Kultúrpara

2025. január 4., szombat

Hilde

 

 Könyvajánló - Klas Östergren: Hilde


A regény főszereplőjét, Hilde Wangelt Henrik Ibsen két drámájából – A tenger asszonya és a Solness építőmester – ismerheti az olvasó. Östergren regényének első felében Hilde Wangelt az 1920-as évek Berlinjében látjuk viszont. A középkorú nőként is szép, életvidám és kicsattanó egészségnek örvendő Hilde élő kirakatbábuja a Skandinavien Reisebüro utazási vállalatnak, elégedett, független nőként éli életét, mígnem egy napsütéses vasárnap délután intenzív halálfélelemmel járó, elmeháborodással fenyegető erős pánikroham tör rá. Főnöke tanácsára Liebig doktorhoz kezd járni pszichoanalízisbe, ahol sok elnyomott emlék tör felszínre anya nélküli gyermekkorából, és a férfiakkal kapcsolatos ambivalens viszonyának gyökereire is fény derül. A történetek érdekesen egészítik ki Ibsen drámáinak világát. A regényben Hilde életét tovább követhetjük, bepillantást nyerünk a második világháborús német megszállás idejének kollaboráns fasiszta rendszerébe, és elkísérhetjük őt a jóléti társadalomban megélt öregkor összegző napjaiig.




Klas Östergren Hilde című regénye a jól ismert Henrik Ibsen két drámája, A tenger asszonya és A Solness építőmester világában gyökerezik, amelyekből a főszereplőt, Hilde Wangelt ismerheti meg az olvasó. Az Ibseni karakterek által inspirált regény lehetőséget ad arra, hogy a klasszikus és a modern irodalom és történetmesélés találkozásán keresztül újraértelmezzük a különféle narratívákat. Bepillantást nyerhetünk a fiatal lány majd nő életébe, amely tele van kihívásokkal és érzelmi mélységgel. Az író ügyesen átrepíti Ibsen karaktereit egy új narratív keretbe, amely több szempontból is reflektál a múlt és a jelen összefonódására.

A történet elején Hilde Berlinben él az 1920-as években, mint egy sikeres nő, aki megjeleníti az önállóság irodalmian aktuális képét. A Skandinavien Reisebüro utazási vállalat élő kirakatbábuja, akinek megjelenése és lelkesedése magával ragadja környezetét. Azonban a felszín alatt rejlő feszültségek és a társadalmi normák elvárásai lefogják a karaktert. Az igazi válság egy napon, egy napsütéses vasárnap délután tör rá, amikor intenzív halálfélelem és erős pánikrohamok fogják el, ami radikálisan megváltoztatja az életét.

Hilde első reakciója a pánikra és a halálfélelemre az elmegyógyászhoz, Liebig doktorhoz való látogatás. Itt kezdődik a pszichoanalízis, ahol számos elnyomott emléke és gyermekkorának hiányosságai kerülnek felszínre. Az anya nélküli gyermekkor emlékei és a férfiakkal kapcsolatos ambivalens viszonyai elkezdik formálni Hilde karakterét. A pszichoanalízis során Östergren végigjárja Hilde belső világát, amely segíti őt a lelki gyógyulás és az önismeret felé.

A regény második felében a történet kibővül, és Hilde életének újabb, sötétebb oldalai válnak nyilvánvalóvá, amikor a második világháború idején német megszállás alatt él. Az ország politikai és társadalmi kihívásait, valamint a fasiszta rendszerrel való együttműködést kritikus éleslátással elemzi Östergren. Ez a szakasz nemcsak Hilde történetének drámai megkomponálása, hanem a történelmi hátterek és a karakterek közötti feszültség bemutatása is.

A regény kontextusában bemutatott második világháborús időszak Hilde életének új hajtásait mutatja be, amelyek mind a saját identitását, mind a társadalmak bonyolult viszonyait leképezik. A női perspektíva kiemeli a háború és a társadalmi elvárások feszültségeit, miközben felfedi, hogy a társadalmi és politikai rendszerek nem csupán egyénileg, hanem kollektíven is hatással vannak a személyes döntésekre.

Östergren regénye végül a jóléti társadalomban megélt öregkor összegző napjaira is kiterjed, lehetőséget adva a karakterek számára, hogy számot vessenek a múltjukkal és a jövőjükkel. A történet nemcsak Hilde életútját követi, hanem a női identitás, a társadalmi elvárások és a személyes fejlődés összetettségét is bemutatja. A regény gazdag érzelmi rétegei és történelmi kontextusai révén mélyebb megértést nyújt a női tapasztalatokról, és lehetőséget ad az olvasók számára, hogy átgondolják a saját identitásaikat a történelem és a társadalom bonyolult szövetében.




Klas Östergren (1955) nemzetközi hírű svéd író, forgatókönyvíró. Számtalan díj birtokosa, több, mint 20 regénye jelent meg, műveit tucatnyi nyelvre fordították le. Magyarul Péteri Vanda tolmácsolásában került az olvasók elé.

Köszönöm a lehetőséget a Polar Egyesületnek! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése