A törvényes és a helyes nem mindig járnak kéz a kézben, a családi titkok pedig megmérgezik az érintettek kapcsolatát - ez a legnagyobb mondanivalója Kate Morton Hazatérés című regényének. Izgalmas, fordulatos, tanulságokban bővelkedő kötet, idősíkokban ugráló, könyv a könyvben megoldásokkal operáló, nagyszerű és nagyívű történet.
KÖNYVAJÁNLÓHAZATÉRÉS
Szerző: Kate MortonFordító: Haris IldikóKiadó: Cartaphilus Kiadó
Kate Morton regényei mindig remek cselekményvezetéssel és körömrágós dramaturgiával vannak tele. A Hazatérés c. művében a múlt tragikus eseményei alakítják a 2018-ban negyven éves Jesse életét, anélkül, hogy ő ennek tudatában lenne. Londonból éppen magánéleti és munkahelyi krízise elől menekül vissza Sydneybe. Az idősíkok között ugráló cselekmény a tragédiát és a belőle táplálkozó traumákat titkokba rejtette, de Jesse végül is újságíró, aki szagot kap – és utána ered saját családja vészterhes múltjának. Imádtam olvasni! Kicsit krimi, kicsit felnövésregény, kicsit transzgenerációs traumát taglal, kicsit borzongató és összességében falni való, vaskos könyv, igényes külcsínnel, remek belbeccsel.
Valami történt nagyon régen, amiről az érintett családban és településen mindenki hallgatni igyekszik, mert vagy annyira borzalmasnak tartja, hogy nem akar beszélni róla, vagy hallgatást fogadott az eseményekkel kapcsolatban, netán... netán nincs más választása, mint hallgasson. 1959-ben egy anya ismeretlen körülmények között életét vesztette Dél-Ausztrália egyik nevezetes kastélyához tartozó területen, a gyerekeivel együtt. A nyomozás során különböző verziók merülnek fel, hogy az anya ideggyenge és depressziós volt, és bizonyos jelek arra mutatnak, hogy megmérgezte magát és gyermekeit is, de senki sem tud kimutatni semmiféle mérget sem. Ráadásul a legkisebb csemetének nyoma vész, és maradványai rejtélyes körülmények között kerülnek elő 2 évtized múlva. A férj a tragédia idején éppen a föld másik oldalán tartózkodott - ahonnan soha többé nem tért haza -, ő kiesik a gyanúsítottak sorából. A tragikus események során az asszony várandós sógornője, Nora, is a helyszínen tartózkodott (de a piknikre nem ment), aki a hírre, hogy három halott és egy eltűnt rokona lett pár óra leforgása alatt, megszülte gyermekét.
Fél évszázaddal később már Londonban járunk, ahol - ahogy fenn már utaltam rá - Jesse kudarcokkal teli életét követhetjük nyomon: minden fronton bajban van, a munkája sem kecsegteti sikerekkel és a magánélete is csődöt mondott. Ekkor kapja a hírt, hogy szeretett nagyanyja, Nora, kórházban fekszik, gyaníthatóan haldoklik. Jesse azonnal gépre ül, Sydneyben naponta benn van szeretett rokonánál, aki néhány jelentős, de összefüggéstelennek tűnő szón, mondaton túl mást nem képes unokájával közölni. Azt sem, hogy miért volt fenn a padlás rettenetesen meredek lépcsőjén, ahonnan leesve került ebbe a helyzetbe, és arról sem tud számot adni, hol az ügyvédtől kapott levél, ami annyira feldúlta, mi áll benne, aminek hatására feltétlenül a padlás felé vette végzetes útját.
Jesse újságíró, a vezérhangya elindult, vele ő is nyomozni kezd a felettébb furcsa tények alapján, de nemhogy egyszerűsödnének a dolgok, hanem inkább sűrűsödnek. Még a végén anyjával is felveszi a kapcsolatot, pedig számára nagyon is megfelelő, hogy évekig nem beszélnek. Polly, Jesse anyja kicsit furcsa személy, egyrészt állandó önállósági törekvései miatt eltávolodik saját anyjától, Norától is, másrészt kicsit ideggyenge - Nora szerint a születése traumáitól, átvette anyja rettenetét (?) a tragikus események megtörténtekor. Így volt, nem így volt? Nem tudni.
Szeretem Kate Morton könyveinek cselekményvezetését, időben ugráló idősíkjait, dramaturgiája lapokhoz szegező fordulatait, könyv a könyvben megoldásait. Nála mindig kapaszkodni kell, mert csak csöpögteti az információkat, nagyon vigyáz arra, hogy epikája nagyívű és érdekfeszítő legyen, ne engedje el az olvasóját a szöveg bűvköréből. A kötet nagy tanulsága, hogy a törvényes és a helyes nem mindig járnak kéz a kézben. Hogy a titkok egy családban mérgezők lesznek és áldozatokat követelnek. Szeretteinkért legtöbben a végsőkig elmegyünk, miközben nem törődünk azzal, hogy milyen hazugságokat mondunk másoknak és magunknak. Pedig az igazság felszabadít! Nincs annál részegítőbb érzés, mint tudni mi történt, hogy történt, és szemünknek sem rebbenni, amikor fejünkre olvassák, legfeljebb annyit mondani, hogy igazad van. Hibáztam. Talán már bánom, talán nem, talán ma is így cselekednék, mint akkor. Vagy nem. De valamiért ezt nem mindenki tudja, bírja, akarja kimondani. Micsoda mulasztás, micsoda kár!
Persze, van élet a nagy vallomások megtétele és a nagy igazságokra rábukkanás után is. A család mindig család marad, annak az a dolga, hogy megértsen, megbocsásson és megöleljen. Nem adják ingyen, de ha van egy ilyened, akkor mindened megvan. Mindened. Kate Morton az irodalom eszközeivel ezeket az igazságokat közvetíti olvasói számára, aki van szeme a látásra, füle a hallásra, fogadja meg a Hazatérés című kötet tanulságait.
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Adelaide Hills, Ausztrália, 1959 szentestéje. Egy tikkasztó nap alkonyán egy férfi szörnyű dologra bukkan a tájat uraló rejtélyes udvarház közelében. A rendőrség nagy erőkkel fog nyomozásba, és Tambilla kisvárosa rövidesen Dél-Ausztrália legrejtélyesebb gyilkossági ügyének helyszínévé válik.
Több mint fél évszázaddal később és több ezer kilométerrel távolabb Jess kétségbeesetten kutat egy jó sztori után. Két évtizedet húzott le újságíróként Londonban, ám kirúgása óta alig futja a napi betevőre. Egy váratlan telefonhívás miatt vissza kell térnie Sydney-be, miután az őt felnevelő nagyanyja, Nora kórházba kerül, és ápolásra szorul. Nagyanyja házában Jess egy valódi bűncselekményt taglaló könyvre bukkan: a Turner családra 1959 szentestéjén lesújtó tragédia sikertelen nyomozásának történetére. A könyvet lapozgatva megdöbbentő kapcsolatot talál a hírhedt gyilkosság és családja múltja között. Jess rálelt élete sztorijára; ám milyen árat kell fizetnie az igazság felderítéséért neki és a családjának?
Kate Morton elsöprő sikerű új regénye a hazatérés keserédes érzéséről és a titkok romboló erejéről mesél – arról, hogy mit teszünk meg szeretteinkért, és milyen hazugságokat mondunk eközben másoknak és magunknak.
Termékadatok
Megjegyzés küldése