Cukrászbolt a narancsfához

A holland aranykorban játszódó történetben egy nyomozás és egy szerelem járja táncát, miközben a holland aranykor és Amszterdam fantasztikus miliője elevenedik meg, egy cukrászda és az első kávézó remek illatával. A múlt feledhető-e? A szeretet erősebb-e a halálnál? 


KÖNYVAJÁNLÓ
CUKRÁSZBOLT A NARANCSFÁHOZ

Szerző: Mörk Leonóra
Kiadó: Jaffa Kiadó

1664 - Amszterdam. A pestisjárvány sújtotta város felett szokatlan égi jelenség kelt riadalmat a lakosságban egy üstökös képében. Az emberek ijedten tárgyalják úton-útfélén, hogy vajon jót jelez-e előre a ritka égi vándor, ami igencsak ráférne a gyakorta pestisben fuldokló településnek. A szépen, igényesen megírt történetben Mörk Leonóra Maaike, a tésztaműveslány és Hendrik sorsát járja körbe. Az első szívfájdalma elől menekül, az utóbbit egy súlyos betegség és egy váratlan örökség telepítette le a városban. A férfi a Kelet-Indiai Társaság hajóorvosaként járta a világot Ázsiától Amerikáig, most pedig Amszterdamban kezd új életet.

A két fiatal sorsa akkor fonódik össze, amikor Hendrik benyit a narancsfa jele alatti üzletbe, gyermekkora ízeit keresve, később pedig egyik előkelő páciense megbízatásából újra a fantasztikus illatokat ontó boltba vezet nyomozása, amit egy mérgezéses ügyben folytat. A lényeg, hogy a 240 oldalas regényben a két fiatal egymásba szeret, miközben egy mérgezéses ügy bonyodalmait vizsgálják. A mű a holland aranykorban játszódik, sok korabeli tényről tudomást szerezhet az olvasó: az akkori életmódról, a vallás mindent átható erejéről, szélsőséges vallási közösségekről, hajózási társaságok működéséről, a gyarmatbirodalmi valóságról, és nem szabad elfelejtkezni a tradicionális holland süteményekről sem. Nem elfelejteni, a történetben Amszterdam Szent Miklós ünnepére készül, a cukrászda környékét belepi a spekulatius keksz fűszeres illata, de találkozhatunk a kötetben az almás pitétől a marcipángyümölcsön és a palacsintán át a szirupos ostyáig bármivel, ami az akkori idők kedvenc süteményei voltak.

A karakterek igényesen kidolgozottak. A lány, illetve asszony, a férje elől menekült nagynénje cukrászdájába, ami abban a korban abszolút rendhagyó volt, aki férjhez ment, az tűrte a sorsát akkor is, ha rossz ember jutott neki a házasságban. Az akkori társadalom tabuként kezelte az elhagyási eseteket. Keserves csalódások árán szabadult, jelenlegi helyzete az általánosan elfogadott konvenciók szerint legalábbis gyanúra okot adó. Persze, tapasztalataitól függetlenül még vágyik a szerelemre, de fél, úgy érzi, képtelen még egyszer átélni a múltban lejátszódott eseményeket, és nincs garancia arra, hogy egy másik férfival nem ugyanúgy jár, mint az első párjával. Az orvos magával hozza a világot járt ember felvilágosulását, a kávé meghonosodását Amszterdamban, és a szeretet, a veszteség és az újrakezdés reményét egy lüktető történelmi korban.

A történet magában foglalja a történelmi hátteret, egy gasztroregényt, egy nyomozás ígéretes szálait és a romantika sem hagyja érintetlenül az olvasót. Remek kötet, külcsínre hívogató szépségű, belbecsre kiváló tartalmú, a történelmi kort illetően informatív, csipetnyi humorral fűszerezett téli olvasmány, ahol olyan kérdésekre keressük a választ, hogy a főhősök el tudják-e feledtetni egymással a múltat? És valóban erősebb-e a szeretet a halálnál?

Szerintem olvassátok! 

Fülszöveg

1664 ​decemberében üstökös tűnik fel az égen Amszterdam fölött. Az emberek riadtan találgatják, mit jövendöl: balszerencsét hoz-e, vagy azt ígéri, hogy a pestisjárvány sújtotta város lakóinak sorsa végre jobbra fordul.
A városháza előtt összegyűlt tömegben ámulva követi az égi jel útját Maaike, a tésztaműves lány is, aki egy fájdalmas csalódás után talált új otthonra a nagynénje házában. Kis boltjuk, A narancsfához címzett csemegesütöde egyaránt menedéket kínál a tél hidege és a szív fájdalmai ellen.
Miközben a város Szent Miklós ünnepére készül, és a levegőt betölti a spekulatius keksz fűszeres illata, új vásárló tűnik fel a cukrászboltban. Hendrik éveken át a Kelet-Indiai Társaság hajóorvosaként járta a világot Ázsiától Amerikáig, de egy súlyos betegség és egy váratlan örökség miatt úgy döntött, Amszterdamban kezd új életet. Először csak gyerekkora ízeit keresve nyit be a narancsfa jele alatti üzletbe, ám amikor egy előkelő páciense megbízásából nyomozni kezd egy mérgezéses eset ügyében, újra kereszteződnek útjaik Maaikéval. El tudják-e feledtetni egymással a múltat? És valóban erősebb-e a szeretet a halálnál?
A kötet különlegessége, hogy a 17. századi Hollandiába vezető történetet a holland aranykor ma is elkészíthető, kedvenc süteményreceptjei egészítik ki, az almás pitétől a marcipángyümölcsön és a palacsintán át a szirupos ostyáig.


MÖRK LEONÓRA író, újságíró, szerkesztő, műfordító, éveken át az Elle főszerkesztő-helyetteseként, illetve a Nők Lapja vezető szerkesztőjeként dolgozott. Regényeiben nem elégszik meg azzal, hogy elmesél egy magával ragadó történetet, hanem izgalmas kultúrtörténeti kalandozásra is hívja olvasóit. Rendszeresen fordít német és angol nyelvből.
Regényei: A Hellinger-Madonna, a Holdfény szonáta, a Lány igazgyöngyökkel, a Ködkirálynő, és A porcelánlány, A papagájos ablak, Törött tulipánok, Asszonyom, édes úrnőm, Szentjánosfű, Saját utakon.

Köszönöm a lehetőséget a Jaffa Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: Cukrászbolt a narancsfához
Szerző: Mörk Leonóra
Kiadó: Jaffa Kiadó
Oldalak száma: 288
Megjelenés: 2024. november 20.
ISBN: 9789634759485
Méret: 200 mm x 140 mm x 20 mm
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes