Anyagi világ - ezzel a címmel jelent meg a közelmúltban Ed Conway ismeretterjesztő műve, amely hat nyersanyag viszonylatában fejti ki az emberiség múltját és jövőjét. Homok, só, vas, réz, kőolaj, lítium. Mely anyagok azok, amelyek eltűnése után összeomlana a ma ismert civilizáció? (Mind, ami felsorolásra került.)
KÖNYVAJÁNLÓANYAGI VILÁGMúltunk és jövőnk hat nyersanyag történetén keresztül elmesélve
Szerző: Ed Conway
Fordító: Silberer Vera
Kiadó: Corvina Kiadó
Homok, só, vas, réz, kőolaj, lítium - ezek azok az alapvető nyersanyagok, amelyek mai civilizációnk elengedhetetlen építőkövei. Homokból készülnek az üvegtárgyaink, de nélkülözhetetlen az okos telefonokhoz és az okos fegyverekhez is. Szinte végig kíséri az emberiség történetét, feldolgozása az éppen uralkodó technológiai fejlettséghez kötött, és az sem csoda, hogy a homoklelőhelyekért újra és újra véres háborúkat vívtak. A só a múltunkat és jelenünket is áthatja, fontossága történelmi korokon átívelő (például évezredek óta az élelmiszertartósítás egyetlen járható útja volt egészen a közelmúltig), nem véletlen, hogy a történészek igen szeretnek sóbányák körül vagy sóutak jelentős állomásainál feltárást végezni: ezer százalékra találnak régi korok relikviáit, minél mélyebb a kutatóárok, annál régebbit. És hogy mire használjuk ma? Só nélkül nincs papír, nincs napelem, és a sort még sokáig lehetne folytatni.
Kőolaj - kell-e bemutatni napjaink egyik legfontosabb energiaforrását és olyan alapanyagát, amelyből annyi minden készül? Mai történelmünk is olyan háborúktól hangos, amelyek ezekért a nyersanyagforrások birtoklásáért folyik. A gazdag államok ilyen pontokra valahogy sokkal készségesebben igyekeznek elvinni a demokráciát, mint bármely másik helyre. Lítium - kis sűrűségű, jó vezetőképességű, kiváló elektrokémiai tulajdonságainak köszönhetően nélkülözhetetlen a mai technológiában: akkumulátorok sokasága készül belőle. A lítium valóságos fémfőnixnek számít az anyagi világban.
A fenti három bekezdés csak nagyon erős kivonata annak a tartalomnak, amit a szerző gördülékeny stílusban, laikusoknak is élvezhető módon tár az olvasók elé. Kultúrtörténeti érdekességek járnak benne kézen fogva gazdasági, közgazdasági elemzésekkel. Történeteket mesél arról, hol találhatók ezeknek a nyersanyagoknak lelőhelyei, milyen jellegzetességekre figyeltek fel 100-200 évvel ezelőtt élt emberek, akiknek még nem állt rendelkezésre korszerű eszköztár például kőolaj utáni kutatásra, hogyan párolták a sót több ezer évvel ezelőtti korok emberei, majd áttér a mai hasznosítási lehetőségek ecsetelésére. Bebarangolhatjuk vele a feldolgozóipar jellegzetes állomásait, miközben a nyersanyagokból előállított termékek fontosságát hangsúlyozza ki. Régen is és ma is civilizációk sora menne a nirvánába, ha nem lenne homok, vas, kőolaj, lítium, réz és só. Érintőlegesen kapzsi háborúk történeteiről regél, amelyek birodalmakat hoztak létre vagy éppen buktattak meg. Az ördög száz percenten alul nem dolgozik: Etiópiába senki sem akar demokráciát vinni, mert nincs ott jóformán semmi más, csak éhező emberek... de Irakba feltétlenül el kellett vinni. Cinikus lennék? Vagy csak kiköpöm a valóságot? Nézz utána!
Szerintem olvassátok!
Fülszöveg
Homok, só, vas, réz, olaj és lítium: az emberiség történetének legfontosabb anyagai. Birodalmakat hoztak létre, civilizációkat romboltak le – évezredeken át táplálták a fantáziánkat és kapzsiságunkat. Mai világunk nem létezne nélkülük, jövőnket pedig a kereskedelmük fölötti ellenőrzésért folyó küzdelem határozza meg.
2019-ben több anyagot bányásztunk, mint az emberiség 1950 előtti egész történelme során! Minden tonna fosszilis tüzelőanyagra hat tonna más anyag – homok, fa, ásványok sokasága – jutott. Conway kontinenseken, kultúrákon és korszakokon átívelő utazásokon tárja fel mai életünk alapjait -Európa legmélyebb bányájának forróságot árasztó mélységeitől a makulátlanul tiszta tajvani chipgyárakon át a lítiumsókat rejtő, kísértetiesen zöld medencékig.
Az Anyagi világ azokat az embereket, azokat a lélegzetelállító gyártási folyamatokat és szinte ismeretlen vállalatokat ismerteti, amelyek csodát tesznek a nyersanyagokkal. A kötet eredeti megvilágításban meséli el az emberi civilizáció történetét és villantja fel lehetséges jövőjét.
Megjegyzés küldése