Munkahelyi vezetők okozta traumák - avagy iszonyatos és iszonyatosan vicces történetek emberekről, akik azt hiszik, vezetésre születtek - ez az egymondatos összefoglalója Modla Zsuzsanna Pokoli főnökök című ismeretterjesztő művének.
KönyvajánlóSzerző: Modla ZsuzsannaKiadó: Corvina Kiadó
Pokoli főnökök
Szinte nincs is ember, aki életében legalább egyszer ne találkozott volna rossz főnökkel, vagy ne hallott volna olyan emberről, aki vezetőként pokollá teszi a munkavállalók életét. Folyosókon, dohányzó helyeken, munkahelyi ebédeken, külön kis irodai fakkok mélyén - megfelelő körültekintés után - fejek hajolnak össze, és fojtott hangon tárgyalják az illető legutóbbi húzásait. Hallottátok? - susog rejtelmesen a túlélő üzemmódba kapcsolt beosztott, akinek már az esetet elbeszélni, kiadni magából is maga a megkönnyebbülés, minél zsarnokabb vagy élhetetlenebb a felé helyezett vezető, annál nagyobb mértékben.
Sokan járnak gyomorgörccsel a munkahelyükre, agyuk állandóan akörül pörög, hogy mit kell csinálni, hogyan lehet végrehajtani, már aludni se nagyon tudnak - a háttérben legtöbbször egy paranoid személyiségű vagy egyéb mentális zavartól sújtott vezető áll, akinek vagy minden mindegy, vagy semmi sem mindegy - mind a kettő egyformán rossz a melléjük (alájuk) beosztott munkavállalóra nézve. Nem kell belehalni! - inteném őket, de aki végzett már munkát ilyen személyiségű vezető mellett, annak beszűkült a látásmódja, és rettenetes nehezen képes felmérni az okozott károkat és megoldást találni az esetre. Kívülről mindig egyszerűbb meglátni a sérüléshez vezető utat és a károkozó személyt, a megoldáshoz vezető út pedig ezernyi korláttal lehet elrekesztve a sérült, sértett munkavállalótól (nincs más hely a településen, nem megoldás az ingázás, nincs a képességének megfelelő munkahely, egzisztenciális válságban van, alapesetben is szorongó alkat, stb.)
Az idegösszeomlást okozó főnökök közös ismérve, hogy valamiben inkompetensek, ami két irányba mehet el: vagy szakmailag hagynak maguk után kívánnivalót, vagy a vezetési ismereteik hiányoznak: bármely esetben kompenzálásra szorulnak és kompenzálnak is. Néha sokkal egyszerűbb, ha szakmailag nincs a toppon az illető, gyakran (de nem mindig) akad olyan ember a csoportban, aki puszta megbecsülésért szívügyének érzi a tanácsadást vezetőjének; a másik, amikor vezetői képességek hiányoznak, na az maga lehet a pokol. Tényleg.
Modla Zsuzsanna öt típusba sorolja a "pokoli" főnököket:
- az inkompetens
- az inkorrekt
- a kellemetlen
- a mániás
- a veszélyes
A kötet első fele a fentiekről szól, számos gyakorlatban előforduló példával alátámasztva, A második részben szakemberek fejtik ki véleményüket, kutatásokkal alátámasztott mondanivalójukat a pokoli főnökök által okozott károkról (többek között munkajogász, HR-tanácsadó, generációkutató és szervezetpszichológus). A munkahelyi stressznek kitett emberek különböző pszichés betegségeket szednek össze, ami a depresszív szorongástól a pánikig, kiégésig terjedhet, és jönnek velük a szomatikus tünetek is: szív- és érrendszeri panaszok, cukorbetegség, nyak-hát betegségek. Megoldásuk gyakran torkollik abba az irányba, hogy segíts magadon, isten is megsegít: a munkavállaló lépjen ki az ilyen munkahelyekről vagy egyéb hatásos módot találjon a munkahelyi légkör javítására. Hogy mit? Kinek-kinek vérmérséklete és lehetőségei szerint oszlanak meg a fentiekre adható válasza - aminek minőségéhez nyilvánvalóan szükségeltetik némi önismeret és megfelelő helyzetértékelés.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Modla Zsuzsanna kulturális antropológus könyve a rémes főnökről részben szórakoztatni szeretne. A különböző, főnöknek tökéletesen alkalmatlan karakterek alapjául valós élmények szolgálnak: a könyvhöz mintegy 50 interjút rögzített olyan munkavállalókkal, akik munkahelyi traumákat szenvedtek el. Iszonyatos és iszonyatosan vicces történetek ezekről az emberekről, akik hiszik, hogy vezetésre születtek. (Pedig nem.)
A könyv másrészt segíteni is igyekszik: nyolc szakértővel a legkülönbözőbb megközelítésekkel járja körül a rossz vezetés és munkahely világát - Orvos-Tóth Noémitől például megtudhatjuk, hogy családi mintáink mennyire határozzák meg karrierünket, Bánki György a munkahelyi nárcisztikusokról mesél, Steve Tadelis, a Berkeley közgazdász professzora pedig arról, miért lenne érdemes a "számok" helyett a fluktuációval is foglalkoznia egy-egy vállalatnak.
A könyv mélyen empatikus - a poklokat megjártakkal legalábbis - szellemes és okos írás, amely reméli, hogy cselekvésre is sarkall majd.
"A bántalmazó, ellenséges vagy egyszerűen alkalmatlan főnökök nem pusztán megkeserítik a mindennapjainkat, de mentális egészségünket is veszélyeztetik. Egy mérgező munkahelyi környezet negatív hatásaival akár hosszútávon számolnunk kell. Ez a könyv segít felismerni a jelenséget, miközben praktikus ötletekkel is szolgál az érintettek számára." (Orvos-Tóth Noémi)
ahol beleolvasó is található.
Megjegyzés küldése