Kultúrpara

2025. március 31., hétfő

A ​berlini bába

Könyvajánló - Anna Stuart: A ​berlini bába

Egy fiatal zsidó nőtől 1943-ban Auschwitz-Birkenauban elragadták újszülöttjét, majd közel két évtizeddel később még mindig őt keresi. Túlélt már egy rezsimet, most itt egy másik, de a berlini fal építésének árnyékában még mindig él benne a remény, hogy újra látja gyermekét...

fokep_167.jpg

Anna Sturart A berlini bába című regénye 1961-ben játszódik Berlinben. Főszerepben Esther, akinek visszaemlékezései mutatják, hogy bár 16 éve szabadult két éves fogságából Auschwitz-Birkenauból, máig kísértik az ott látottak. De nem is csupán az, hanem keresi azt a szőke szépséget, Pippát, akinek a táborban adott életet.

Túlélte a vészkorszakot, két év fogság után a feldúlt Európa árvaházait járva igyekezett felkutatni elragadott gyermekét, miközben tovább kell élnie az életét. Aki ismeri a szerző írásait, már biztosan találkozott a kötet előzményével, Az ​auschwitzi bába című kötettel, amelyben megismertük a tábor szülészetét egy szívbemarkoló szomorú történeten keresztül. Ez a kötet önálló regényként is megállja a helyét, de mindenképpen javaslom az elolvasását a másik írásnak is, mert lebilincselő olvasmány.

A haláltábor szülészetén az újszülőttek megkapták anyjuk számait a karjukra, így a remény örökké él, hogy egy anya megtalálja elveszett gyermekét. Persze ez már a háború után is szinte lehetetlen küldetésnek tűnt, most pedig Esthernek a hidegháborúval kell szembenéznie, miközben végignézi, ahogy a berlini fal épülése újabb akadályokat görget elé.

A szerző lenyűgöző munkát végzett a háttérkutatásokkal. Bár maga a sztori fikció, a történelmi háttér valós és jól leírt, hogy szinte ott voltunk mi is a megtépázott Berlin utcáin. De egy másik nő, Esther fogadott lánya, Olivia történetének köszönhetően a fal mindkét oldalán látjuk, hogy milyen volt az élet. Betekintést nyerünk a sportolók életébe, a doppingprogramba, miközben Olivia is Pippa nyomára igyekszik bukkanni.

A vészkorszak után Olivia Kirsten néven kezdett új életet és a szerző érzékletesen mutatja be, hogy milyen volt az élet a fal két oldalán. Ami külön tetszett, hogy végigvezet minket a fal építése előtti, alatti és utáni helyzeten is, így egyetlen történeten keresztül látjuk a fal 28 évét.

Kapunk csodálatos karaktereket és bár alapvetően fikció, felbukkannak benne valós személyek is, mint például Dieter Wohlfahrt, aki számos diák szökésében segédkezett egészen addig, míg egy balul sikerült szöktetésnél a határőrök életét vették a falnál.

Szívszorító, erőteljes történet, amely bőven tartalmaz kemény témákat. Nehéz olvasmány, ami ott marad jóval az olvasás után is az emberrel. Ráadásként pedig egy szívszorító zárást is kaptunk, melyben a főszereplők évtizedekkel a szörnyűségek után utaztak az egykori börtönbe, Auschwitzba.

a_berlini_baba_borito_szines.jpgKöszönjük Alexandra Kiadó!

Kattints a képre, a kiadónál kedvezménnyel megrendelheted a kötetet!

Érdekelnek a könyvújdonságok?

Kövess minket Facebookon!

Hogyan éltem túl a holokausztot – az anyai szeretet, a kedvesség és a remény lenyűgöző története

Igaz történet egy holokauszt túlélőről

A ​fiú, aki igazságot szolgáltatott

2025. március 30., vasárnap

Egy lány Párizsban

Két múltban élő anya, akik képtelenek szabadulni kedves halottaik emlékétől. Kizárják életükből az objektív valóságot, magukkal rántva családtagjaikat is komor világukba. Amikor évtizedek múlva találkoznak, az árulás keserves ténye éket ver a valamikori barátnők közé.

KÖNYVAJÁNLÓ
EGY LÁNY PÁRIZSBAN

Szerző: Kristin Harmel
Fordító: Stier Ágnes
Kiadó: Maxim Könyvkiadó

1939 Párizs, Elise LeClair, amerikai állampolgár, a nagy művész, Olivier LeClair felesége. Férje művészete felfelé ível, mellette tevékenyen rést vesz a kommunisták mozgalmában, és elnyomja a szintén művészi ambíciókkal rendelkező feleség ilyen irányú törekvéseit. Amikor az asszony állapotos marad, hirtelen más lesz fontos az alkotás helyett, de aggodalmai, amelyek férje politikai beállítódottságával és tevékenységével kapcsolatos, Franciaország német megszállása után hatványozódnak. A forró fejű férj azonban negligálja ezeket és tetteivel családját is veszélybe sodorja.

Juliette Foulon szintén amerikai állampolgár: éppen terhes ő is, 2 már meglévő kisgyermekkel. Könyvesboltja van, ahol összegyűjti a számára kedves embereket, elesetteket és segítségre szorulókat egyaránt. Amikor Elise rosszul lesz a szeme láttára, azonnal segítségére siet. Juliette-et mindig is vonzották – már azelőtt is, hogy saját gyerekei lettek volna – az elveszett gyerekek, sérült madarak, kóbor macskák, bárki, aki segítségre szorult. Amikor kiderül, hogy mind a ketten amerikaiak, még közelebb kerülnek egymáshoz. Olyannyira közel, hogy Elise hónapokra rábízhatja gyermekét, amikor férje forrófejűsége miatt veszélybe kerül az életük. A háború után azonban hiába keresi a a Foulon családot, a házuk helyén üres telek található, romokkal. Tizenöt évig Párizsban gyászolja a lányát, aki mások szerint meghalt, sírköve is van, és csak annyit szeretne megtudni Juliette-től, hogy pontosan mi történt. Egy véletlen sodorja 1960 New York-jába, ahonnan válaszokat remél a fentiekre. A valóság azonban sokkal összetettebb, mint azt Elise képzelné, mind a magánéletét, mind a háború előtti alkotásai művészeti értékét, mind azon tárgyak hollétét illetően.

El tudom hinni, hogy létezik ilyen nagyságrendű gyász, a szerző kitűnő érzékkel jelenítette meg az irodalom eszközeivel, de nem tudom elfogadni, hogy valaki ennyire önsorsrontó legyen gyászában - ami persze semmit sem csorbít a kötet irodalmi értékén. Azt el kell fogadni, hogy mindenki másként gyászol: van, akiknél rövid ideig tart, másoknál hosszabb ez az idő, és vannak, akik egész hátralévő életükben. A két főhős olyan karakter, akik veszteségeik miatt elgyötörten akarnak élni a múltban és csak a múltban, évtizedekig is akár, magukkal rántva családtagjaikat is a rosszul értelmezett valóságukba. Az éltük puszta túlélés és nem élés a tragédia óta. Végletekig megélt gyász, elkent hazugságok, önhitt vádak és fals érzelmek tényekkel kapcsolatban: kedvem lett volna istenesen megrázni mind a kettőt, de hiába, összetört, keserű nőkké vágta őket össze a sorsuk. Ugyanakkor... honnan tudnák az áldozatok, hogy hogyan kell nem dühöseknek lenniük? Hogy hogyan kell ekkora veszteség átélése után nemcsak túlélni, hanem élni is? Az önvád, a bűntudat és a harag veszélyes elegy. Szellemek veszik körül őket, akik nem engedik, hogy örüljenek, boldogok legyenek, visszatartják őket a való élettől.

Valószínűleg túl sok hasonló tartalmú könyvet olvastam, az egyharmadánál már világos volt számomra a végkifejlet, csak az útra voltam kíváncsi, ahogyan elért odáig. A pokolba vitt a főhősök útja, saját, külön bejáratú poklukba, ahonnan visszajönni nem mindenkinek sikerül. A szerző a lélek sötét bugyraiba nyúlt bele dramaturgiájával, csöpögtetve az információkat a két idősíkon játszódó történetében, kalandos utakon felfedeztetve az olvasókkal, hogy a kiutat nemcsak megtalálni nehéz, hanem élni is a fellelt lehetőségekkel. Tudomásul kell venni, hogy halálos veszély során az emberek viselkedése kiszámíthatatlan. A krízishelyzet az egyik emberből gyávaságot, a másik emberből hősiességet hoz ki, de vannak esetek, amikor mind a kettőt egyszerre. Ennek tragédiáját pedig mindig az ártatlanok szenvedik meg a legjobban.

Szerintem olvassátok

Fülszöveg

Párizs, ​1939: Két fiatal édesanya, Elise és Juliette szoros barátságot kötnek, amikor egy nap megismerkednek a gyönyörű Bois de Boulogne-ban. Bár a háború árnyéka egyre közelebb oson Európához, egyik nő sem sejti, hogy az életük hamarosan visszavonhatatlanul megváltozik.
Amikor Elise a német megszállók célpontjává válik, Juliette-re bízza a legértékesebb kincsét, a kislányát, Juliette saját lányának játszópajtását. De háború idején nincs biztonságos hely, még egy olyan csendes kis könyvesboltban sem, mint Juliette üzlete, a Librairie des Rêves, és amikor a környéket bombatalálat éri, Juliette élete is romba dől.
Több mint egy év elteltével, a háború vége után Elise visszatér, hogy újra a lányával legyen, de a barátnője könyvesboltja helyén csak romokat talál. Juliette-nek pedig nyoma sincs. Mi történt a lányával azokban a szörnyű, utolsó percekben? Úgy tűnik, Juliette-et a föld nyelte el, és magával vitt minden választ. Elise-t a kétségbeesett kutatás New Yorkba – és Juliette-hez – sodorja, egy utolsó, végzetes találkozásra.

Kristin Harmel

Kristin Harmel a New York Times és a USA Today bestsellerszerzője, regényeit 28 nyelvre fordítottak le és adtak el a világ minden táján. 16 éves kora óta ír hivatásszerűen, amikor is sportriporterként kezdte pályafutását. Még főiskolás korában lett a PEOPLE magazin riportere, és több mint egy évtizedig dolgozott a kiadványnak, ahol a Super Bowltól kezdve a nagy horderejű gyilkosságokon át a hírességekkel készített interjúkig mindenről tudósított. A Massachusetts állambeli Boston mellett született, és ott, valamint az ohiói Columbusban és a floridai St. Petersburgban töltötte gyermekkorát. Jelenleg Orlandóban él férjével és kisfiával.

Köszönöm a lehetőséget a Maxim Könyvkiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: Egy lány Párizsban
Szerző: Kristin Harmel
Kiadó: Maxim Könyvkiadó
Sorozat: Mont Blanc válogatás
Oldalak száma: 400
Megjelenés: 2024. szeptember 10.
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789634998082
Méret: 209 mm x 137 mm x 28 mm

2025. március 29., szombat

A rövid mondatok földje

 Könyvajánló - Stine Pilgaard: A rövid mondatok földje

Egy fiatal nő élettársát követve a dániai Nyugat-Jütland egy kisebb településére költözik, ahol a gyereknevelés mindennapi kihívásain túl számtalan egyéb kérdéssel találja szemben magát. Hogyan kommunikál az ember az aprócska település boltosával? Meg lehet-e állítani a világ bolondságát egy levelesládán keresztül? Mi jár a nyugat-jütlandiak fejében a mondataik közötti szünetekben? Hogyan lehet összecsukni a babakocsit? Miért olyan boldogok a népiskola diákjai, és mit akarnak az emberek Vellingben?

A rövid mondatok földje egy humoros és szeretetteljes regény egy fiatal anyáról, aki némileg elszigetelve igyekszik eligazodni egy zavarba ejtő közösségben, a tehenek, szélturbinák és a bentlakásos népfőiskola különös világában, valamint a helyi lakosság kifürkészhetetlennek tűnő beszélgetési formáiban.



Stine Pilgaard A rövid mondatok földje című regénye egy különleges utazásra hív a dániai Nyugat-Jütland világába, ahol a mindennapi élet apró kihívásai és a helyi közösség egyedi dinamikája állnak a középpontban. A történet középpontjában egy fiatal nő áll, aki élettársával együtt a vidéki településre költözik, és próbálja megérteni a körülötte lévő világot. A könyv egyedi nézőpontja és humoros stílusa azonnal magával ragadja az olvasót, miközben a karakterek könnyedsége és annak átélése, ahogyan a főszereplő navigál ezen a zavarba ejtő közegben, igazán szórakoztató élményt nyújt.

A történet számos élethelyzetről mesél, amelyek mindannyiunk számára ismerősek lehetnek, mint például a gyermeknevelés kihívásai, az új közösségekbe való beilleszkedés, vagy az apró, de jelentős társadalmi kapcsolatok kialakítása. Pilgaard mesterien játszik a humorral és a szarkasztikus megjegyzésekkel, amelyeket jól illeszt a mondatok közé. Sajnos, bár rengeteg potenciál rejlik a könyvben, számomra a szöveg néha túl lanyha és fókuszálatlan lett, inkább elkalandozásnak tűnt, mintsem egy épkézláb történetnek.

A regény cselekménye színes és szórakoztató, a helyi közösség karakterei pedig egytől egyig érdekesek és megkapóak. A boltosok, az iskolás gyerekek és a férfiak a szomszédból mind hozzájárulnak ahhoz a különös atmoszférához, amelyet Pilgaard teremt. Különösen tetszett, hogy a történet során a szerző rámutat arra, hogy a helyi lakosok kommunikációjának mélysége és sokszínűsége mennyire árnyalt, ugyanakkor a szavak között sokszor rejtett érzelmek és gondolatok szunnyadnak. Már csak ezért is fáj egy kicsit, hogy annyira nem talált el ez a regény, és nagyon sokáig is tartott, hogy elolvassam. Megvan benne a potenciál, mégis úgy érzem, hogy ez egy kihagyott ziccer. Ezzel együtt sem bántam meg az olvasását.

Bár a humor sokszor vidám pillanatokkal fűszerezi a szöveget, számomra elvesztek a történet főbb fonalai. A könyv stílusa, nyelvezete és humora magával ragadó, de a cselekmény kicsit elhalványul a szellemes megjegyzések mellett. Bár élveztem Pilgaard stílusát és Petrikovics Edit fordítását, a könyv végére nem éreztem a tartós hatást, amit egy erősebb történettől vártam volna.



A dániai kultúra és a vidéki élet bemutatása a regény erőssége, de a történet mélyebb rétegei nekem egyre inkább hiányoztak. A párbeszédek és a karakterek közötti kapcsolatok tisztán és érdekesen megjelennek, de az összkép, amelynek tükröznie kellene a belső feszültségeket és a karakter fejlődését, számomra túl könnyed és felületes maradt.

Stine Pilgaard 1984-ben született, Dánia északnyugati részén. Tanulmányait a Kopenhágai Egyetemen végezte, ahol irodalmat és drámát tanult. Munkássága során számos elismerésben részesült. Pilgaard családi háttere és tapasztalatai erőteljesen hatnak munkáira, amit érezni lehet írásaiban. Különös figyelmet érdemel a saját tapasztalataiból merítő érzékenysége, amely a A rövid mondatok földje cselekményébe is beleíródott.



Köszönöm a lehetőséget a Metropolis Media csapatának! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.

2025. március 28., péntek

Ha rossz ajtón kopogtatsz

Könyvajánló - Eric Barker: Ha rossz ajtón kopogtatsz

"Mit ​mond a tudomány a sikerről, és miért értettél félre (szinte) mindent..."

ha_rossz_ajton_kopogtatsz_2_png.webp

Eric Barker érdekes dologra vállalkozott Ha rossz ajtón kopogtatsz című könyvével, izgalmas példákon keresztül igyekszik megmutatni, hogy mi is a siker és mitől leszek igazán sikeres. Ehhez pedig az élet különböző aspektusainak mélyebb megértésére összpontosít. Gondolatait pedig tudományos kutatásokra és személyes tapasztalatokra alapozva elemzi, hogy ezáltan megmutassa miként érhetjük el céljainkat, és milyen csapdákba eshetünk, ha rosszul közelítjük meg az élet kihívásait.

Az kötetben felvázolja, hogy a siker nem csupán a kemény munkán múlik, hanem a megfelelő kapcsolatokon is. Barker hangsúlyozza, hogy a társadalmi tőke építése, azaz a megfelelő emberekkel való kapcsolat kialakítása kulcsfontosságú a céljaink eléréséhez. Emellett arra is kitér, hogy a kudarcok és az elutasítások normális részei a célhoz vezető útnak, de ami még fontosabb, igyekszik megmutatni, hogy ezekből miként tanulhatunk a jövőbeni siker érdekében.

Barker különféle példákat hoz az élet különböző területeiről, legyen szó a munkahelyi sikerről, a személyes kapcsolatok kialakításáról vagy a kreatív teljesítményről. Ennek köszönhetően széles rálátást kapunk a sikerhez vezető útról és annak kihívásairól. Az olvasók megtanulhatják, hogy ahelyett, hogy a megszokott úton járnának, érdemes új megközelítéseket keresniük.

A kötet végén a szerző összegzi a legfontosabb tanulságokat, és praktikusan alkalmazható tippeket ad, hogy saját életükben is hatékonyabban tudják alkalmazni a leírt elveket. Ez a kötet érdekes, figyelemfelkeltő, szórakoztató, inspiráló és motiváló. Tetszett, hogy sokszor szélsőséges formákat is megismertet az olvasóval, és úgy gondolom sokat segíthet azoknak, akik keresik a módját, hogy sikeresebbek legyenek az életük bármely területén.

Tetszik, hogy nemcsak információkat, sztorikat kapunk, hanem gyakorlati tanácsokat is, hogy a megfelelő ajtókat kopogtassuk, amikor céljainkat szeretnénk elérni. A szerző célja a könyvvel, hogy rávilágítson arra, hogy sokszor a hagyományos bölcsességek nem működnek a valós életben, és bátorít arra, hogy merjünk más utakat választani. Ebben pedig határozottan egyet is értek vele.

Senkinek nem mond szerintem újat azzal, hogy az önismeret elengedhetetlen a sikerhez, de sokat segíthet azoknak, akik keresik a megfelelő módszert, hogy a kitűzött cél ne csak álom maradjon.

3418315.jpgSzeretnél többet megtudni a könyvről? Kattints a képre, a kiadónál kedvezménnyel beszerezheted!

Köszönjük, 21. Század Kiadó!

Érdekelnek a könyvújdonságok?

Kövess minket a Facebookon is!

Úgy élj, ahogy élni akarsz

A terápia nem ciki!

15 szabály, hogyan erősítsd a tested és az elméd

Matthew McConaughey meséje

2025. március 27., csütörtök

Élve ​vagy holtan

Könyvajánló - Peter James: Élve ​vagy holtan

"Amikor a kezedben a döntés, mégis tehetetlen vagy"

483509208_1047770764041488_2066614245121052500_n.jpg

Rendszeresen futok olyan krimisorozatokba, amelyek epizódosak és nem feltétlenül sorban olvasom őket. Ilyen Peter James Roy Grace sorozata is, ahol legutóbb a 17. részt olvastam, most pedig a 16. került a kezembe. Szerencsére epizódos, akár önálló regényként is működik mindegyik kötet, így nem éreztem azt, hogy ez bármilyen gondot okozna olvasás közben. Ha nem ismered a sorozatot, akkor csak ajánlani tudom, főleg, ha szereted a rejtélyes, lassan kibontakozó sztorikat.

#17 Nyomtalanul

A sorozat 16. epizódja az Élve vagy holtan címet viseli. Már a cím is izgalmas, szóval kíváncsi voltam ezúttal milyen kihívások várják Grace felügyelőt. Roy Grace, egy tapasztalt és elismert nyomozó a brit rendőrségnél, aki számos bonyolult bűnügyet felgöngyölített már, miközben saját személyes problémáival és múltjával is megküzd.  Ezúttal egy bűnszervezetekkel kapcsolatos brutális gyilkossági ügy szálait igyekszik kibogozni.

