Zenit

2045 - ökokatasztrófa, mesterséges intelligencia irányít az egyén és a társadalom jóváhagyásával, környezetvédők radikalizálódnak, okoseszközök meghibásodása miatt emberek halnak meg - szándékos halálesetek vagy balesetek? - és eltűnik egy friss fejlesztésű program, ami az önállóan tanuló gépek legújabb nemzedéke. Izgalmas sci-fi, thrillerelemekkel. 

KÖNYVAJÁNLÓ
ZENIT

Szerző: Piia Leino
Fordító: Kovács Ottilia
Kiadó: Metropolis Media

2045-ben a Föld teljes egészét ökokatasztrófa sújtja, a környezetvédelmi mozgalmak pedig ezzel egyenes arányban egyre radikálisabbak. Eddigre a mesterséges intelligencia teljesen beépült az emberiség életébe, kütyükre bízva mind az egyén, mind a társadalom jólétét és biztonságát. Ám amikor az okoseszközök meghibásodása több emberi életet is kiolt, felmerül a kérdés, hogy valóban baleset történt-e vagy szándékosságot kell keresni az ügyben. Ráadásul ellopnak egy Palantír 2 nevű programot, ami az önállóan tanuló gépek legújabb nemzedéke, elszigetelődés esetén nem kizárt az egészen szélsőséges irányban való fejlődése.

A regény valósága olyan kort jár körbe, amikor az emberiség nagyon fontos munkahelyeit mesterséges intelligenciák foglalják el és irányítják: például az orvosi leleteket MI értékeli ki, a bíróságokon pedig a hosszú ideig tanult jogászok csak asszisztensei a bírónak. Az Mi-k a másodperc tört része alatt képesek elfogulatlanul átlátni törvényeket és a hozzájuk kapcsolódó értelmezéseket, így hozva meg gyorsan és hatékonyan az ügyben az ítéletet.

A könyv elején egy balesettel szembesülünk: egy ruházati lánc vezetőjét holtan találják saját relaxációs tartályában. Ekkor a rendőrség még nem gondol bűncselekményre, de a hasonló ügyek sűrűsödése miatt úgy tűnik, hogy egyre több az olyan "baleset", amelyet az okos eszközök meghibásodása idéz elő. Mi történt vajon? Tényleg meghíbásodnak az okoseszközök vagy valaki el akarja pusztítani a különböző fontosabb embereket? Az áldozatok jórésze népszerű, konzervatív felfogású és gazdag volt, akik nem féltek szembemenni az uralkodó társadalmi trendekkel, régimódi, kivagyi alakokként harcosan kiálltak amellett, hogy az embereknek igenis joguk van a libamájhoz, a szőrme bundákhoz és a kirakat feleségekhez. Egy olyan világban ahol a karbonsemlegesség és a természetvédelem mindenekfelett álló, kifejezetten sértő viselkedés ez. 

Aaro Kangas a Google riportere, felkelti a figyelmét az okos eszközökkel kapcsolatos balesetek sora és igyekszik utána járni annak a kérdésnek, hogy mi történt, de ahogy ez szokott lenni, a nyomozás hamarosan személyessé és roppant veszélyessé válik. Aaro kiégett, unja a munkáját, oknyomozó újságírós helye is a könnyebb ellenállás felé nyit: a mesterséges intelligencia által kommentált hírekhez nyúl. De ezzel az esettel kapcsolatban Aaro azt érzi, hogy az eddigi újságírói gyakorlata már nem elég. Az ügy kiderítése érdekében csatlakozik egy ökoközösséghez. Tammilaaksó a hely neve, ahol a képernyő nélküliség alap - ez pedig megváltoztatja az időt természetét, megnyújtja és elmélyíti, a találkozások jelentőségteljesebbé válnak - a közösségi élet nyugalmassága általában meglepetésként éri az ott időt eltöltő embereket. Van azonban valaki ezen a helyszínen, aki az egész világ működését társasjátéknak tekinti, és úgy néz ki, hogy végre megtalálta a maga piros gombját arra, hogy eltűntesse az emberek nyomait a földről, mintha ez a faj soha nem is létezett volna. Valaki Tammilaaksóból roppant ügyesen aknamunkát folytat és megpróbálja feltörni a világ óriási IT cégeinek felhőben tárolt adatait, amelyekkel roppant nagy zűrzavarokat tudna csinálni a földön, például a futár robotok nem állnának meg egy méterre az ügyféltől hanem mondjuk nekimennek, megsebesítik vagy akár meg is ölik.

A fenti halálesetek vajon véletlen balesetek, esetleg ökomerényletek, netán okos eszközökkel követett online emberölések?

A kötet azt a dilemmát tárgyalja, hogy mit tehet az ember mint egyén, és az emberiség mint biomassza akkor, ha a mesterséges intelligencia fejlődése eléri azt a pontot, amely után az ember már képtelen irányítani a működését. Izgalmas kérdés, nem igaz?

A regény egyfajta társadalom kritikaként is szolgál: mindent arra érdemes használni, amire az való, és ami nem sérti vagy veszélyezteti a megfelelő társadalmi berendezkedést és az egyének testi és mentális egészségét. Merre tart az emberiség fejlődése? Jó irányban-e? Nincs mese, fajunk életét lassan átszövi a mesterséges intelligencia és az algoritmusok által nyújtott szórakoztatás, lassan a nagytöbbség függővé válik kütyüitől, reggel azzal kel, hogy megnézi, mi történt éjjel a szociális médiában, lóg a különböző alkalmazásokon, ahelyett, hogy arra használná őket, amire kikerülhetetlenül fontos vagy hasznos. A karakterek a ma valóságát fűszerezik némi jövőbe látással, ami jövő itt tipor már a sarkunknál. A szerző bemutatja a kényelmi kütyüzőt, a függőt, a radikálisat, a két világ között tétovázót, a konzervatív húsevőt, a lázadót, a kütyüktől mereven elzárkózót és a fanatikus meggyőződésest, akik a regény során alakítják a folyamatokat.

Szerintem olvassátok!

Fülszöveg

Mit tehetünk, ha a mesterséges intelligencia fejlődése elérte azt a pontot, amely után az ember már nem tudja irányítani a működését?

2045-ben járunk. Az egész világot érintő ökokatasztrófa mind súlyosabb, a környezetvédelmi mozgalmak pedig mind radikálisabbak. Amikor egy ruházati lánc vezetőjét holtan találják saját relaxációs tartályában, a rendőrség még nem gondol bűncselekményre. Ám úgy tűnik, egyre több az olyan baleset, amelyet az okoseszközök meghibásodása idéz elő.

Vajon a mesterséges intelligencia ébredt öntudatra s akarja elpusztítani az emberiséget, vagy egy békésnek tűnő ökoközösség egyik tagjának hekkertámadása áll a gazdagokat érintő halálesetek hátterében? A Google riportere, Aaro Kangas igyekszik utánajárni a kérdésnek, ám nyomozása hamarosan nagyon személyessé és veszélyessé válik.


Piia Leino 1977-ben született Finnországban. 2004-ben szerzett mesterfokozatot társadalomtudományból, újságíró szakon a Tamperei Egyetemen. 2015 és 2017 között kreatív írást is tanult a neves helsinki Kriittinen Korkeakoulun (Kritikai Akadémia).


Leino első regénye, A csúnya pénztáros (Ruma kassa, 2016, ford. Antal Iván) egy élénk humorú történet a nőkre nehezedő nyomásról és valóságshow-k világáról.


Második regénye, a Mennyország (Taivas, 2018) című disztópikus irodalmi thriller, amely 2059-ben Finnországban játszódik, elnyerte az Európai Unió Irodalmi Díját. A jogokat eddig 11 országnak adták el.


Leino regényeinek cselekményét előszeretettel helyezi a közeli jövőbe, ahol azt vizsgálja, merre tart a társadalom fejlődése. Harmadik regénye, az Overtime (Yliaika, 2020) egy mindannyiunkat foglalkoztató kérdést jár körül: hogyan élnéd az életedet, ha tudnád, hogy pontosan mikor fogsz meghalni? Jelen regénye pedig a mesterséges intelligencia veszélyeire és a klímaváltozás problémáira hívja fel a figyelmet.


Családjával Helsinkiben él, és a könyvírás mellett közel két évtizede újságíróként dolgozik az STT-nél, a finn hírügynökségnél.


Érdeklődési köre a populáris kultúra, a közösségi média és a politika.



Köszönöm a lehetőséget a Metropilis Media Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó és a szerző oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: Zenit
Szerző: Piia Leino
Fordító: Kovács Ottilia
Kiadó: Metropolis Media
Oldalak száma: 248
Megjelenés: 2024. május 09.
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789635511815
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes