Mágia, különleges lények, fantasztikus karakterek, némi társadalomkritika és kesernyés humor az összefogás erejéről, a másság kirekesztés nélküli elfogadásáról. Egy fantasy, ami sokáig megragad az olvasó memóriájában.
KÖNYVAJÁNLÓ
TÚL AZ ÉGSZÍNKÉK TENGEREN
Szerző: T.J. Klune
Fordító: Szente Mihály
Kiadó: Metropolis Media
A Marsyas-sziget újra gyerekektől hangos, olyan gyerekektől, akiket ilyen vagy olyan módon átjár a mágia. Különlegesek, akik különleges tulajdonságokkal bírnak, ámbár a külvilág szörnyeknek bélyegzi meg őket rendhagyó tetteik miatt. Óvatlanok számára veszélyesek is lehetnek és mások, mint az átlagemberek. A veszélyességet lehet tompítani, viselkedni, nem ártani másoknak lényük tulajdonságaival: ezekre meg lehet tanítani őket, tartja róluk Arthur Franklin Parnassus, aki saját sötét gyerekkorát tekintve egy közülök. De mit lehet kezdeni azzal, ha egy újabb gyermeket fogadva, az érintett büszkén viseli a szörnyeteg jelzőt és mindent meg is tesz azért, hogy ezt erősítse? Ráadásul Arthur vizsgálóbizottság elé áll, hogy beszéljen saját múltjáról, minek következtében a vezetése alatt álló árvaház újabb ellenőrt kap a nyakába, aki minden előzőnél szigorúbb ukázzal indult el a Marsyas-szigetre.
Szóvirágok, beszólások tarkítják a történetet, a mágikus gyerekek hozzák a formájukat összetartásban, csapatdinamikában, és a nevetés garantált a történet végéig. Az új kis szörnyecske, David, vidám, üde foltja a történetnek, Lucyvel állandóan készek a folyamatos csibészségekre. A történet bemutatja a politika útvesztőit, a kirekesztést, a másság körülményes fogadtatását: aki kilóg a sorból, azt valahol, valakik mindig is nyesegetni akarják. A mű komoly társadalomkritika és elfogadás iránti felkiáltójel is egyben, miközben azt is megmutatja, hogy küzdelem nélkül biztos a bukás. A hivatal bürokratikus folyosóin csak eltévedni lehet, szükség van mind az egyszerű emberek, mind a tenni tudó személyek közös jóindulatára, érdekérvényesítésére.
Nem mindegy, vonja le tanulságként a szemfüles olvasó, hogy mit, hogyan tálalunk, amikor el akarunk érni valamit. A szerző a dramaturgia terén nagyszerű tárgyalástechnikákat vonultat fel, érdekessé, izgalmassá téve az olvasónak a téma befogadását. Bántalmazás, diszkrimináció, elnyomás, hatalommal való visszaélés, család, szabadság, az azonos elbírálás, az egyenjogúság hiánya fortélyos félelem felé vezeti az átlagembereket, a kettős mérce alkalmazása leegyszerűsíti ugyan a véleményalkotást nehéz témákban, de semmi garancia nincs arra, hogy egyszer ne mi lógjunk ki abból a bizonyos sorból, és ne minket ítéljenek meg igazságtalanul: ma neked, de holnap nekem. A fiktív karakterek fantasztikusra sikerültek (pl. egy jetikölyök, aki jégkockákat sír?), világépítése páratlan. T. J. Klune neve garancia a színvonalas fantasy élményekre.
Szerintem olvassátok! Van előzménytörténete, amit annak kiválósága miatt nem érdemes kihagyni, de önmagában is élvezhető és értékelhető a történet (Ház az égszínkék tengernél).
Fülszöveg
Arthur Parnassusnak jó élete van, amit egy rossz hamvaiból épített fel. Egy távoli, különös szigeten működő, furcsa árvaház nevelője, és reméli, hogy hamarosan örökbe fogadhatja a házban élő hat veszedelmes, mágikus gyermeket. Keményen dolgozik, és teljes szívéből szereti a csöppségeket, hogy egyikük se kelljen megismernie soha azt a magányt és kínt, amit ő tapasztalt meg, amikor réges-régen, árvaként élt ugyanezen a szigeten.
Nincs egyedül: vele tart élete szerelme, Linus Baker, a Mágikus Ifjakért Felelős Minisztérium volt gyermekjóléti ellenőre. És támogatja Zoe Chapelwhite, a szigettündér, valamint annak barátnője, Helen Webb polgármester. Ők négyen mindenre készek, hogy megvédjék az árvaház lakóit.
Ám egy napon Arthurt vizsgálóbizottság elé idézik, hogy tanúvallomás keretében meséljen sötét múltjáról, és azon kapja magát, hogy ő vezeti a harcot egy olyan jövőért, ami a családját és az összes mágikus lényt megilleti.
Ezzel egy időben új, mágikus gyermek szeretne csatlakozni a szigeten lévő otthon lakóihoz – egy gyermek, aki abból merít erőt, hogy szörnyetegnek mondja magát, míg Arthur mind ez idáig mindent megtett, annak érdekében, hogy ettől a megbélyegzéstől megóvja a kicsiket.
Ám Arthur vallomása nyomán a minisztérium ismét ellenőrt küld a szigetre, hogy minden korábbinál szigorúbb vizsgálat alá vesse az árvaházat…
Üdv újra a Marsyas-szigeten! Ez a könyv Arthur története.
Fordító: Szente Mihály
Brand: Galaktika Fantasztikus Könyvek
Zsáner: fantasy
Műfaj: regény
Terjedelem: 480 oldal
Megjelenés: 2024. szeptember
Megjegyzés küldése