Tudni kell hátralépni, kisfiam - inti nagyapja Cserhalmi Györgyöt a kötetben. Légy szabad - folytatja máshol a tanítást, "a lelked legyen szabad, fiam. Ha ezt az ember megérti, akkor él vele; illetve biztos, mindenki megérti, csak nem mindenkinek sikerül. És nekem olyan szerencsém volt, hogy én valahogy tudtam ezzel élni. Nem tudom, hogy."
KÖNYVAJÁNLÓ
CserhalmiNEM LEHET MINDEN NAP MEGHALNI
Cserhalmi
Szerző: Cserhalmi György, Csáki JuditKiadó: Open Books Kiadó
Cserhalmi György: ikon, megkerülhetetlen kulturális ikon, akinek alkotó évtizedei megkérdőjelezhetetlenné teszik a fenti állítást. Egyszerre önéletrajz és beszélgető könyv ez, amelynek szépen cizellált, de mégis keresetlen sorait Csáki Judit kísérte végig Cserhalmi Görgy kékkúti házának idilli kertjében, majd szerkesztetté könyvvé. Egy nyár beszélgetéseinek anyaga, amelyben a legszemélyesebb kérdésektől a szakmai röghöz kötöttségekig minden előfordul: gyermekkor, család, barátság, alkohol, rákbetegség - íme egy élet slágfertigekben. Mitől más és mitől érdekes? Cserhalmi György személyétől.
Voltak művészek Major Tamáson kívül is, akiknek nagyon nehéz volt feldolgozni azt, hogy előttem az utódom, hogy már azok a szerepek amelyek az én repertoáromat képezték, nem nekem jutnak. Ilyen volt Sinkovits Imre is, ott nyírt-vágott engem, ahol tudott, emlékszik vissza Cserhalmi. Játszani nehéz, tér rá más témára, fontos, hogy mit játszhatunk ki magunkból - akár olyat is, amit magánéletünkben szégyellni kéne. Nem lehet minden nap meghalni. Nem lehet az, hogy hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön meghalsz ebben vagy abban a darabban, és akkor még pénteken is ez legyen a sorsod. Aztán meg, folytatja máshol, "az a baj, hogy azt hiszik, Csehov hősei okosak. Csehov okos. A hősei pont olyan hülyék, mint mi vagyunk." A szakmai kérdésekről talán mindenki másnál több mondanivalója van, mindez átitatva a pálya és a kollégák iránti alázattól, időtlen értékeket felmutatva.
Kulisszatitkok, a színészet éthosza és mesterségbeli fogások, anekdotákkal, forgatások alatt megesett mulatságos eseményekkel lazítva, számos fotóval illusztrálva. A feltáruló monumentális pályaképen és a sorok közül átsütő kivételes és rendkívül szerethető személyiségen túl a 20. századi magyar film- és színházművészet egy személyes, mégis örökérvényű olvasata ez a kötet, melynek kétségtelenül ott a helye minden kultúra iránt érdeklődő ember polcán.
A kötetet a kiadó december 1-én mutatja be az Örkény Színházban Cserhalmi Györggyel, Csáki Judittal és Mácsai Pállal. A jegyek már szinte mind elfogytak, de az Open Books minden könyvvásárlónak ajándékba adja az esemény élő online közvetítését!
Minden sorát faltam - szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Miniportrék, anekdoták, vidámak és szomorúak sorjáznak tehát ebben a könyvben, olyan emberekről, akiknek a többsége már a színház- és filmtörténet része, a kulturális közelmúltunk, értéktárunk meghatározó eleme; olyanok, akiket nem szabad elfelejteni, mert nélkülük érthetetlen és értelmezhetetlen az a kulturális közeg, amelyben ma élünk.
És kirajzolódik egy monumentális pálya jó néhány tapasztalata, és mögötte remélhetőleg egy szakma, a színészet ethosza is. „Nagy színész”, „népszerű színész”, „főszereplő színész” – gyakran felbukkanó jelzős kapcsolatok ezek Cserhalmi pályájával kapcsolatban, és igazak is, csak éppen nem sokat árulnak el arról, ami mögöttük van; mi erről is sokat beszélgettünk, a „melóról”, a családról, a színészi „trükkökről”.
Csáki Judit
ahol beleolvasó is található.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése