John Dos Passos és Erika Mann, Erich Kästner és Martha Gellhorn, Willy Brandt és Markus Wolf: azért jöttek, hogy tudósítsanak - a háború és a holokauszt rémtetteiről, amiket a bíróság ott tárgyalt. A Faber-Castell-kastélyban laktak és írtak, vitatkoztak és táncoltak, ittak és keseregtek. Uwe Neumahr az ő történetüket meséli el izgalmas és megindító könyvében.
Kultúrpara
2024. augusztus 31., szombat
Szabadság
2024. augusztus 30., péntek
Szex, halál és kenyér
Könyvajánló - Sophie Mackintosh: Átkozott kenyér
"Az Átkozott kenyér lázas vallomás, az átváltozás erotikus példázata egy hiszterizált városban, amely egyszerre szól a vérben mételyként keringő irigységről, és az égető, emésztő vágyról."
Sophie Mackintosh Átkozott kenyér című regényének alapjául egy 1951-ben történt tragikus eseményt választott. Pont-Saint-Esprit egy francia kisváros, ahol egy rejtélyes betegség tizedelte a lakosságot. Számos történész úgy véli, hogy megmérgezték a kenyeret, a rejtélyes kór pedig tömeghisztériához vezetett. Máig nem tisztázott, hogy mi is történt és ez a rejtély remek alapot adott a szerző fikciójának.
Mackintosh egy különös, nyomasztó világba kalauzol minket, ahol a valóság és a képzelet határai elmosódnak, és ahol az emberi természet legsötétebb oldalai kerülnek felszínre. Egy olyan történet, amely egyszerre vonz és taszít, és amely a mai világunk sok kérdésére ad hátborzongató válaszokat.
A második világháború utáni meggyötört kisvárosban megismerjük a pék feleségét, Elodie-t, akinek elege van az unalmas hétköznapokból, a jellegtelen életéből. Még az öngyilkosság gondolatával is eljátszik időnként. A férje lankadatlanul piál, a kapcsulatuk már régen kihűlt, csupán évi néhány alkalommal jut neki egy kis intimitás, de még az is siralmas.
Aztán minden megváltozik, amikor a nagykövet és felesége a városba költözik, hogy felmérje a városka helyzetét a háború után. A gazdag idegenek felkavarják az állóvizet, miután a két nő összebarátkozik, de aztán minden teljesen összekuszálódik. Hatalomvággyal, kapzsisággal, az emberek legsötétebb oldalával találkozunk. A két páros teljesen bemászik egymás életébe, lopnak, hazudnak, miközben egyre több különös dolog történik a városban.
A regény egy olyan világban játszódik, ahol a kenyér többé nem a mindennapi élet természetes része, hanem valami egészen más: hatalom, elnyomás, és az emberi lélek próbája, a túlélés záloga és a hatalom eszköze. Mackintosh briliánsan használja ezt a hétköznapi elemet arra, hogy mély filozófiai és társadalmi kérdéseket boncolgasson. Az Átkozott kenyér nem csupán egy sötét disztópia, hanem egy metaforikus történet is, amely az éhséget állítja középpontba.
Olvasás közben néha már nehéz követni az eseményeket. Folyamatosan egyensúlyozunk a szürrealizmus és a valóság között, miközben a szereplők belső világából is kapunk egy szeletet. A regény atmoszférája szinte tapintható, és a feszültség végig jelen van a sorok között. Egy elgondolkodtató történet, ahol hamar rájövünk, hogy semmi sem az, aminek látszik.
Egyszerre szól testi és lelki éhségről, elnyomásról, miközben megmutatja, hogy az ember milyen szörnyű dolgokra képes a hatalomért vagy épp a túlélésért. Nyomasztó, elgondolkodtató disztópikus írás, ahol a középpontban a szex, a halál és a kenyér áll. Érdekes, elgondolkodtató írás, ami biztosan egy jó darabig eszedbe jut, mikor egy szelet kenyér kerül eléd...
A könyvet az Athenaeum Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, amelyet itt is köszönünk!
Többet szeretnél megtudni a könyvről?
Kattints a képre és rendeld meg kedvezményesen a kiadótól!
Kövess minket a Facebook-on is!
2024. augusztus 29., csütörtök
A nünbergi per és a sajtótudósítók
Nünberg, 1945-1949 - itt és ekkor játszódik Uwe Neumahr dokumentumregénye, Az írók kastélya. A mű a nünbergi per sajtósairól szól, akik végig követték a nagy hírverést kapott jogi herce-hurcát a náci háborús bűnösök ellen. Hol és hogyan dolgozták fel tárgyalás közben a rettenetes tettek okozta mentális terhet, mit csináltak szabadidejükben?
KÖNYVAJÁNLÓSzerző: Uwe NeumahrFordító: Kurdi ImreKiadó: Corvina Kiadó
AZ ÍRÓK KASTÉLYA
A náci rezsim 23 főbűnöse emberiség ellen elkövetett cselekményekért Nünbergben állt bíróság elé, és ahogy az a történelemben szokott lenni, a világ minden részéről összegyűltek a mindenkori sajtó képviselői, hogy nemzetüket tudósítsák a városban lezajló történtekről. A megfigyelők egy része a modern nemzetközi jog megszületésének tekinti a nünbergi per jogi fogásait, de ennél is érdekesebb azt megfigyelni, hogyan dolgozták fel ezek az újságírók a per során kiömlő rémtettek mentális következményeit. A többszáz embert a Faber-Castell írószergyártó elkobzott kastélyába kvártélyozták be, innen indultak, ide tértek vissza a tudósítók, miközben ettek, ittak, alkottak, beszélgettek, finomították cikkeiket és.. hát igen, mulatoztak, italba fojtották frusztrációikat.
Olyan nevek alkottak és tartózkodtak ebben a kastélyban, mint Erika Mann, Erik Kästner, John Dos Passos, Ilja Ehrenburg, de Willy Brandt, Marcus Wolf is, hogy csak pár, ismertebb nevet soroljak fel a zsúfolásig megtöltött kastély lakóiról, akik 1949-ig, a per lezárásáig élvezhették - vagy éppen nem élvezhették a vendégszállás kényelmét, mert a zsúfoltság óriási volt, ami folyamatos feszültségek forrását jelentette, a kemény konkurenciaharcról nem is beszélve. A hely nemcsak szálláshely volt, hanem komoly kreatív művészklubféle is, hiszen a várakozás éveiben a tudósításon túl számos jelentős regény vagy képzőművészeti alkotás is jegyzetten itt történt meg.
Persze, a sajtótábor (ez volt a Faber-kastély közkeletű neve) nemcsak szabad alkotások és beszélgetések helye volt, a diktatúrák komolyan fogták odaakkreditált tudósítóikat, a szovjet újságíróknak például nagyon oda kellett figyelniük, kinek társaságában tartózkodnak és miről beszélnek: egy rossz helyen kiejtett szó akár azonnali visszarendelést is jelenthetett, ami véget vetett az illető karrierjének, sőt, családtagjain is megtorolták az illető meggondolatlanságát.
A sajtótábor kényszerű kulturális együttélést jelentett a soknemzetiségű emberek között, egyfajta tesztként, kísérletként is lehet rá tekinteni. Sok nőt is akkreditáltak a per során elhangzottak tudósítására, ami abban a korban még nagy szó volt. A nők figyelme nemcsak a politikára és a per lefolyására volt kihegyezve, hamar felvetésre került általuk, hogy vajon miért csak férfiak ügye a náci főbűnösök tárgyalása (sem a vádlottak, sem a bírák között nem voltak nők). Ezentúl a krónikások nemcsak a perről, hanem kortörténeti és társadalompolitikai témákról, egyéni sorsokról is tudósítottak, sőt, néha pletykákról, szóbeszédekről is hírt adtak.
A sajtótábor részletes ismertetése után egyéni sorsok kerülnek górcső alá, például Dos Passos melankóliája, Erich Kästner megszegett ígérete, Göring kihallgatása, Willy Brandt és Markus Wolf meg a katyni tömeggyilkosság, Hemingway és Dachau, és még több más érdekes sztori abból az időszakból. A megértést és könnyű visszakeresést alapos Jegyzetek, Irodalomjegyzék, valamint Név- és tárgymutató segíti.
Szerintem olvassátok! Link behúzva, 08-29
Fülszöveg
2024. augusztus 28., szerda
Rabszolgasors egy fiatal lány szemén keresztül
Könyvajánló - Jesmyn Ward: Most leszállunk innen
Jesmyn Ward regénye ismét elrepít minket az amerikai polgárháború előtti évekbe, a déli államok kemény és sötét valóságába, és egy fiatal rabszolgalány történetén keresztül mutatja meg milyen az élet ott, ahol a rasszizmus, a szegénység és a generációkon átívelő traumák szorításában élő emberek küzdenek minden nap a túlélésért.
A 21. Század Kiadó nem kíméli az olvasókat és KULT sorozatában jobbnál jobb regényekkel bombáz minket a legnagyobb örömömre. Jesmyn Ward nálam már bebizonyította, hogy kiváló író, Hallgasd a holtak énekét! című regénye teljesen beszippantott és szinte egy ültő helyben olvastam végig. Ha az regény kimaradt, ne habozzatok, érdemes felvenni az olvasási listátokra, mert egy igazán erős, fontos mű. Elérhető egy kis ízelítő tőlem a címre kattintva:
Na, de most térjünk vissza a kiadó égisze alatt megjelent Most leszállunk innen című írásra, ahol egy rabszolgalányt kísérhetünk végig szívszaggató útján. Ne várjatok könnyed olvasmányt, fájdalmas, szívszorító, letehetetlen kötet. A szerző a déli élet sötét oldalra kalauzolja az olvasókat, ahol megismerjük egy fiatal lány, Annis történetét, aki fehér rabszolgatartó apja elad, hogy anyjához hasonlóan őt is rabszolgasorba kényszerítsék.
A regény során egy feketék lakta, kisvárosi közösségben találjuk magunkat, ahol megismerjük a mindennapjaikat. Ezeknek a szereplőknek nemcsak a társadalmi igazságtalansággal, a külső elvárásokkal, hanem saját démonaikkal is meg kell küzdeniük. A szerző rendkívül jól alkot karaktereket. Minden szereplő élő, hús-vér, akik a fájdalma átsüt a lapokon. Az emberi sorsok legmélyebb rétegeit ismerjük meg, amely rettentő fájdalmas, közben pedig egy lenyűgöző társadalomkritika. Láthatjuk a szegénység, a rasszizmus és a kilátástalanság árnyékában élőket, akiknek szinte lehetetlen kitörniük ebből az ördögi körből.
Annis anyja és nagyanyja életútján keresztül igyekszik megérteni a világot, amibe kényszerült, miközben látjuk, ahogy a remény egyre csak nő benne az afrikai harcos nagyanyja történeteinek köszönhetően, amelyek felébresztik benne is a túlélésért és kiszabadulásért küzdő harcost.
Ward zseniálisan ábrázolja a generációkon átívelő traumákat, és azt, hogy miként öröklődnek tovább ezek a terhek egyik nemzedékről a másikra. Ez a regény egy igazi érzelmi utazás, amely megérinti az embert és a regény befejezése után is velünk marad. Mély és elgondolkodtató, egy olyan írás, ahol minden mondatnak súlya van. És legyen bármennyire is sötét a világ, ha a túlélés ereje és a remény megcsinnal, akkor képes bárki minden nehézség ellenére is haladni és harcolni tovább.
Egy szívszorító családi történet komoly társadalmi kérdésekkel, egyedülálló atmoszférával, lírai, mégis kegyetlenül őszinte nyelvezettel. Tökéletes összhangot képezve a természet képei, a déli táj leírása és a szereplők belső vívódásai között. És Ward ezzel a hármassal képes olyan atmoszférát teremteni, ami beszippant és letehetetlenné teszi a regényt.
A regény nyelvezete lenyűgöző: lírai és szinte költői, de közben mégis kíméletlenül őszinte. A természet képei, a déli táj leírása, és a szereplők belső világának ábrázolása együttesen teremtenek meg egy olyan atmoszférát, amelyből nehéz kiszabadulni, még az olvasás befejeztével is.
A könyvet a 21. Század Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, amelyet itt is köszönünk!
Többet szeretnél megtudni a könyvről?
Kattints a képre és rendeld meg kedvezményesen a kiadótól!
Kövess minket a Facebook-on is!
Alvilági becsület, a nagysikerű Harlemi kavarás című kötet folytatása
2024. augusztus 27., kedd
A természetes boltívek világa - Arches Nemzeti Park
Nemzeti Parkok a világ minden tájáról - Arches Nemzeti Park, USA, Utah
2024. augusztus 26., hétfő
Mentes táplálkozás - érdemes-e nyájszellemben táplálkozni?
Egészséges középút szélsőséges diétáktól és bűntudattól mentesen - ezt ígéri a szerző, Molnár Dávid, a Mentes táplálkozás! című művében.
KÖNYVAJÁNLÓSzerző: Molnár DávidKiadó: Jaffa Kiadó
Mentes táplálkozás!
Molnár Dávid a Nutrilógia nevű oldal táplálkozási és életmód-tanácsadója, aki elkötelezetten foglalkozik feladataival, különösen a táplálkozás vitatott kérdéseiben foglal állást a tudomány legújabb kutatási eredményeit figyelembe véve. Pár éve hozta létre a fenti nevű tanácsadási szolgáltatását, amely keretében nagyon sok táplálkozási életúttal találkozva, bizonyos mintákat vett észre az evés gyakorlatával kapcsolatban, amelyek megkeserítették kliensei életét, hasztalan pénzkidobásra és erőfeszítésekre pazarolva azok erőforrásait.
Az egészség nem verseny, szögezi le Molnár Dávid. Nem lehet nyájszellemben táplálkozni, fogyást elérni, mindig le kell bontani az általános szabályokat egyéni szintre. Ahogy a könyv fedlapján olvasható: egészséges középút szélsőséges diétáktól és bűntudattól mentesen, számos magyarázatot, javaslatot adva a fentiekhez. Tudd, mit, miért eszel, és azok milyen folyamatokat indítanak el a szervezetedben!
Szerintem olvassátok!Fülszöveg
Egészséget, szépséget, fogyást ígérő diétákkal Dunát lehet rekeszteni – de valahogy mindig kiderül, hogy hosszú távon nem működnek. Hiába a megváltást ígérő étrendek, újabb és újabb táplálkozási elvek és irányvonalak, ha van egy közös pontjuk: a szélsőség.
Csak húst egyél, csak zsírt egyél, csak zöldséget egyél, csak gyümölcsöt egyél – halljuk és olvassuk, miközben nemcsak a tapasztalat, de a megbízható tudományos eredmények is mind azt mutatják, hogy a megoldás ebben is az arany középút. A kiegyensúlyozott étrend, mely nem a megvonásokról szól, hanem amelynek segítségével mértékletesen, észszerűen, a tudomány legújabb kutatási eredményeire alapozva tudjuk megválogatni az ételeinket, és nem dőlünk be egy diétának csak azért, mert éppen az a legdivatosabb.
2024. augusztus 25., vasárnap
Betiltott könyvek
Könyvajánló - Betiltott könyvek
2024. augusztus 24., szombat
Egy család, két háború és az igazság keresése
Könyvajánló - Meriel Schindler: Az elveszett Schindler Kávéház
"A Schindler kávéház története, a belőle induló, majd oda visszakanyarodó megannyi történet több minden egyszerre: visszaemlékezés, családtörténet és az osztrák zsidók korábban el nem beszélt krónikája."
Innsburck utcáit járva a szemfülesek már biztosan látták a Das Schindlert. Bár már nem a Schindler család tulajdonában áll a kávézó, megtartották a hely nevét. Meriel Schindler családja történetét meséli el könyvében. Kurt Schindler halála után lánya, Meriel úgy döntött, hogy a számos családja körüli rejtély nyomába ered.
Kurt kis házában rengeteg anyagot talált, ami segített az indulásból. Feljegyzések, fotók, iratok segítették útját. Az első világháború végeztével egy jómódú zsidó család megnyitotta a kávéházat 1922-ben és hamar a társasági élet központjává vált. Kávé, sütemények, vacsora, zene és tánc. Rengeteg embernek adtak munkát, köztiszteletben álltak, aztán beütött a második világháború és megérkeztek a nácik Ausztriába.
A kötet betekintést enged a város és a család történetébe. Meriel kutatásainak hála megismerjük Kurt nem túl szép történetét, láthatjuk, hogy mit tett vele a náci ideológia és önnön kapzsisága. A lány egész életében hallgatta a különféle sztorikat arról, hogy az apja kiket ismert, kik a rokonai, közben pedig láthatta, hogy apja miként próbál lavírozni, sokszor a törvényt megkerülve vagy épp börtönben kikötve.
Apja halála után csak néhány doboz maradt hátra, amin Meriel elindult a világban, hogy felderítse szétszóródott családtagjait és megtudja Kurt sztorijai közül vajon mennyi felelt meg a valóságnak. Kapunk számos érdekes történetet a nyomozásainak hála. Ilyen például a zsidó nagybácsi, Dr. Bloch története, aki Hitler háziorvosa volt, de olvashatunk a nagyapa történetéről is, aki az első világháború idején a Dolomitokban harcolt, majd hazatérte után megalapította a Schindler Kávéházat.
Láthatjuk a hely virágzását és bukását, amikor a nácik elvették minden ingatlanát, bebörtönözték, de azon ritka szerencsések közé tartozott, aki a második világháború után, a 40-es évek végén visszatért Innsbruckba és visszakapta a kávézóját.
Sok minden kerül terítékre, az egykori koncentrációs tábor, a zsidó temető, ahol a holokausztban elhunyt Schindler család tagjainak nevei mind felkerültek a családi sírkőre. Meriel beutazta Ausztriát, Olaszországot, az Egyesült Államokat, rengeteg információ fordult meg a kezei között, számos szétszóródott rokont talált, mi olvasók pedig kapunk egy különleges családi történetet, amely két világháborún átívelve szel át egy évszázadot.
Köszönöm a lehetőséget az Európa Kiadónak!
A kötet a borítóképre kattintva elérhető kedvezményes áron a kiadó honlapján.
Kövess minket Facebookon!
A náci zsoldosok története a hidegháború alatt
2024. augusztus 23., péntek
A hegyi gorillák megmentője
Könyvajánló - Susanna Leonard: Dian Fossey
Dian Fossey, egy lenyűgöző kutató volt, aki egész életét annak szentelte, hogy megmutassa a világnak, hogy milyen csodálatos élőlények a gorillák, akik érdemesek rá, hogy megmentsük őket az emberiség szemetétől.
A 20. század derekán élt Dian Fossey, aki már gyerekként is rajongott az állatokért és érezte, hogy a vérében van a vadon, s végül az egész életét arra tette fel, hogy orvvadászokkal viaskodva hegyi gorillákat mentsen. A Kossuth Kiadó égisze alatt megjelenő Különleges sorsok, regényes életek sorozatban kapott helyet az ő kalandos életútja, melyet regényes formában öntött papírra Susanna Leonard.
A hegyi gorillák megmentőjében Dian, a legendás kutató és állatvédő útját egészen gyerekkorától kezdve ismerjük meg. Megrendítő nehéz sorsokról olvasni és az ő útja bizony nem volt könnyű. Nem volt felhőtlen gyerekkora, de egész életében igyekezett hasznos és jó munkát végezni.
Mielőtt kikötött Afrikában mozgássérült gyerekekkel foglalkozott, de nem a múltja és a gyerekkora, ami miatt ez a könyv képes beszippantani az olvasót. Élmény volt olvasni arról, ahogy ezekkel a hatalmas állatokkal kapcsolatot épített ki, képes volt a bizalmukba férkőzni. Életéről biztosan hallottatok már, dokumentumfilmmel is találkozhattatok, de egy remek hollywoodi film is készült, amely Dian gorillák közötti életét vette alapul főszerepben Sigourney Weaverrel (Gorillák a ködben - 1988).
Lenyűgöző munkát végzett, kutatásai során olyan dolgok derültek ki ezekről a állatokról, amit sosem gondoltak volna, közben pedig komoly harcot vívott az orvvadászokkal és mindent megtett, hogy ne pusztítsák el az élőhelyüket azért, hogy a turisták kapjanak egy újabb hotelt. Ezek a harcok sajnos nem maradtak nyom nélkül, súlyos árat fizetett értük, megsínylette lelkileg és alkohollal igyekezett tompítani a stresszt.
Kapunk egy kis szerelmi szálat is Bobbal, a fotóssal, aki elkísérte, de szerencsére a gorillákkal folytatott kutatása maradt a középpontban. Csodálatos olvasni arról, hogy milyen áhitattal, szeretettel, bizalommal fordult ezek felé a félénk, szelíd állatok felé. A kalandvágya, a kitartása, az elhivatottsága, a bátorsága és az elszántsága inspiráló és lehetőséget kapunk, hogy egy elvesszünk egy távoli, ismeretlen világban, ahol saját életét kockáztatta, hogy ártatlanokat mentsen.
Olvastam volna kicsit kevesebbet a gyerekkori traumákról és többet az állatokkal kiépített kapcsolatáról, de összességében ez a regény egy különleges kaland, egy szép tisztelgés egy páratlan életút előtt.
A kötetet a Kossuth Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!
A képre kattintva kedvezményes áron elérhető a kötet a kiadónál!
Kövess minket a Facebookon is!
Főkép: Dian Fossey Ruandában szeretett gorillái társaságában (Fotó: Robert I.M. Campbell/National Geographic Creative)
Afrika oroszlánja - Egy életre szóló utazás a vadon szívébe
Anna Freud - Egy lány az apja árnyékában
Estée Lauder és a szépség álma