Kultúrpara

2024. december 30., hétfő

Szabó Magda Füveskönyv

A Jaffa Kiadó az elmúlt néhány hétben négy Szabó Magda kötetet helyezett új köntösben az érdeklődők elé. Egy belőlük irodalmi szenzáció, 2018-ig nyomtatásban soha meg nem jelent kisregény (Csigaház) új köntöst kapott a másik kettővel együtt - Katalin utca, Régimódi történet, míg az új kiadvány,  a Szabó Magda Füveskönyv Hessky Eszter szerkesztésében új távlatokat képes nyújtani a krízisben szenvedőknek, helyes útra terelni az eltévedt, megfáradt lelkeket. 


KÖNYVAJÁNLÓ

CSIGAHÁZ
SZABÓ MAGDA FÜVESKÖNYV
KATALIN UTCA
RÉGIMÓDI TÖRTÉNET

Szerző: Szabó Magda
Szerkesztő: Hessky Eszter
Kiadó: Jaffa Kiadó

Hittétek volna, hogy Szabó Magda még mindig tud újat mutatni irodalomkedvelő rajongóinak? Igen, és határozottan igen. A hagyatékából előkerülő két iskolai füzet Csigaház címmel átírta a szerző önéletrajzát. Addig az irodalomtudomány úgy tartotta, hogy Szabó Magda költőként kezdte pályafutását, és az első prózája az 1958-ban megjelent Freskó volt. Nos, kérem tisztelettel, ez megdőlt, a Csigaház című kéziratának tetején 1944-es év szerepel. Ez a felfedezés bizony irodalomtörténeti szenzáció volt 2018-ban! A kötet most új köntöst kapott a Jaffa Kiadó jóvoltából.

Hasonló alkotás Hessky Eszter szerkesztésében megjelent Szabó Magda Füveskönyv (új kiadvány!), amely a szerző különösen érzékeny, maga realitásában igazságos, jelenbe-múltba-jövőbe révedő szemű tárgyilagossággal bárki jelenébe belehasító egyetemlegességgé képes válni. Új távlatokat nyújt a krízisben szenvedőknek, helyes útra tereli az eltévedt, megfáradt lelkeket - ez Szabó Magda korokon átívelő bölcsessége.

Katalin utca, Régimódi történet: kizárt, hogy a szerző iránt érdeklődőknek be kell mutatni a műveket. Mindkettő a maga nemében kivételes érzékenységgel megírt történet. A Régimódi történet önéletrajz jellegű Szabó Magda anyjáról, egy gyászmunka lehetséges gyógyulási folyamata, a Magyar Elektra, ahogyan a lány, a maga is felnőtt, érett aszony-lány látja az anyja életér, mozgatórugóit, és meg meri írni, fel meri dolgozni Jablonczay Lenke életét, örömeit és tragédiáit.

A Katalin utca a szándékos és a szándéktalan vétkezések könyve, egyszerre valóság és egyszerre jelkép. Akinek nincs bátorsága megtenni zavaros időkben is azt, amit meg kell tenni, kiűztetik a Paradicsomból. Mindig van, aki helyettünk lakol, mert mi önmagunk negatív árnyképévé váltunk gyávaságból. A Horthy korszakban, majd a háborúban játszódó történetben minden elsüllyed, a haza, a ház, az utca, minden nemes emberi érzés, még a szerelem is.

Szerintem olvassátok! A fedlap érdekes megoldásai emelik a történetek fényét.

Csigaház

Fülszöveg

A könyv, amelyet kezében tart az olvasó, igazi irodalmi szenzáció. 2018-ig úgy tudtuk, hogy Szabó Magda költőként kezdte pályáját, és első prózai műve az 1958-ban megjelent Freskó volt. Ám a hagyatékból előkerült két iskolai füzet, kockás borítójukon a Csigaház címmel, az 1944-es évszámmal és SzM szignóval.
Ez a két füzet, amelyek miatt újra kellett írni a magyar irodalomtörténetben a Szabó Magda életéről és munkásságáról szóló fejezetet, egy 1939-ben, Bécsben játszódó kisregényt rejt. Zaklatott fiatal lány érkezik a Csigaház nevű panzióba. Júlia Budapestről menekült az osztrák fővárosba. Odahaza megrázó élményben volt része: rajtakapta fiatal mostohaanyját, Dollyt és szeretőjét, Dorner András ügyvédet. Júlia felháborodása és kétségbeesése hatalmas, mert ez idáig abban a hitben élt, hogy Dorner az ő kedvéért jár a házhoz. Azt reméli, hogy a Csigaházban menedéket és nyugalmat talál, ám a panzióban is "veszedelmes viszonyok" bolygatják fel a mindennapok megszokott rendjét: Edmund von Graff, egy elszegényedett arisztokrata család utolsó sarja és a kikapós szépasszony, Schoberné botrányos kapcsolata. A politikai helyzet is nyugtalanító, hiszen a Burgon már horogkeresztes zászló leng. A Csigaház egyik lakójához sorra érkeznek a gyanús idegenek, és a németek is egyre jobban érdeklődnek a panzióban megforduló személyek iránt.
A szerelmi és politikai szálból biztos kézzel összeszőtt kisregényt bizonyára Szabó Magda 1935 és 1938 közötti bécsi tartózkodásainak élményei ihlették. A fordulatos történetet olvasva tanúi lehetünk, hogy a költő Szabó Magdával egy időben hogyan születik meg a prózaíró. Hogyan talál rá saját hangjára, hogyan dolgozza ki írói módszerét. A sokféle érzést, hangulatot egybesűrítő mű már magán viseli írásművészetének jellemző jegyeit: kivételes megfigyelőképességét, ábrázolókészségét, atmoszférateremtő erejét. A Csigaház olvasója kivételes felfedezés és kivételes irodalmi élmény részese lehet.

A kötet a fedlapra kattintva kedvezményes áron beszerezhető a kiadótól.

Szabó Magda Füveskönyv

Fülszöveg

A régi füveskönyvek arról mesélnek, hogyan használhatjuk fel a növényeket és a gyógyfüveket az életünkben, hogy elkerüljük a bajt, és hogy meggyógyuljunk, ha betegnek érezzük magunkat. Szabó Magda e kötetben összegyűjtött gondolatai is olyanok, mint egy kert gondosan ápolt gyógynövényei: rávilágítanak azokra a kérdésekre, amelyekkel mindannyian szembesülünk, és tükröt tartanak nekünk, amelyben megláthatjuk a saját kérdéseinket, kétségeinket - és talán választ is találunk rájuk.

Aki ismeri Szabó Magdát, tudja, hogy munkáiban, legyen az regény, színdarab vagy vers, egyedülállóan ötvözi az érzékenységet, a mély emberismeretet, a nagy felismeréseket és az apró igazságokat. Akár a múlt felidézéséről, az emlékezés fájdalmáról, az élet örömeiről, a belső szabadság kereséséről, vagy a művészet erejéről van szó, az írónő minden sora az emberi lélek mélységeibe nyújt bepillantást, és a szívünkig hatol.
Az új kiállítású életmű első darabjában összesűrűsödik Szabó Magda 90 évének bölcsessége, gondolatainak mélysége és színes érzelemvilága. A kötet minden olvasó személyes útitársa lehet - amolyan "szellemi füveskönyv", amelyben az egyszerű szavak is mélységeket tárnak fel, és segítenek eligazodni az élet nagy kérdéseiben és apró dilemmáiban.

A kötet a fedlapra kattintva kedvezményes áron beszerezhető a kiadótól.

Katalin utca

Fülszöveg 

"A Katalin utca egyszerre valóság, egyszerre jelkép" - állítja művéről az írőnó. Egy csendes budai utca, ahonnan a Dunára látni. Itt él három szomszédos házban három baráti család: a fogorvosék lányukkal, Henriettel, az özvegy őrnagy házvezetőnőjével és fiával, Bálinttal, és a kiváló tanár feleségével meg két lányával, Irénnel és Blankával. A gyerekek nem csak játszótársak, bonyolult és ellentmondásos szálak fűzik össze őket.

Mint jelkép, a Katalin utca az ártatlan és romlatlan gyermekkor, a bűntelen ifjúság szimbóluma. Ezt az idilli világot rombolja szét a történelem, a Horthy-korszak, majd a háború durva valósága, amelyben elsüllyed ház, utca, ország, minden nemes emberi érzés, még a szerelem is.
Akik mindezt túlélik, azok is kiűzetnek a Paradicsomból, mert vétkeztek, mert nem álltak ellen a Gonosznak. Már csak álmaikban térhetnek vissza a Katalin utcába, mert nem volt bátorságuk megtenni azt, amit meg kellett volna tenniük. A Katalin utcában már csak az élők közé vissza-visszalátogató halottak vannak otthon, akik emlékeikből újraépítik a múltat, de boldogok ők sem lehetnek, hiszen nincs átjárás az élők és a holtak világa között.

A kötet a fedlapra kattintva kedvezményes áron beszerezhető a kiadótól.

Régimódi történet

Fülszöveg 

Rickl Mária, a gazdag debreceni kalmárlány beleszeret a sárréti nagybirtokos-família fiába, Jablonczay Kálmánba. Családja óvja a kártyás és szoknyavadász hírében álló fiatalembertől, de az önfejű lány nem hallgat az okos szóra. A házasság katasztrofális véget ér, a birtokot dobra verik, a megkeseredett Rickl Mária gyermekeivel és a vagyon megmentett maradékával visszaköltözik a debreceni házba. Minden reményét egyetlen fiába, Juniorba helyezi, aki azonban apjára üt. Ahelyett, hogy keresné, csak szórja a pénzt, és amikor megnősül, felesége hozományát is rövid idő alatt elherdálja. A kalmárlánynak most már unokájáról is gondoskodnia kell - így kerül a Kismester utcai házba Jablonczay Lenke...

Szabó Magda rokonok elbeszéléséből, anyakönyvi kivonatokból, naplójegyzetekből, levéltári dokumentumokból, háztartási könyvekből szedegeti össze a múlt mozaikdarabkáit, hogy megírja édesanyja, az élő szülők mellett árván felnevelkedett Jablonczay Lenke élettörténetét, az Anselmus és Jablonczay família több nemzedékének krónikáját, a kiegyezés korától az első világháborúba torkolló Ferenc József-i időkig ívelő nagy magyar családregényt. Ezt a különleges műfajú, egyszerre drámai és költői, sodró lendületű művet, amely Az ajtó mellett az írónő legnépszerűbb könyve, s amelyből a színpadi feldolgozás mellett nagy sikerű film is készült.Mindenki érezte már magát árvának: attól függően, hogy egy család hagyta magára, egy barát, egy szerelem. Kislenke sorsán keresztül azt a kirekesztettséget élhetjük át, ami bárkit önmaga árnyékává tehet egy adott pillanatban, és olyan erővel radírozza ki a személyiség kontúrjait, hogy csak komoly küzdelmek árán tudjuk újrarajzolni a körvonalainkat.
Amikor Szabó Magda könyvét olvastam, arra gondoltam, legszívesebben örökbe fogadnám ezt a kislányt. Megölelném, és elüldözném a lelkét járó rémeket. Miközben észre sem vettem, hogy a történet már réges-régen rólam szólt, és nem róla. - Finy Petra

A kötet a fedlapra kattintva kedvezményes áron beszerezhető a kiadótól.

Szeretnél többet megtudni a könyvről? Kattints a képekre, a kiadónál kedvezménnyel beszerezheted!

Köszönjük, Jaffa Kiadó!

Kövess bennünket Facebookon!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése