Kedves Olvasó, izgalmas, helyenként szatirikus felnövésregényt tartasz a kezedben. Húsz-huszonegy-huszonkét évesen az ember még nem felnőtt, legfeljebb csak úgy tesz, mintha az lenne. Óriási különbség. Keresik önmagukat, és annyira szeretnék, ha elismernék! Így lavíroznak Caroline O'Donoghue regényében is a főhősök, mire megértik, hogy a tapasztalás a felnőttlét levesében szinte mindig megégeti a szájat. Ha mindez kis világválsággal is megvan spékelve egy írországi isten háta mögötti helyen, ahol se állás, se lehetőség a kitörésre, akkor...
KÖNYVAJÁNLÓA RACHEL-ESET
Szerző: Caroline O'Donoghue
Fordító: Vándor Judit
Kiadó: Athenaeum Kiadó
Caroline O'Donoghue felnövésregényt tár az olvasók elé, annak sok örömét, fájdalmát és megpróbáltatását beleírva a sorokba. Írói eszközeivel, azon belül is a dramaturgiával okosan játszva éri el, hogy a mű abszolválója (pláne, ha túl van a harmadik x-en) csak bólogasson, hogy így van ez, nem másképpen. Amikor huszonéves az ember, azt hiszi: mindent tud a felnőttlétről, és persze, hogy elhiszi, hiszen elmúlt tizennyolc éves, nagykorú, és előtte az élet. Közhely, de nagyon jól hangzik, pont azért, mert előtte az élet, a világon semmit sem lát tőle. Hitek, remények, túlzott magabízások vagy éppen ennek az ellenkezője, túlzások, járatlanságok pettyezik a középiskolából éppen csak kikerülteket, akik annyira büszkék magukra, hogy eredményeik alapján felsőoktatási intézménybe sikerült felvételt nyerniük, hogy elfelejtik - de még inkább honnan is tudnák -, hogy minden új út új kihívásokat generál, amelyeket legtöbbször csak menetközben lehet maga mélységében megtapasztalni.
Rachel Murray a jelenben éppen 7 hónapos terhes, egy angliai újság ír származású újságírója. Őt küldik ki minden ír jellegű hírhez, így van ez az íreknél hagyományos Toy Show esetén is (a gyerekek nagy kedvence, amikor ajándékajánlók hangzanak el). Az estén azonban más is történik, mint a nagy esemény szemlélése: valaki felismeri, és megkérdezi tőle, tudja-e, hogy Byrne professzor kómában van? Az asszonnyal megfordul a világ: Fred Byrne, az ő kiszemeltje volt némi szerelmi életre, aki nagyon is nős volt, amikor ... nem egészen az történt, amire várt. Persze, jópár évvel ezelőtt Rachel se növesztett még belátási képességet, legalábbis szerintem annak még nincs, aki húszévesen olyan meggondolásból kezdeményez viszonyt egy foglalt férfi felesége láttán, hogy "hülye picsa, már csak ezért is rámászom a férjedre".
A másik főszereplő James, Rachel egyetemi időkből származó homoszexuális barátja. A lány onnan ismeri, hogy egy munkahelyen, egy könyvesboltban dolgoztak, jövedelemkiegészítés céljából, barátságuk a jelenben is tart, olyannyira, hogy legintimebb dolgaikat is képesek egymással megosztani. A harmadik főszereplő is megér egy misét, Rachel kissé elvarázsolt barátja, aki maga is nehézségekkel küzd kötődés és felelősségvállalás szempontjából. Az idősíkok között ugrálva egészen izgalmasra sikeredett kifejteni a problémát, viszi magával az olvasót.
Fülszöveg
Megjegyzés küldése