Könyvajánló - Limor Regev: A fiú a 66-os blokkból
A szenvedés és a veszteség könyörtelen ábrázolása egy fiú igaz történetén keresztül a vészkorszakból.
Limor Regev regénye, A fiú a 66-os blokkból egy tinédzser inspiráló történetének állít emléket a vészkorszak idejéből. 1945 rettenetesen kezdődött az akkor tizennégy éves Moshe Kessler számára, aki a nácik által megszállt Lublin városában játszódik. Itt élt egy Shlomo nevű zsidó kölyök, akinek békés élete pillanatok alatt omlik össze.
Elszakítják családjától és az egyik legvéresebb táborba, Auschwitz-Birkenauba kerül. Itt átélik ugyanazt a poklot, amiről már oly sokat hallottunk: mostoha körülmények, hideg, éhezés, kínzások, kényszermunka és állandó rettegés, hogy lesz-e holnap. Érződik a kutatómunka a köteten és annyira erőteljes Regev írásmódja, hogy szinte ott vagyunk a fiúval azután is, hogy a haláltáborból Buchenwaldba kerül a 66-os blokkba. Látjuk a sok szörnyűséget, érezzük a fájdalmát, félelmét.
Őszintén tárja elénk a sok borzalmat, nem kímélve azokat sem, akik tétlenül végignézték milliók szenvedését. Látjuk ezeket az elborzasztó, felháborító, szívszorító dolgokat és közben megismerünk egy fiút, aki mindezek ellenére sem adja fel. Folyamatos hisz és remél, páratlan kitartása inspiráló. Csak az a gondolat tartja életben, hogy újra találkozhat a családjával, ha ezt túléli.
Már önmagában is feszültséggel teli, olvasmányos, magával ragadó kötet, de még erősebb nyomot hagy az emberben, hogy találunk a kötetben a vészkorszakból származó fényképeket, dokumentumokat. Ezzel tudatosítva még jobban az olvasóban, hogy ezek a szörnyűségek hús és vér emberekkel történtek.
Bár megrázó és megrendítő ilyen történeteket olvasni, de fontos, hogy beszéljünk ezekről, mert ma is sokszor látjuk a gyűlöletet az emberekben, de nem szabad, hogy valaha hasonló megtörténjen. És azzal tisztelgünk legjobban az elhunytak előtt, ha nem hagyjuk, hogy szenvedéseik, bátorságuk, kitartásuk feledésbe merüljön.
Kattints a képre, a kiadónál kedvezménnyel megrendelheted a kötetet!
Fordító: Békési József
Érdekelnek a könyvújdonságok?
Kövess minket Facebookon!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése