Gyógyulástörténetek veszteségről és szeretetről - Családi traumák

 Könyvajánló - Julia Samuel: Családi traumák

Miért ​a szeretteink tudnak leginkább felbosszantani minket?
Hogyan vészelhetik át a családok együtt a különféle kríziseket?
Miként hoz jelentős javulást a család életében akár egyetlen családtag lelki fejlődése?

Julia Samuel elismert pszichoterapeuta családok több generációjával végzett terápiáinak tanulságait ismerteti. Nyolc gyönyörűen elmesélt, tanulságos eseten keresztül elemzi a családi életet nehezítő tényezőket a sokáig őrzött titkoktól a kirepülő gyerek okán érzett aggodalmon át a mozaikcsaládokban jellemzően előforduló súrlódásokig. Rávilágít, hogy valójában mennyi mindent örököltünk felmenőinktől és milyen sok sebet tudunk begyógyítani, ha a család¬tagjainkkal közösen nézünk szembe traumáinkkal.
A kötet szerzője a legszorosabb és egyúttal legtöbb fájdalmat okozni képes kapcsolataink vizsgálata és a legfrissebb tudományos kutatások segítségével mindannyiunk számára használható tudást ad bonyolult családi viszonyaink értelmezéséhez és átalakításához. A családi jóllét tizenkét alappillérének megismerésével – a hatékony veszekedéstől az összetartozás érzését erősítő rituálékig – gyakorlati eszközöket, tanácsokat kapunk kapcsolataink javításához, és ahhoz, hogy olyan családi viszonyrendszert alakítsunk ki, amilyet szeretnénk.




Julia Samuel Családi traumák című könyve a családi dinamikák és a traumák mélyreható elemzésével foglalkozik. Samuel, aki szakképzett pszichológus, tapasztalatain keresztül mutatja be, hogyan hatnak a múlt eseményei a családtagok közötti kapcsolatokra, és milyen hatással vannak az egyének életére. A könyv célja, hogy megértsük a családi traumák természetét, és segítséget nyújtson a gyógyulás folyamatában.

A műben Samuel számos valós esetet és személyes történetet oszt meg, amelyek segítségével világosan bemutatja a családi traumák sokféleségét. Ezek a történetek nemcsak átélhetőek, hanem lehetőséget adnak az olvasóknak arra is, hogy saját tapasztalataikat párhuzamba állítsák. Samuel hangsúlyozza, hogy a családokban előforduló traumák nemcsak egyedi események, hanem gyakran áthúzódnak generációkon, befolyásolva a következő generációk életét és kapcsolatait.

Az egyik esetben pl. egy rangos nemesi család egyik sarja a kliens, akivel apja gyerekkorától kezdve hűvösen viselkedett, megadott neki minden földi jót, de szeretetet nem, és mindig úgy érezte, hogy ő kívülálló a családjában. Ez végül alkoholproblémákhoz vezetett, és már a saját családjának sem tudta megadni azt, amit kellett volna. Végül kiderült, hogy az, amivel gyerekkorában bántották őt és amit mindig is érzett, sejtett, igaz: az apja nem a biológiai apja. A története megmutatja, mennyire fontos az életünkben az identitás, a tudat, hogy kik a szüleink, és mi mindent vesz el, ha ez bizonytalan, ha nem tudjuk. 

De akadt egy meleg pár is, akik örökbe szerettek volna fogadni, és még az örökbefogadás előtt úgy döntöttek, hogy nem árt egy kis terápia egyiküknek sem, elvégre itt nincs meg az a 9 hónap lelki felkészülés, és bármikor hívhatják őket, hogy készen állnak-e, hogy szülővé váljanak. Mesélnek a gyerekkorukról, hogy okozott-e problémát a homoszexualitásuk a családban, hogy hogyan ismerkedtek meg, majd végül az örökbefogadás fájdalmas és hosszadalmas műveletéről, sőt, amikor már megvolt a kislányuk, egy akciófilmbe illő jelenetről is... Az ő történetük bepillantást enged a brit örökbefogadási rendszerbe egyaránt, de abba is, hogy milyen lelki, mentális erőt és őszinte önismeretet igényel önmagában az, hogy valaki rájöjjön, beismerje saját maga és a családja előtt is, hogy a saját neméhez vonzódik. Ezért mondom mindig, hogy azok az emberek, akik valamilyen betegséggel, állapottal élnek együtt, vagy a nemi identitásuk, szexualitásuk a többségétől eltérő, lelkileg erősebbek, mert nekik szükségük van erre az erőre már gyerekkoruktól kezdve, és önazonosabb életet képesek élni mint azon tömegek, akik csak belesimulnak a "társadalmi normákba". 

A könyv egyik központi témája a gyász és a veszteség, valamint az, hogy ezek hogyan formálják a családi kapcsolatokat. Samuel beszél a gyász különböző szakaszairól és arról, hogy a gyász feldolgozása nem mindig lineáris folyamat. A családtagok sokszor eltérő módon reagálnak a veszteségekre, ami feszültséget és érzelmi távolságot okozhat. A pszichológus javaslatai segítenek a családoknak abban, hogy jobban megértsék egymás érzéseit, és empátiával közelítsenek egymáshoz.

A szerző kiemeli, hogy a kommunikáció kulcsfontosságú a családi traumák kezelésében. A nyílt és őszinte párbeszéd lehetővé teszi a családtagok számára, hogy kifejezzék érzéseiket, és közösen dolgozzanak a múlt feldolgozásán. A könyvben található gyakorlati útmutatók és technikák segítenek az olvasóknak abban, hogy megtalálják a megfelelő módszereket a trauma feldolgozására.

A Családi traumák nemcsak a traumatizált családok számára nyújt informatív és támogató perspektívákat, hanem mindenki számára, aki szeretné jobban megérteni a családi kapcsolatok bonyolultságát. Samuel megközelítése empatikus és érzékeny, lehetőséget ad az olvasóknak arra, hogy reflektáljanak a saját élettapasztalataikra, valamint bátorítja őket a gyógyulásra és a családi kötelékek erősítésére.

A könyv egy fontos és időtálló olvasmány, amely a családi traumák megértésével és feldolgozásával foglalkozik, hangsúlyozva a szeretet és az empátia szerepét a családi dinamikákban.



Julia Samuel a Brit Birodalmi Rend tagja, pszichoterapeuta és két Sunday Times-bestseller könyv, a Grief Works és a This Too Shall Pass szerzője. Az elmúlt harminc évben dolgozott az állami egészségügyi ellátásban, valamint magánpraxisban is. A Child Bereavement UK alapító patrónusa és a British Association for Counselling and Psychotherapy alelnöke. A „Grief Works” és az „A Living Loss” című podcastek házigazdája.

Köszönöm a lehtőséget a HVG Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.



Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes