Könyvajánló: Philip Fracassi – Fiúk a völgyből
Szent Vince Fiúárvaház.
A századfordulón. Pennsylvania állam egy eldugott völgyében.
Harminc fiú dolgozik, tanul és gyakorolja vallását itt, maroknyi pap figyelő tekintetétől kísérve. Peter Barlow, aki gyerekkorában, brutális családi tragédia folytán veszítette el a szüleit, egy új életet alakított ki magának az intézet falai között. Immár a felnőttkor küszöbén, az árvák nagycsaládjának tagjaként barátokra tett szert, és a jövőjét tervezgeti.
Mígnem egy viharos éjszakán kis csapat férfi kér bebocsátást: súlyos sebesültet hoznak magukkal, akinek összevagdosott testén sátánista szimbólumok éktelenkednek. A sebesült férfi halálával ősi, gonosz erő szabadul el, fertőzésként megtelepedve az árvaházban és a benne lakó gyerekekben. A fiúk egy részének viselkedése megváltozik, csoportok jönnek létre. Ki-ki oldalt választ.
Azután egyikük szörnyű halált hal.
Peternek és a szívéhez közel állóknak hamarosan abban a tudatban kell dönteniük a két oldal között, hogy az életük – és talán halhatatlan lelkük – forog kockán.
A Fiúk a völgyből mesterien kivitelezett történet a felnőtté válásról Philip Fracassi tollából, akit sokan már most az évtized nagy új horrorírójaként tartanak számon.
Philip Fracassi legújabb regénye, a Fiúk a völgyből, egy sötét, elgondolkodtató és horrorisztikus történetet mesél el, amely a felnőtté válás nehézségeit és a barátságok igazi értékét boncolgatja. A regény fő színtere a Szent Vince Fiúárvaház, ahol harminc fiú él együtt, egy maroknyi pap felügyelete alatt. Az árvaság, a sebezhetőség és a félelem az úr itt, a történet középpontjában Peter Barlow áll, akinek élete egy brutális családi tragédia árnyékában kezdődött. Fracassi ügyesen keveri a pszichológiai és a természetfeletti horror elemeit, ami egy különös atmoszférát teremt a regényben.
A történet központi eleme egy viharos éjszakán kezdődik, amikor a fiúkat egy sebesült férfi látogatja meg, a testén sátánista szimbólumokkal. Ez az esemény nemcsak a fiúkat, hanem az egész árvaházat megrázza, és megkérdőjeleződik a biztonság, amely eddig körülvette őket. Ahogyan a sebek mélyebbé válnak, úgy a gonosz erő is teret nyer a fiúk között, feszültségeket és konfliktusokat teremtve a közösségben. Ez a dinamikus átalakulás Fracassi írásmódjának egyik remek példája, amely a karakterek fejlődése mellett a történet feszültségét is fokozza.
A regény nem csupán a horror kedvelőinek szól; értékes gondolatokat oszt meg a gyermeki ártatlanságról, a felnőtté válás nehézségeiről, és arról, milyen hatással van a környezetük a fiatalokra. A Fiúk a völgyből atmoszférája és karakterfejlődése olyan erőt képvisel, ami néhány más horrorregényt messze felülmúl. Ahogy a fiúk belemerülnek a sötét erők harcába, úgy mi is tanúi leszünk a dilemmáknak és az etikai kérdéseknek, amelyeket Fracassi olyan bravúrosan tálal.
A regény stílusa és ritmusa is megérdemli a dicséretet: Fracassi tapasztalt íróként ügyesen váltogatja a feszültséggel teli, izgalmas jeleneteket az érzelmes pillanatokkal, miközben mindvégig fenntartja a borzongást. Ráadásul a karakterek, akik eredetileg csupán gyermekek, a történet során felnőtté válnak, mind fizikai, mind érzelmi értelemben. Ez a fejlődés a horror és a rájuk jellemző életkörülmények ötvözésével igazán maradandó élményt nyújt. Uram Tamás, a kötet "magyar hangja", fordítója is nagyon jó munkát végzett abban, hogy ezeket a finomságokat átadja.
Fracassi stílusa hasonlít a klasszikus horrorírókhoz, de egyedi megközelítésével friss színekkel gazdagítja a műfajt. Már most is az évtized egyik kiemelkedő horrorírójaként emlegetik az amerikai horrorregények és történetek szakmai körei, valamint a Fiúk a völgyből című regényt olyan műként, amely felkavaró és emlékezetes élményt nyújt. A történet brutális realitásának és a magával ragadó karakterfejlődésnek köszönhetően az olvasók nemcsak a feszültséget élik át, de bele tudnak helyezkedni a regény által épített világba is, függetlenül attól, hogy a saját hitrendszerükbe mennyire fér bele a gonosz és a természetfeletti, démoni erők létezése.
Philip Fracassi Fiúk a völgyből című regénye tehát nem csupán egy horrorregény; ez egy mélyreható történet a felnőtté válásról, a barátságról és a látszólag széttartó világon belüli kapcsolatokról. A sötét erők, amelyekkel a fiúk kénytelenek megküzdeni, nemcsak a fizikai, hanem a lelki harcok szimbólumaivá válnak. Ez a regény időszerű és tartalmas olvasmány, amely kihívások elé állítja a fiatalokat és felnőtteket egyaránt, így bátran ajánlom mindazoknak, akik nyitottak a műfaj iránt, és szeretnék felfedezni a mélyebb, árnyaltabb történeteket.
Philip Fracassi 1980. december 4-én született az Egyesült Államokban, Los Angelesben. A kaliforniai College of the Canyonsban végzett, ahol angol irodalmat tanult, majd a Kaliforniában található Cal State University at Northridge intézményében folytatta tanulmányait, ahol a kreatív írásra szakosodott. Fracassi korán érdeklődött az írás iránt, és később a horror műfajában vált ismertté. Munkái között megtalálhatóak novellák, regények, és több antológia is, amelyek számos elismerésben részesültek. Fracassi egyedi stílusával és erőteljes karakterábrázolásaival hamar felkeltette a horrorrajongók figyelmét, és sokan őt az új generáció kiemelkedő horrorírói között emlegetik.
Köszönöm a lehetőséget az Agave Könyvek csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.
Megjegyzés küldése