Főzelékbiblia

Forradalom a főzelékek terén: Szatmári Ferenc kreatív agymenése és a 21. Század Kiadó összekacsintása a receptekkel igazi ínyenceknek való gasztrokiadványt hozott létre, Főzelékbiblia címmel. 

KÖNYVAJÁNLÓ
FŐZELÉKBIBLIA

Szerző: Szatmári Ferenc
Kiadó: 21. Század Kiadó

Szatmári Ferenc neve - akit egy időben csak Főzelékes Feriként ismert a gasztrovilág - összeforrott a főzelékek elkészítésének forradalmasított metodikájával. Nálam még mindig megbecsült helyen található régi két könyve (41 zöldségétel feltéttel és feltétlenül, A zöldségeken innen és túl), mert mindegyik hasznos, informatív, tele eredeti, máshol addig nem létező ételreceptekkel. Ugyanezeket el lehet mondani legújabb kiadványáról, amelyet a 21. Század Kiadó neve fémjelez és garantálja a kiadvány nívóját. Ennek címe Főzelékbiblia, és mint ilyen, ugyanúgy kettős tagolású, mint az emberiség ősi könyve, a Biblia: ahogy az Ó- és Újszövetségre oszlik, úgy ez a kötet is. A szerző évtizedes munkásságának összefoglalója ez a mű, egyrészt ismerteti a klasszikus főzelékfélék elkészítési metodikáit, másrészt viszont kísérletező hajlamát a teljességre való törekvés irányába állítva, vadonatúj recepteket is alkotott, kijelentve, hogy hogy biblia ide vagy biblia oda, semmi sem szent, lehet nyugodtan variálni, ezt kihagyni, azt hozzátenni, kinek-kinek ízlése szerint.

A klasszikusok mellett lenyűgöző kreativitással dobja össze az ételeket, a zöldbabhoz képes ajvárt adni, a lencsefőzeléket édesköménnyel és naranccsal dobja fel, és még a csicseriborsóval is főzeléket főz, némi paradicsom és padlizsán kíséretében. Feltét tekintetében is találékony, van babpogácsája, borsófasírtja, de még zöldséges rizsgolyója is, a gyömbéres mentás zöldborsóról vagy a kókuszos currys krumpliról nem is beszélve. Szatmári Ferenc fontosnak érzi, hogy bárki megszólítva érezhesse magát a Főzelékbiblia tartalmával kapcsolatban, fiatalok, akik még csak keresgélik, mi nekik a legjobb, szülők, akik a gyerekeikkel szeretnék felfedeztetni, hogy a zöldség finom, de olyanok is, akik változatosságra törekszenek, az újdonságokat keresik. A hozzávalók bárki számára hozzáférhetők, csak saját időbeosztásuk és képzeletük szabhat határt az elkészített ételeknek. Nézzük például az egyik receptjét céklából:

CÉKLÁS-KÉKSAJTOS ÉDESKRUMPLI-FŐZELÉK
 

HOZZÁVALÓK

Cékla

  •  3-4 db (kb. 50 dkg) kisebb sült céklagumó, kockázva
Főzelék
  • 3 evőkanál olaj
  • 1 evőkanál vaj
  • 1 közepes fej vöröshagyma,
  • finomra aprítva
  • só
  • teáskanál currypor
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 1,2 kg tisztított édes-
  • burgonya, 3 cm-es
  • darabokra kockázva
  • 7 dl alaplé
  • lime leve
  • 2-3 evőkanál pirított magkeverék
  • friss koriander
  • 10 dkg kéksajt vagy kecskesajt

Sűrítés

  • 3 dl tejszín
  • 3 evőkanál étkezési keményítő
  • só, bors

Ez is csak krumpli, csak egy kicsit sárgább és édesebb. Nagy cucc, szerencsére már évek óta nem számít extrának. Nagy utat tett meg, de mára már pont annyira hétköznapi, mint felforralni egy lábas vizet és tojást főzni benne. Ezt csak azért írom, hogy megelőzzem a vádat, mi szerint ez egy puccos főzelék. Na jó, a cékla és a sajt azért kissé közelebb emeli az arisztokrácia fényűző életéhez.

A sütőt melegítsük elő 220 °C-ra. A céklákat mossuk meg, csomagoljuk egyenként alufóliába, majd kb. 1 óra alatt süssük puhára. Hideg víz alatt dörzsöljük le a héját, majd kockázzuk fel. Amíg sülnek a céklák, addig az olajat és a vajat közepes lángon olvasszuk össze egy 3-4 literes lábasban. Borítsuk rá a hagymát, 4-5 perc alatt pároljuk üvegesre. Finoman sózzuk, egy-egy evőkanál vizet adjunk hozzá, hogy gyorsabban puhuljon. Keverjük hozzá a curryport, reszeljük rá a fokhagymát, pirítsuk át, majd forgassuk hozzá az édesburgonyát. Sózzuk, borsozzuk, öntsük fel az alaplével, és fedő alatt, a forrástól számítva 10-12 perc alatt főzzük meg. Ne főzzük túl, maradjon kicsit roppanós. Keverjük hozzá a sült, felkockázott cékla kétharmadát, és főzzük további pár percig.

Közben a tejszínt keverjük csomómentesre a keményítővel és sűrítsük be vele a főzeléket. Már csak melegítsük össze, ne forraljuk. Ízesítsük lime levével, sóval, borssal, végül morzsoljuk bele a sajt felét.

Tálaláskor szórjuk meg magokkal, friss korianderrel, sajttal és a maradék céklakockákkal.

A szerző nyilatkozata szerint az egész főzelékesdi "hóbortnak indult, aztán tudatos misszióvá vált, majd üzlet lett belőle, és ki tudja még, hogy merre vezet ez az egész főzelékbalhé?!" Kíváncsian figyeljük, mi lehet még Szatmári Ferenc tarsolyában, és addig is lefőzzük a szimpatikusabb receptjeit. Nekem speciel már a meglévő művek is hatalmas fegyvertétemények, részemről, ha itt a nóta vége gasztrokönyvek szempontjából, akkor IS kerek egésznek érzem munkásságát.

Szerintem olvassátok!

Fülszöveg

Talán ​nincs még egy olyan szakácskönyvszerző, akinek a neve ennyire összeforrott volna a rajongása tárgyával, mint Szatmári „Főzelékes” Ferié. Ennek a tőről metszett magyar ételfajtának ő a nem hivatalos, de jól ismert nagykövete. Évtizedes munkásságának összefoglalója ez a kötet, amely klasszikus fogásai mellett vadonatúj ételeket is tartalmaz, a teljességre törekvés igényével.

A Főzelékbiblia akárcsak a Biblia maga, két fő egységből áll. Az „ószövetségi” részben a nagymama konyhájából vagy a napköziből jól ismert fogásokhoz – a zöldborsófőzeléktől kezdve a spenóton át a tökfőzelékig – kapunk minőségi recepteket megszívlelendő jótanácsokkal, hogy a hagyományok tovább öröklődhessenek a családban. A második, mondhatni „újszövetségi” részben pedig valóságos ízkavalkáddal találkozhatunk, hiszen Feri lenyűgöző kreativitással képes ötvözni a magyar gasztronómiai hagyományokat izgalmas, a só-bors-paprika hármasán túlmutató fűszerekkel és főzelékben korábban ritkán látott zöldségekkel, hogy ne csak tápláló és egészséges, de ínycsiklandó ételek is szülessenek a jól ismert alapokon. Így olyan finomságok is a tányérunkra kerülhetnek, mint az ajváros zöldbabfőzelék, az édesköményes-narancsos lencsefőzelék vagy éppen a padlizsános-paradicsomos csicseriborsó-főzelék. És mivel nincsen főzelék feltét nélkül, ehhez is kapunk jó pár használható tippet; bizony babpogácsa, borsófasírt, skót tojás, sőt zöldséges rizsgolyó is megkoronázhatja mostantól kedvenceinket.


Életrajz

Szatmári Ferenc agrármérnökből lett szakács és blogger. Régi álma teljesült be huszonhat év után: minden napja a főzésről szól.

Missziójának tekinti, hogy javítson a főzelékek megítélésén, ami sokáig a magyar gasztronómia mostohagyereke volt. 

Szatmári Ferenc (vagy, ahogy sokan ismerik, Főzelékes Feri) blogján, illetve szakácskönyvein keresztül azonban tudott olyan új megközelítéseket mutatni, aminek köszönhetően már egy borsodi faluban is sikerült a megszerettetni a gyerekekkel a főzelékeket.

Szentül meg van győződve róla, hogy ő az az ember, aki már az anyatejjel szívta magába a főzés szeretetét. Az ízek, az ételek, a főzés és minden, ami ezzel jár, például a szeretet, számára nagyon sokat jelent.

Főz, blogol, könyveket ír és tavaly ősszel megnyitotta első főzelékesét is, a Hippeace nevű főzelékbárját.

Köszönöm a lehetőséget a 21. Század Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.
Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: Főzelékbiblia
Szerző: Szatmári Ferenc
Kiadó: 21. Század Kiadó
Megjelenés: 2024. november 18.
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789635685745
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes