Könyvajánló - Norman Lebrecht: A komolyzene anekdotakincse
"Ez a kötet a komolyzene nagyjainak életéből merít. Olyan történeteket sorol fel, melyeket ők maguk, a barátaik, a szeretteik vagy a hozzájuk kevésbé közel álló kortársak vetettek papírra. Nem pletykálni és nem kukkolni akar. Az a szándéka, hogy – bármily halványan is, de – rávilágítson a nagy zeneművek keletkezési körülményeire. Legyenek humorosak vagy tragikusak, könnyedek vagy mély értelműek, hétköznapiak vagy emelkedettek, magán- vagy közéletiek, egy a céljuk: emberi arcot adni egy évezred zenéjének" – írja Norman Lebrecht, Művészek és menedzserek és a Maestro! Magyarországon is ismert szerzője.
A könyv mindenekelőtt remek mulatság, ugyanakkor alapos kutató és rendszerező munka eredménye, és az egész zenetörténetet felöleli: Arezzói Guidótól (991-1050) Pierre Boulezig (sz. 1925) tart a komponisták sora, melyet néhány nagy előadó (többek között Beecham, Caruso, Saljapin, Rosztropovics) színesít. Szerepelnek benne szép számmal magyarok is.
Lebrecht gyűjteménye az anekdotázás természetére is rávilágít. Több szem nemcsak többet lát, de olykor egészen mást, esetleg homlokegyenest az ellenkezőjét. Vagy ne adj' isten, nem mondanak igazat az állítólagos szemtanúk. Az egyik például úgy látta, hogy pontosan az történt Berlioz Requiem-jének bemutatóján, amit maga a szerző az emlékirataiban elmesélt, a másik szerint egy szó sem igaz belőle. Egy harmadik (mint mondja) megkérdezte Berliozt, hogyan írhatott le ekkora valótlanságot, mire a komponista nevetve azt válaszolta: „Túlságosan jó történet volt ahhoz, hogy lemondjak róla!”
Norman Lebrecht A komolyzene anekdotakincse című könyve egy rendkívül szórakoztató és tanulságos olvasmány a klasszikus zene világáról. A kötet célja, hogy bemutassa a zenetörténet óriásainak életét, különböző anekdoták és történetek segítségével, amelyeket maguk a zeneszerzők, barátaik, és azok a kortársak írtak meg, akik ismerhették őket. A végeredmény egy olyan gyűjtemény, amely a zene emberi arcát tükrözi, humoros és tragikus momentumokat egyaránt felvonultatva. Ahogy a kötet fülszövege is hangsúlyozza, Lebrecht munkája nem pusztán pletykák összegyűjtése, hanem egyfajta mélyebb betekintés a zeneművek keletkezésének kontextusába.
A könyv különleges erőssége abban rejlik, hogy a népszerű történetek mögött húzódó valóságra is rámutat. A szerző úgy mutatja be a zeneszerzőket, mint akik nem csupán technikai zsenik, hanem komplex, emberi személyiségek, akiknek életét számos élmény és anekdota formálta. Például Berlioz Requiemjének bemutatóját illetően a különböző verziók léte és a valóság felfogásának eltérése is árnyalja a történetet. Ez a megközelítés nemcsak a zeneszerzők életének különböző aspektusait világítja meg, hanem a kultúrtörténet bonyolult szövetébe is betekintést nyújt.
Lebrecht alapos kutatásokat végzett, és a könyvben található anekdoták színvonala ennélfogva magas, olvasmányos, egyben lírai is.. Az olyan nevek, mint Arezzói Guido és Pierre Boulez mellett feltűnnek a legnagyobb előadók, mint Beecham vagy Rostropovics, akik mind hozzájárultak a zene történetének gazdagságához. A magyar zenei élet képviselői is jelentős szerepet kapnak, ami különösen vonzó lehet a hazai olvasók számára.
A könyv nemcsak szórakoztató olvasmány, hanem fontos forrás is a zenetörténészek számára. Lebrecht az anekdotázás formáját is érdekesen boncolgatja: az emlékek és a történetek eltérő módon rögzítődnek, melynek következtében az igazság és a fikció határai egyre inkább elmosódnak. Ez a dinamikus megközelítés arra ösztönzi az olvasót, hogy ne csupán a zene technikai aspektusait vizsgálja, hanem a mögöttes emberi történeteket és érzéseket is figyelembe vegye.
Norman Lebrecht A komolyzene anekdotakincse című kötete nem csupán egy olvasmány, hanem egy utazás a klasszikus zene gazdag világán keresztül. A kötet képes mind a komolyzenét kedvelők, mind pedig a zenetörténeti érdekességek iránt érdeklődők figyelmét megragadni, miközben egyfajta híd szerepét tölti be a zene és a hallgatók között. Az anekdoták tömkelege pedig arra ösztönöz, hogy megértsük a zenét nem csupán mint művészeti kifejezést, hanem mint emberek közötti interakció nyomait, amelyeket évtizedek, sőt évszázadok során hagytak maguk után.
Köszönöm a lehetőséget az Európa Könyvkiadónak! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.
Megjegyzés küldése