Kultúrpara

2025. január 7., kedd

Anyák, akik nem tudnak szeretni

 Könyvajánló - Susan Forward: Anyák, akik nem tudnak szeretni

„Addig ​nem élhetjük a saját életünket, amíg be nem gyógyítjuk a lelkünkben tátongó anyasebet.”

A Mérgező szülők bestseller szerzőjétől

Nőként az anyánkkal való azonosulás és kötődés kulcsfontosságú abban, hogy nőiességünket, a családban és a munkánkban vállalt szerepeinket kialakítsuk. A jó anyának nem kell tökéletesnek lennie, ám ha azt erősíti a lányában, hogy higgyen saját értékességében, akkor érezhető, valódi szeretetet ad.
De mi történik akkor, ha az anyánk nárcisztikus, irányításmániás, elhanyagoló, bántalmazó volt, vagy túlzottan ránk telepedett, esetleg felcserélődtek köztünk a szerepek, és ő számított „anyai” gondoskodásra tőlünk? Susan Forward, a népszerű pszichoterapeuta szerint az ilyen káros anya-lánya kapcsolatban olyan sebeket szerzünk, amelyek hatására ösztönösen önmagunkat hibáztatjuk és értékeljük le. Esetleírásai és támogató módszerei segítségével felismerhetjük és feldolgozhatjuk kötődési traumáinkat, megerősíthetjük önmagunkat, meghúzhatjuk a határainkat és elkerülhetjük, hogy saját gyermekünknek is átadjuk ezt a mérgező örökséget. A lelki egyensúlyunk érdekében pedig átformálhatjuk, vagy ha szükséges, akár le is zárhatjuk az anyánkkal való kapcsolatunkat.




Az Anyák, akik nem tudnak szeretni című könyv Susan Forward tapasztalatain és megfigyelésein alapul, és az anyák és lányaik közötti bonyolult és sokszor fájdalmas kapcsolatokat tárja fel. Forward, aki a Mérgező szülők bestseller szerzője, ebben a könyvében arra összpontosít, hogy a nők számára mennyire lényeges a jó anya-lánya kapcsolat, és hogy ennek hiánya milyen tartós sebeket okozhat. Az anyaszeretet hiánya, ami a formálódásunkra és önértékelésünkre komoly hatással van, mély lelki konfliktusokhoz vezethet.

Forward hangsúlyozza, hogy egy anya szerepe a lánya életében nem csupán a fizikai gondoskodásról szól, hanem arról is, hogy biztonságot, érzelmi támogatást és önértékelést adjon. Azokban az esetekben azonban, amikor az anya nárcisztikus vagy bántalmazó, ez a támogatás hiányozhat, sőt, el is torzulhat. Az ilyen minták már kiskorban jelen vannak, és a lányok gyakran ezt követően képesek hibáztatni és leértékelni saját magukat. A könyv bemutatja, hogyan lehet ezeket a káros tapasztalatokat felismerni, és milyen módszerekkel lehet azokat feldolgozni.

A könyv esetleírásai különböző helyzeteket tárgyalnak, ahol a lányok anyjuk árnyékában élnek. Forward arra figyelmeztet, hogy az anyai minták követése nem feltétlenül jelenti a szeretet átörökítését, hanem gyakran a fájdalmas tapasztalatok ismétlését is. A történetek révén a női olvasók felismerhetik, hogy nem egyedül élik meg ezeket a problémákat, és hogy a gyógyulás lehetséges. Támogató módszerekkel és gyakorlatokkal kínál útmutatót az önismerethez, és lehetőséget ad, hogy a múltat rehabilitálják.

Az önértékelés erősítése a könyv egyik központi témája. Forward hangsúlyozza, hogy a gyerekeknek meg kell tanulniuk értékelni saját magukat, függetlenül attól, hogy az anyjuk képes-e szeretetet adni. Az önbecsülés és a határok meghúzása elengedhetetlen ahhoz, hogy az egyének kilépjenek a mérgező dinamikákból, amelyekbe beszorultak. Azáltal, hogy a lányok felismerik a saját értéküket, képessé válnak arra, hogy egészséges kapcsolatokat építsenek ki a jövőben.

A könyv fontos üzenete az is, hogy nem minden kapcsolat érdemel folytatást. Forward pontosan felhívja a figyelmet arra, hogy bizonyos esetekben elengedhetjük anyáinkat, ha ez energiánkat folyamatosan felemészti és lelki egyensúlyunkat veszélyezteti. Az alapelvek között szerepel a gyógyító távolság megtartása, ami segíthet a kudarcos kapcsolatok lezárásában. Ezen lépések megtétele elősegítheti a belső békét és az egészséges érzelmi fejlődést.

Az Anyák, akik nem tudnak szeretni tehát nem csupán egy könyv a gyermekkor fájdalmas tapasztalatairól, hanem egy erőforrás is a gyógyuláshoz és önmegvalósításhoz. Forward biztat mindenkit, hogy vállalja a múltját, ismerje fel, tárja fel sebeit, és lépjen a gyógyulás útjára. Alkalmazható módszereivel és inspiráló esetleírásaival a könyv jelentős segítséget nyújt mindazoknak, akik szeretnék megtalálni a harmóniát önmagukkal és szeretteikkel.



Susan Forward 1938. január 21-én született az Egyesült Államokban, New Yorkban. Forward édesanyja háziasszony volt, édesapja pedig üzletember, akiknek a kapcsolata nem volt mentes a nehézségektől, ami a szerző későbbi munkáiban is visszatérő téma lett. Az ő saját tapasztalatai és a családjában megélt dinamikák formálták pszichológiai érdeklődését és azokat a témákat, amelyekkel a könyveiben foglalkozik, különösen a női identitás, valamint a családi traumák és kapcsolatminták feltárása terén.

Susan Forward elismert pszichoterapeuta, író és előadó, aki a családterápia és a kapcsolati dinamika szakértőjeként vált ismertté. Számos bestseller könyv szerzője, köztük a Mérgező szülők és az Anyák, akik nem tudnak szeretni, amelyekben mélyrehatóan elemzi a családi kapcsolatok hatását az egyén lelki fejlődésére. Forward szakterülete a pszichológia és a terápia, melyek révén több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a párkapcsolatok, a szülő-gyermek viszonyok és a női identitás problémáinak kezelésében. Munkája során gyakran középpontba helyezi a női tapasztalatokat, kiemelve a káros anya-lánya kapcsolatokból fakadó sebek feldolgozásának fontosságát. Forward nemcsak a könyveivel, hanem workshopok és előadások révén is igyekszik támogatni az embereket a gyógyulásban és az önismeret fejlesztésében. A neves terapeuta 2020-ban hunyt el. 

Köszönöm a lehetőséget a HVG Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése