Könyvajánló - Goran Vojnović: A fügefa
Szerelem, szabadságvágy, magány és a közelmúlt történelemi eseményei elválaszthatatlanul fonódnak össze egy soknemzetiségű „jugoszláv” család különböző generációinak történetében. A harmincas éveiben járó Jadran igyekszik kibogozni a felszín alatt mindent átszövő viszonyokat. Miért sétált ki az életéből a felesége a közös gyermeküket is elhagyva? Vajon van-e valamilyen összefüggés nagyszülei páros magánya és saját szabadság iránti vágya között? Hogyan tűnt el az apja egyik napról a másikra, és ez miért érte váratlanul az anyját is? Miért burkolódzott hallgatásba a nagyanyja már jóval azelőtt, hogy demenciába süllyedt volna? Jadran, hogy megértse a jelent, az emlékek töredékeiből rakja össze a családja történetét, eközben pedig arra is rájön, hogy a múlt nem menti fel a jövőért való felelősség alól. A Balkán zűrzavaros világában, ahol a megszűnő, majd újonnan keletkező államok és határok a családok sorsát is végzetesen átírják, csak a nagyapja kertjében álló fügefa éli túl sértetlenül a viharokat.
Goran Vojnović regénye egy sokszínű és bonyolult családtörténetet mesél el. A történet főszereplője Jadran, harmincas éveiben járó férfi, aki a családi kötelékek és a múlt titkai között próbálja keresni saját helyét. A cselekmény középpontjában állnak a generációkon átnyúló kapcsolatok, amelyek a legkülönfélébb érzelmekkel és fájdalmakkal telítettek. Jadran számára a múlt nem csupán emlékek halmaza, hanem a jelen megértésének kulcsa; a felnőtt élet nehézségeivel való szembenézéshez elengedhetetlen, hogy kibogozza a családja történetét.
A regény jelentős része a családi kapcsolatokra és azok dinamikájára összpontosít. Jadran feleségének, aki váratlanul eltűnt az életéből, és a közös gyermeküket is hátrahagyta, kérdéseket vet fel a szoros kötelékek megbomlásáról. Az érzelmi hiány és a megmagyarázhatatlan elhagyás Jadran életét megnehezíti, folyamatosan azon töpreng, hogy mit is jelentett számára ez a kapcsolat, és hogyan járult hozzá az identitásához. A feleség távozása után felmerül a kérdés: vajon lehet-e még helyrehozni a megromlott kapcsolatokat a családon belül?
A család története nem csupán Jadran, hanem nagyszülei és szülei múltján is keresztülhúzódik. Nagyszülei magánya és a családi titkok felfedezése megmutatja, hogy a múlt árnyai mennyire formálják a jövőt. Jadran számára különösen megdöbbentő, amikor megtudja, hogy a nagyanyja, aki később demenciában szenvedett, már évekkel korábban hallgatásba burkolózott. Ez a titkolózás a családban nemcsak a magánéleti, hanem a történelmi traumák következménye is, amelyeket a Balkán régió zűrzavaros politikai háttere csak tovább fokozott.
A könyv hangsúlyozza a helyszín jelentőségét, a Balkán országok bonyolult történelmét, amely a családi életet is mélyen befolyásolja. Az államok és határok folyamatos változása nemcsak politikai, hanem érzelmi zűrzavart is okozott a családok életében. Jadran és családja sorsa összefonódik a Balkán történetével, amely a történelem súlyának érzékeltetésével még inkább empátiát ébreszt az olvasóban. Az emlékezés és a múlt feldolgozása ebben a kontextusban nem csupán egyéni, hanem közösségi jelentőséggel is bír.
A fügefa, amely a nagyapja kertjében áll, szimbolikus jelentőséggel bír: állandóságot és sértetlenséget képvisel a zűrzavaros világban. Míg Jadran életében elhagyatottság és kérdések sorozata terhelik, a fügefa változatlan marad. Ez a metafora erősen összefonódik a család történetével, hiszen míg a történelem viharai sok mindent elpusztítanak, a fák tartósan fennmaradnak, képviselve a családi kötelékek erejét és a gyökereket, amelyek a múltba nyúlnak.
Vojnović regénye tehát nem csupán egyéni sorsok összefonódásáról szól, hanem a kultúrák és identitások tükröződése a családi mitológiákban is. Jadran felfedezései során ráébred, hogy a múlt nem zárja le a jövőt, hanem formálja azt. A fügefa egy mélyreható érzelmi utazás, amely rávilágít arra, hogy a családi identitás a történelmi eseményekkel összekapcsolva mit jelent a mai ember számára, és hogyan tudjuk ezeket a tapasztalatokat a jövőnk formálására használni.
Goran Vojnović egy ismert szlovén író, színész és filmes rendező. A fügefa című regénye mellett több más művet is jegyez, és híres a kortárs horvát irodalom egyik kiemelkedő alakjaként. Vojnović írásai gyakran foglalkoznak a háború utáni identitással, a társadalmi és politikai kérdésekkel, valamint a mindennapi emberek életével.
Vojnović különleges stílusával és narratíváival sok kritikát kapott, és több díjat is nyert, ami hozzájárult a hírnevének növekedéséhez. A fügefa című regénye a személyes és kollektív emlékekre épít, és mély rétegeket érint a horvát történelem, kultúra és identitás szempontjából.
Köszönöm a lehetőséget a Typotex Kiadónak! A regény a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése