Az ember, aki megszökött Auschwitzból, és beszélt róla a világnak

Könyvajánló - Jonathan Freedland: A ​szabadulóművész

"Brilliáns, szívfacsaró könyv, amely egyetemes és időtlen leckét ad az információ - és a dezinformáció - hatalmáról. Megakadályozható a tömeggyilkosság azzal, ha kimondjuk az igazságot?" - Yuval Noah Harari

Jonathan Freedland a Guardian publicistája, műsorvezeztő, podcast házigazda, ráadásul Orwell-díjas újságíró. A neve garancia arra, hogy egy jó kötetet vesz az ember a kezébe. Ezúttal egy nagyon fontos személyt választott, akinek megírta a történetét, aki nem más, mint Rudolf Vrba és Fred Wetzler (Walter Rosenberg és Josef Lanik) szökése az auschwitzi haláltáborból.

1942. nyarán Rudolf is azok között a szerencsétlenek között volt, akit kényszermunkára hurcoltak Auschwitzba. Az akkor még csak 18 éves fiú ott dolgozott, ahol a gázkamrákba terelték azokat, akikről a nácik úgy gondolták, hogy haszonltalanuk számukra.

Majdnem két éven keresztül élt, túlélt a haláltáborban, közben megfigyelt mindent és mindenkit. Kifigyelte az őrök szokásait, memorizálta a szállítmányokat, szinte minden poszton dolgozott a táborban, így átfogó képet adhatott a világnak arról, ami a kerítés mögött zajlott.

Azt is pontotsan tudta, hogy szökés esetén 72 órás teljes készültség alatt volt a tábor és ezt is belekalkulálta a tervbe. Hihetetlen élni akarás kellett hozzá, hogy ők ketten Freddel karöltve kibírják három napon keresztül egy farakás alatt elbújva. Rejtekhelyüket pedig gondosan körbelocsolták üzemanyaggal és alaposan körbeszórták dohánnyal, hogy a keresőkutyák se leljék nyomukat. Rendkívül eszes terv, ami ráadásul működött, de korántsem ért véget itt a kalandjuk.

Brutálisan jó memóriája volt Rudolfnak, így kemény volt az út, hegyeket másztak meg, golyózápor elől menekültek, sőt, volt, hogy lengyel parasztok vették üldözőbe őket, és sokszor csak a szerencse mentette meg az életüket, de végül '44. tavaszán szabadok voltak és céljuk volt, hogy mindenkinek elmondják, amit átéltek, amit láttak. Az embereknek tudniuk kellett, hogy miféle szörnyűség zajlik a nácik táboraiban. Hála a pontos leírásoknak soha nem adott senki annyira átfogó jelentést a holokauszt borzalmairól, mint ami a Vrba-Wetzler-jelentésben olvasható volt.

Eleinte sokan kételkedtek az állításaikban, de addigra már számos pletyka keringett arról, hogy ezekben a "munkatáborokban" mi is zajlik, így végül célt ért az üzenet és a világ vezetői nem hunyhattak többé szemet, nem hagyhatták figyelmen kívül a holokauszt eseményeit.

A jegyzőkönyv ténylegesen bejárta a világot. Elmondta, hogy mi vár azokra a zsidókra, akik felszállnak a vonatokra. Több száz cikk jelent meg róla, a jegyzőkönyvet olyan emberek kapták a kezükbe többek között, mint Franklin Roosevelt és Winston Churchill.

Egy lenyűgöző hősies történet egy olyan fiatalemberről, aki szinte alig volt felnőtt, amikor ez a tragédia történt és mégis mintegy 200.000 zsidó megmentésében vett rész valamilyen módon, bár felesége elmondása szerint, egészen haláig hitte, hogy tehetett volna többet is. Egy olyan bátor ember útját mondja el ez a kötet, akinek a nevére emlékezni kell. Több ilyen ember kellett volna és kellene ma is a világnak. Zseniális történet egy kiváló író elbeszélésében.

3817381.jpgKöszönöm a lehetőséget az Athenaeum Kiadónak!

A kötet a borítóképre kattintva elérhető kedvezményes áron a kiadó honlapján.

Kövess minket a Facebook-on is!

Egy balerina, aki a túlélésért táncolt egy szovjet gulágban

A ​fiú, aki igazságot szolgáltatott

Emlékirat barátságról, veszteségről és túlélésről

Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes