Kultúrpara

2024. november 25., hétfő

Nyár Tokióban

Könyvajánló - Elisa Shua Dusapin: A pacsinkógolyók

"Dusapin regénye identitásról, nyelvről és családi bűntudatról mesél egy vibráló, csupa neon nagyváros inszomniás nyarán."

Elisa Shua Dusapin számos nemzetközi díjat zsebelt be Tél Szokcsóban című regényével, most pedig elhozta következő könyvét is a Magvető Kiadó, mely A pacsinkógolyók címet viseli és a szerző ezúttal a tokiói nyárba repíti el az olvasókat.

Megismerkedünk a svájci-koreai Claire-rel, akinek nagyszülei még az 50-es években menekültek el Dél-Koreából Japánba, ahol szerencsejátékból élnek azóta is. A címben is szereplő pacsinkó egy Japánban nagyon népszerű játék, kaszinókhoz hasonló pacsinkó-szalonokat találunk szerte az országban, ez kicsit olyan, mint egy függőlegesen játszható flipper, ahol golyókat kell elkapni és ezeket lehet nyereményre váltani.

Na, de nem a játék van a középpontban, hanem inkább az, hogy milyen lehet elutazni egy másik kontinensre, hogy olyan nagyszülőkkel töltsön az ember egy hónapot, akikkel csupán néhány koreai vagy angol szó és az "activity" teszi lehetővé a kommunikációt, ugyanis Claire sosem tanulta meg ősei nyelvét.

Évek óta nem találkoztak, így még nehezebb megtörni a csendet, ami közte és a nagyszülei között van. Tapintható a fagy közöttük, egyértelmű, hogy sosem bocsátották meg a nagyszülők, hogy lányuk elhagyta őket és más országba költözött. Claire próbálna közelebb kerülni koreai örökségéhez, de nem sok sikerrel, így egyre magányosabbnak érzi magát.

Kapóra jön neki, hogy egy tanárnő felkéri, hogy segítsen a tízéves lányának, gyakorolja vele a francia nyelvet. Örömmel veti bele magát a feladatba és ezzel megismerünk egy kislányt, Miekót, aki kicsit elveszett, kicsit magányos, zárkózott, sérült gyerek, aki apa nélkül nő fel. Akinek hőn áhított vágya, hogy eljusson egy pacsinkóterembe...

A szerző mindkét könyvének különlegessége nem a sztoriban keresendő, mert nincs is igazán összetett történet, hanem hétköznapi szituációkat látunk és vele bepillantást nyerünk, milyen amikor keresi valaki az identitását, miként hordozhatunk éveken át bűntudatot vagy épp haragot, találkozunk széthulló családokkal. Láthatunk történelmi traumákat, generációs különbségeket és azt is látjuk hova vezet, ha nem vagyunk képesek kommunikálni egymással. És pont ezek az apró üzenetek, tanulságok, amik az erejét adják Dusapin írásainak. Érzések és pillanatképek sorozata, amelyek magukkal ragadják az olvasót.

139517139.jpgA kötetet a Magvető Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre recenziós céllal, melyet ezúton is köszönünk!

A kiadó honlapján kedvezményes áron megrendelhető a borítóképre kattintva!

Érdekelnek a könyvújdonságok?

Kövess bennünket Facebookon!

Találkozunk ​augusztusban

Hogyan segítsek én terajtad?

A megfelelő nap

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése