Az Albatrosz-rejtély

A K.É.Z. Magánnyomozó Iroda tagjai (Kiszuperáltak És Zöldfülűek) kollektíven úgy döntenek, megtréfálják egyik nyomozójukat, és olyan nyomot hagynak neki egy krimiben, ami alapján azt hiheti, hogy új felfedezésre tett szert egy bűnüggyel kapcsolatban. De a nyomozás komolyra fordul, mert van valaki, aki úgy gondolja, hogy nem kéne azt az ügyet megpiszkálni.




KÖNYVAJÁNLÓ
AZ ALBATROSZ-REJTÉLY

Szerző: Cserháti Éva
Kiadó: General Press Kiadó

Viccnek induló nyomozásból komolyra fordult munka, ki gondolná, hogy valamire rátapintanak és valaki(k)nek annyira fontos lesz az ugratás tárgyának indult téma, hogy még fenyegetésre is vetemedik névtelen üzenet formájában: álljatok le! Hogy is indult a cselekmény? Van egy nyugalmazott rendőrnyomozónk, Vasvári Lajos, aki a K.É.Z. Magánnyomozó Iroda tagja, és aki Szigligeten tölti nyári szabadságát, az ikerunokák felügyeletével. Kb. pókhálósnak érzi az agyát, de a barátnője addig rágja a fülét, hogy kell valami intellektuális tevékenység is neki, hogy jobb a békesség alapon belekezd egy krimi megírásába. Bár, ez a része kicsit sántít, inkább egy rég elfeledett, 1989-ben megjelent Albatrosz regényt másol, amit használaton kívül gondosan eldug egy kupac mögé. Naná, hogy meglelik, és naná, hogy bosszúságtól megpirosodott arccal - ez most tényleg hülyének néz bennünket?! svunggal  magánnyomozóink egy korabeli újságcikket rejtenek az omniózus regénybe, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy Vasvári szagot fog (friss nyom!) és nyomozása közben valamikor milyen nagyszerű écca lesz kivágni az asztalra, hogy csak szórakoztunk veled, apafej. 

Ugye, emlékszünk még arra, mit fed a K.É.Z. Magánnyomozó Iroda neve? Kiszuperáltak És Zöldfülűek kifejezést rejti a mozaikszó, ezzel is felfedve, hogy kik alkotják a magánhekusok körét az irodában. A karakterek a rendszerváltozás utáni nyomozói attitűdöt hozzák, akik a közjó elérése céljából nem tudnak mindent lenyelni a főnökeiktől, akik saját seggüket, szebben fogalmazva, széküket, védik, akik saját pecsenyéjüket sütögetik, miközben olyan titkos megkereséseket kapnak, amit megvizsgálva, ha megfeszülnek, se találnak semmi legális okot a titkosításra. A mert csak, meg a mert én azt mondtam indokolások egy ígéretes nyomozási szál elejtésére sosem jelentett jót a nyomingerek mentális egészségének. 


Így alakult tehát, hogy jobban érzik magukat a szabad piac igencsak ingadozó megélhetésével, mint berkeken belül. Több idősíkon játszódik a történet, az olvasók megismerkedhetnek a szocialista éra mozgatórugóival, érdekeivel és működésével is, méghozzá szövegkönyv (forgatókönyv) minőségben. Ez eleinte zavaró volt (számomra), de később már hozzászokott a szemem és simán abszolváltam annak a szövegrésznek a tartalmát is - de szó se róla, rá kellett kényszerítenem magam, hogy olvassam és ne átsuhanjon a szemem rajta, vagy 10 mondatonként kapkodjak bele a tartalomba. Az ilyen megoldást nem bánnám, ha következő történetében mellőzné a szerző, annál is inkább, mert eléggé szövevényes cselekményről van szó, figyelni kell. A humor nagyszerűen lazította a komor valóságot, az összetartás külön pozitívumot vitt a krimibe.

Könyv a könyvben, krimi a krimiben, ez a legjobb kifejezés arra, amit Cserháti Éva összerakott az olvasók számára. Van még három része, amelyek megjelentek és nagy sikert értek el, ajánlom figyelmetekbe azokat is, de le kell szögezni, hogy azok ismerete nélkül IS nagyszerű élményt kap Az Albatrosz-rejtély című kötetet kézbe vevő.

Szerintem olvassátok! (Lesz még egy része A K.É.Z. esetei című sorozatnak, várom nagyon!) 

Fülszöveg

Vasvári ​Lajos nyugalmazott rendőrnyomozó, az egy éve alapított K.É.Z. Magánnyomozó Iroda tagja Szigligeten tölti a nyári szabadságát, ahol az unokájára vigyáz, és barátnője, Zsuzsa kitartó unszolására belekezd egy krimi írásába. Pontosabban – ihlet híján – másolásába, amihez egy 1989-ben, az Albatrosz-sorozatban megjelent könyvet választ. Először régi kollégája, Admin fog gyanút, amikor Zsuzsa eldicsekszik neki a készülő kézirat első két fejezetével. A K.É.Z. nyomozói úgy döntenek, hogy megleckéztetik a századost, és ehhez egy gyilkosságról szóló korabeli újsághírt csempésznek az általa másolt krimibe. Arra számítanak, hogy a férfi gyanút fog és nyomozni kezd, azzal a feltevéssel dolgozva, hogy a bűnügynek köze van a könyv szerzőjéhez vagy egykori tulajdonosához. Úgy tervezik, hogy hagyják a hamis nyomot követni, majd leleplezik, és jót nevetnek rajta. Arra azonban a legmerészebb álmaikban sem gondolnak, hogy az újságkivágásban szereplő bűnügy hatalmas meglepetéseket tartogat majd mindannyiuk számára.

Az Albatrosz-rejtély okosan megírt, izgalmas krimi, valamint az 1980-as évek magyar kulturális és hatalmi viszonyainak portréja.

Cserháti Éva író, műfordító, amatőr futó és kertész, a magyar Krimifesztivál egyik főszervezője. Egy angliai kisvárosban él, ahol kreatívírást oktat. Az Albatrosz-rejtély az ötödik regénye. Bővebb információ a szerzőről a honlapján található.

cserhatieva.com

Köszönöm a lehetőséget a General Press Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva,
ahol beleolvasót és interjút is találtok.

Kövess minket Facebookon is!

Termékadatok
Cím: Az Albatrosz-rejtély
Szerző: Cserháti Éva
Kiadó: General Press Kft.
Oldalak száma: 280
Megjelenés: 2024. június 03.
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789634528791
Méret: 197 mm x 137 mm
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes