
Igazi kincsek és különlegessége gyűjtőhelye. Vannak egyszerű zarándokok által készített kéziratok, de gyönyörű díszítéssel ellátott XI. századi kódexek és miniatúrákkal díszített kéziratok is. A hely további "rekordja", hogy ez a könyvtár rendelkezik a világ második legnagyobb kézirat- és kódex gyűjteményével a Vatikán után.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése