Kultúrpara

2024. november 11., hétfő

Lady Chatterley: Egy kitárt női száj

 Csak ez ne kerüljön senki kezébe, idézi önmagát, és persze hogy nem gondolja komolyan. Hiszen például kicsoda is ő (Constance, Connie, a férje után Chatterley, apja után Reid, Wragby Hall úrnője, a vadőr szeretője), a Lady? Neki oly mindegy, von finoman vállat, biggyeszti női száját. De verset írt, kötetre valót, amit igenis neked szán, kedves olvasó. Lapozz csak belé az idegen kezeddel, olvasd ki belőle az életét. Botránkozz meg, de szeresd is őt. És ismerj magadra, akárki vagy is. Mert a lélek, tudod, semleges nemű.

(Barna Imre)



Lady Chatterley: Egy kitárt női száj című verseskötete D. H. Lawrence műveinek szellemében készült, mely a női érzések, vágyak és identitás kifejezésére törekszik. A kötetben felbukkanó lírai hangvétel és a szimbolikusan gazdag nyelvezet a női lélek mélyebb rétegeibe invitálja az olvasót. A szerző a versformát mint eszközt használja, hogy megjelenítse a női test és szellem kapcsolatát, a férfi-női dinamikákat és a társadalmi normák által rájuk nehezedő nyomást.

A versekben a természet, a szexualitás és az önkifejezés tematikája dominál, amely nagymértékben tükrözi a modern nő helyzetét. Az egyes költemények különböző aspektusait mutatják be a nőiségnek, legyen az a vágyakozás, a kielégületlenség vagy a felfedezés öröme. A nyelvezet szuggesztív, rendkívül szókimondó és gazdag metaforákban, amelyek lehetővé teszik az olvasó számára, hogy mélyebben elmerüljön a női lét komplexitásában.

A kötet emblematikus eleme a női test ábrázolása, mely nem csupán gyönyörű, hanem sokszor szimbolikus is. A versekben a női test a természet részének tekinthető, amelyen keresztül a vágy és az intimitás tapasztalatai formálódnak. Az írások arra is rávilágítanak, hogy a női identitás nem csupán a társadalmi elvárások rabságában él, hanem lehetőséget ad az önálló és szabad kifejezésre is.

A kötet készítése során a szerző törekedett arra, hogy a női élmények sokszínűségét megragadja, így olvasmányossá, átélhetővé válik, legyen az olvasója bármilyen egyéni és társadalmi környezetben, helyzetben élő ember. A különböző versek képei között megtalálható a melankólia, az öröm, a fájdalom és a szeretet, mindezek a női lélek különböző színspektrumait mutatják be. Ez a sokféleség teszi a kötetet még inkább vonzóvá, hiszen az olvasó azonosulhat a versekben megjelenő érzésekkel és tapasztalatokkal.

A költészet eszközei és stílusa a modern lírai hagyományokat követik, ugyanakkor merítenek a klasszikus formákból is. A ritmus és a zeneiség összefonódik a szövegek mondanivalójával, teret adva a női hangoknak, amelyek gyakran elhalkulnak a tradicionális irodalomban. Ezzel a megközelítéssel a kötet nem csupán egyéni élményekről szól, hanem egy olyan közös női tapasztalatról, amely generációkon átível.

1928-ban, amikor D.H. Lawrence könyve, a Lady Chatterley szeretője megjelent, óriási botrányt kavart a szexuális tartalmú jelenetek kendőzetlen ábrázolása miatt, pornográfia vádjával az angol hatóságok a kiadói készletet el is kobozták. Több évtizeden keresztül csak cenzúrázott változatban jelenhetett meg, végül a hatvanas években teljes terjedelmében az olvasók elé került Angliában - addig csak külföldi nyomtatásokban, kalózkiadásokban létezett a szöveg teljes változata. Tabukat dönt meg, a klasszikus szépirodalom berkein belül elsőként ábrázolja a szexualitást és e téma körül forgó dolgokat plasztikusan jeleníti meg, ráadásul két eltérő társadalmi rétegből származó ember, egy munkásosztálybeli férfi és egy arisztokrata nő között létrejött kapcsolatot írja le. 

Lady Chatterley ennél egy fokkal továbbmegy ebben a verseskötetben, egy nevét elhallgató költő beilleszkedik az arisztokrata nő szerepébe, és mai, modern stílusban megírja Lady Chatterley szexualitástól és testnedvektől csöpögő, fülledt, mégis a társadalom egészére, az elvárásokra rámutató verseit.

Az Egy kitárt női száj című verseskötet nemcsak irodalmi értékét tekintve kiemelkedő, hanem fontos társadalmi és kulturális diskurzusokat is életre hívhat a női identitásról, önkifejezésről, a társadalmi nemről és elvárásokról, és arról, ezek az elvárások miért betegítik meg nők és férfiak millióit. E mű által az olvasó megértheti a női lélek gazdagságát és komplexitását, miközben egy új perspektívából tekinthet a klasszikus irodalmi hagyományokra.

A kötet a Joshua Kiadó gondozásában került az olvasók elé. Köszönöm a lehetőséget a Kiadó csapatának! A borítóra kattintva elérhető a könyv kedvezményes áron, közvetlenül a kiadótól. 

Az első képen látható festmény Isherwood 1961-es olajfestménye.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése