Egy vidéki mezővárosban meghal Vértesy Erzsó, fojtogatási nyomok találhatók rajta. Minden világosnak tűnik, a férjes asszonyt egy helyi férfi üldözte szerelmével, mindenki borítékolja, hogy ő a tettes, de a fővárosból érkező nyomozónk, Adler Vilmos szerint több ellentmondás is található a csendőrségi jelentés és a valószínűsíthető tények között. Amikor egyre mélyebbre ás az ügyben, nyugtalanító, nem evilági szörnyűségek tanúja lesz.
KÖNYVAJÁNLÓVARJÚSZELLEM
Szerző: Kocsis GergelyKiadó: Prae Kiadó
Erős csatajelenettel indít a weird irodalom jellemzőit magán viselő krimi, amire ugyanúgy illik a történelmi jelző is. A következő lapokon vonat csattog Karattyánba, azon ül Adler Vilmos, rendőr is. A vasútállomáson Rátkai Dezső fogadja, aki különösen aggodalmas, a szeme sem áll jól - nem tudni, hogy bűnös-e az emberölési ügyben, vagy csak rosszul viseli a rájuk kényszerített detektívfelügyelői felülvizsgálatot. Persze, nem csak ő, de a város notabilitása sem viseli jól a fővárosi inspiciálást. Adler mielőtt ideutazott, egy gazdasági ügyekre szakosodott detektívvel beszélgetett, aki azt mondta neki, hogy az itteniek nem ganéval gurigáznak, hanem nagy tétekkel játszanak, és nagyon vigyázzon, ne lépjen a tyúkszemükre, nem kell a feltűnés. 1922 infláció sújtotta Magyarországán máshol sem jobb a helyzet, mindenütt parola, hátbaveregetés meg zsebből zsebbe vándorol a közpénz (is). Adler azért van itt a pesti főkapitányságról, mert az államtitkár rendes nyomozást akar rokonával kapcsolatban. Az a megítélése, hogy a csendőrségnek nincsenek az emberölésre megfelelő eszközei és tapasztalata, amit a helyiek megütközve és sértődötten vesznek tudomásul.
Adler sem lopja be a szívükbe magát, amikor azzal indít, hogy a csendőrségi jelentésben mindjárt két ellentmondást is talált. A helyiek szerint a férjes asszonyt egy helybeli üldözte szerelmével, és ő követte el a gyilkosságot. Adler adatai szerint viszont a férfi az emberölés vélhető idején annyira be volt rúgva, hogy menni is alig bírt. Aztán az érkezése napjának végén már másnap hivatalosan vissza is rendelik, valakinek nagyon nem érdeke, hogy a valóságra fény derüljön. De kinek? Lehet-e remény objektivitásra, amikor maga a vádlott is lemondóan nyilatkozik, miszerint le van itt osztva jó előre minden lap, az isten sem mentheti meg a kötéltől, hiába nem ő fojtotta meg az asszonyt. Mindenki azt erőlteti, hogy hagyja a fenébe az ügyet, de ő tudja, hogy nem a börtönben csücsülő ember a tettes, márpedig Adler Vilmosnak eddig sosem volt felderítetlen ügye, és most sem lesz.
Ennek folyományaként a pesti detektív idegesítő kérdéseket tesz fel, pandúrok között halad potentát citálására és ha kell, ereszen is tipeg a cél érdekében. Kalandos, izgalmas, feszültséggel és látomásokkal teli, és folyamatosan szellemeket, egyéb furcsaságokat vagy ilyesmiket látunk, mindenesetre a történet hozza a weird minden jellemvonását. A városvezetők... azt a betyárját.. a titokzatos eltűnések, amelyeket nincs kinek bejelenteni... és akkor Adler amit látott, tapasztalt... hát na. A szám is tátva maradt. Gósnyák - mi a fenék azok? (Weird jelentése magyarul: különös, bizarr, titokzatos, természetfeletti, hátborzongató, furcsa, gyakran sors- vagy végzetszerű történésekkel.)
Nos, tisztelettel javaslom figyelmetekbe, hogy éjjel ne olvassátok ezt a művet, tele van lidércekké alakuló lányokkal, furcsa hangon parancsokat osztogató, természetfeletti erővel rendelkező férfiakkal, szellemként repkedő varjakkal, és nem mindegyik akarja Adler életét kioltani, csak majdnem mindegyik. Mondjuk, a jó szellemtől is vert a víz rendesen. A kötet tartalmát gördülékeny cselekményvezetés, erőteljes karakterek és remek dramaturgia jellemzi. Persze, Adler figurája mindent visz, a Nagy Háborúból maradt poszttraumás stressze ellenére is, vagy éppen azért. A történet jelentős része a történelmi éra lefestése, a Bethlen-kormány intézkedései okozta hiperinfláció és annak következményei az egyéni morálra és a társadalmi életre, valamint a gazdasági, politikai életet uraló bizonytalanság, beletörődés, fásultság. A Varjúszellem baljós hangulatú, izgalmas regény, ami inkább a weird, mint a krimi zsánerébe illik bele. Valahol azt olvastam, hogy a szerző már írja a regény folytatását, amit magam nagy örömmel várok. A mű a Prae Kiadó Krimi Ma sorozatának darabja.
Szerintem olvassátok! Link behúzva, 11-16
Fülszöveg
Adler Vilmos, az első világháborút megjárt katona leszerelése után detektívként találja meg a helyét a világban. 1922 februárjában az álmos mezővárosba, Karattyánra utazik, hogy kiderítse, ki ölte meg a befolyásos államtitkár unokahúgát. A novemberi hideg ellenére a nőt kisestélyiben találták meg a templom mögötti parkban – megfojtották. Adlernek azonban nemcsak bonyolult és vérfagyasztó esetekkel kell szembenéznie, hanem háborús veteránként saját magával, múltjával és kísértő emlékeivel is.
A detektívet poszttraumás stressz szindróma gyötri, emlékképei túlnőnek tudatán, és beférkőznek a mindennapok eseményei közé. Valóság és képzelet összemosódik, az egyre aggasztóbb történések mellett pedig meg kell küzdenie azzal, ahogyan próbára teszi a saját tudata. Vajon képes-e kellőképpen nyitott lenni elméje, amikor minden kapaszkodó kicsúszik a kezéből? Kocsis Gergely regényében közélet és történelem, krimi és horror szálai fonódnak lidérces, felkavaró történetté, melynek legfőbb érdése, hogy a holtak mentik meg az élőket, vagy fordítva.
Kocsis Gergely író, informatikus
1974-ben született Budapesten. Mérnöki és közgazdász diplomával rendelkezik, jelenleg egy adatokkal és mesterséges intelligenciával foglalkozó cég vezetője. 2013 óta aktív a blogvilágban, majd 2020-tól kezdve szépirodalmi kisprózákat publikál. Írásai szerepeltek különböző irodalmi lapokban, többek között a Kalligram online, a Szófa, a Halszájoptika és a Népszava Nyitott Mondat mellékletében. Két novellája Patrick Mullowney fordításában angolul is megjelent, a New York-i Liszt Ferenc Intézet publikálásában. Első regénye, A varjúszellem, 2024 áprilisában jelent meg a Prae Kiadó gondozásában.
Kép: Raffai Zsófia
Megjegyzés küldése