Központban egy bírósági tárgyalás áll, hol egy köztiszteletben álló személyt vádolnak kábítószer-kereskedelemmel. A sztori látszólag egyértelmű: a pasi behozott az Egyesült Királyságba egy autót, ami tele volt drogokkal. Oké, hamar kiderül, hogy az ügy mégsem olyan egyszerű, főleg, ha egyesek bármire képesek, hogy a szájuk íze szerint alakuljanak az események.

És itt kerül a képbe a történet egyik főszereplője, Meg Magellan, aki esküdtként kerül a tárgyalásba. Először örül a feladatnak, mert úgy gondolja, ha valami leköti a figyelmét nem lesz ideje amiatt aggódni, hogy 18 éves lánya távol tőle, egy másik kontinensen, Dél-Amerikában tölti a vakációt. Ó, nem is tévedhetett volna nagyobbat.

Amikor egy bűnszervezet akar valami, akkor szó szerint bármire képes, még arra is, hogy az esküdteket befolyásolja a döntésükben. Ebben pedig hatalmas segítség lehet, ha egy özveny esküdtet képesek sakkban tartani a távol lévő lánya fenyegetésével.

Amikor az egyik esküdt hozzátartozója meghal Grace is bekerül a képbe és a csapatának nincs könnyű dolga, ha ezt az ügyet fel akarja göngyölíteni. Peter James ügyesen lavírozott a tárgyalóterem drámája és a nyomozós krimi vonal között. Kicsit meglepő volt a korábbi írásai után ez a megoldás, de élveztem, jól összerakta a kirakóst a szerző, bár a végén valahogy mást vártam, összességében jó kis könyv lett ez is.

3404665.jpgKöszönöm a lehetőséget a General Press Kiadónak!

Kedvezményes áron megrendelhetitek a borítóképre kattintva!

Kövess minket Facebookon!

Családon belüli erőszak, mérgező kapcsolatok, korrupció egy jó kis krimiben

Bűntény az internátusban

Robert Hunter nyomozó első ügye

A holttestemen át

2025. március 26., szerda

Egy farkas uralkodása

 Könyvajánló - Rick McIntyre: Egy farkas uralkodása

McIntyre páratlan betekintést nyújt a farkasok viselkedésébe és Yellowstone híres farkas-újratelepítési projektjébe. A szürke farkas visszatérése a Yellowstone Nemzeti Parkba ugyanis minden idők egyik leghíresebb természetvédelmi sikertörténete. A Druid Peak volt a leghíresebb falka a Yellowstone Nemzeti Parkban, sőt talán az egész világon. Egyik első vezérét, a 21-es farkast a nevelőapja, a 8-as, a sorozat első könyvének (Egy farkas diadalútja) főszereplője nevelte fel. Kettőjüknek különösen szoros volt a kapcsolata, és a 21-es sok olyan vezetői képességről tett tanúbizonyságot később, melyeket mentorától tanult. Ez a drámai, igaz történet a 21-és alfa-hím és a 42-es, az ő hűséges alfa-nőstényének a története, akik rendíthetetlen bátorságukról és szokatlan jóindulatukról váltak ismertté, és akik hosszú évekig uralták a park területét.


Rick McIntyre Egy farkas uralkodása című könyve mély és részletes betekintést nyújt a Yellowstone Nemzeti Park ikonikus farkasainak életébe, különösen a híres 21-es alfahím történetébe. McIntyre, aki több évtizedet töltött el a farkasok megfigyelésével, képes volt megragadni a természet ezen lenyűgöző képviselőinek esszenciáját. A könyv nemcsak egy állat életét mutatja be, hanem a farkasok társadalmi struktúráját is feltárja, ami a bonyolult családi kötelékekre és a vezetés dinamikájára épül.

A középpontban a 21-es farkas áll, akit nagy tisztelet övezett a Druid Peak falka tagjai között. Az ő története a túlélésről és a bátorságról szól, amelyben nemcsak fizikai erő, hanem érzelmi intelligencia is szerepet játszik. McIntyre ügyesen használja a narratívát, hogy bemutassa, hogyan formálja a környezet a farkasok viselkedését, miközben a természetvédelmi szempontokat is hangsúlyozza, így a könyv olvasói számára tanulságos tapasztalatokat kínál.

A 21-es alfahím és hűséges párja, a 42-es alfanőstény kapcsolata különös figyelmet kap a kötetben. McIntyre részletesen tárgyalja, hogyan működnek együtt párban, hogy megőrizzék a falkát és védelmezzék területüket a kihívásokkal szemben. A könyv drámai pillanataival és érzelmi mélységével sikeresen képes megragadni az olvasók figyelmét, miközben a farkasok közötti szoros kötelékek fontosságát is hangsúlyozza.



Nem csupán a farkasok biológiájáról szól; McIntyre a Yellowstone újratelepítési projektjéről is beszámol, kiemelve annak jelentőségét a természetvédelmi közösség számára. A könyv bemutatja, hogyan hatottak a farkasok a park ökoszisztémájára, és hogy a helyreállításuk hogyan teremtette meg a természetes egyensúlyt. A látványos leírások és a részletes megfigyelések révén az olvasó szinte a saját bőrén érzi a farkasok világát.

Az Egy farkas uralkodása rávilágít arra is, hogy a természetvédelem nem csupán a fajok védelméről szól, hanem a relatív kapcsolatok és az együttműködés megértéséről is. McIntyre hitelesen tükrözi a farkasok társadalmi interakcióit, így az olvasóknak lehetőségük nyílik arra, hogy mélyebben megértsék ezt az összetett és csodálatos világot.

McIntyre nemcsak olyan író, akinek szövege képes magával ragadni és érzelmeket kiemelni, hanem olyan, aki emellett ragaszkodik a tényszerűséghez is és ahhoz, hogy minél szélesebb közönség számára bemutassa ezt a mára érintetlennek számító, a farkasok visszatelepítése után teljesen önfenntartó különleges nagy ökoszisztémát, ami köszöni, nagyon jól megvan emberi beavatkozás nélkül. A szerző nemcsak a farkasok életrajzírójaként, hanem a természetvédelmi aktivistaként is megállja a helyét, aki saját tapasztalatait és szakmai ismereteit felhasználva teszi hozzáférhetővé a tudományos ismereteket.




Rick McIntyre 1949-ben született és a Kaliforniai Egyetemen tanult természetvédelmi tudományokat. Több mint harminc évet töltött el a farkasok megfigyelésével a Yellowstone Nemzeti Parkban, ahol valós időben dokumentálta az állatok viselkedését és szokásait. Több mint tíz könyvet írt. McIntyre elkötelezett híve a természetvédelemnek, és munkásságával sokakat inspirált a vadvilág védelmének fontosságára. Az Egy farkas uralkodása lenyűgöző és informatív munka, amely egyaránt szórakoztatja és tanítja az olvasókat a természet titkaira.

Köszönöm a lehetőséget a Corvina Kiadónak! A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron.



2025. március 25., kedd

A ​Harag Istene

Könyvajánló - Philip K. Dick és Roger Zelazny: A ​Harag Istene

"Philip K. Dick és Roger Zelazny közös regénye a hit mibenlétét boncolgatja azzal a kíméletlenséggel, ami Dickre jellemző, ugyanakkor olyan költői képekkel, amely Zelazny írásainak sajátja."

Az Agave Könyvek PKD életműsorozata részeként sorban adják ki azokat a regényeket is, ahol Dick társszerzőként működött közre. A Harag Istene Philip K. Dick és Roger Zelazny közös műve, amelyben az emberiség túl van a harmadik világháborún egy posztapokaliptikus világban. A társadalomnak meg kell küzdenie a nukleáris háború következményeivel.

A regény középpontjában egy vallás áll, mely a Harag Istenének, Carleton Lufteufel imádatára, tiszteletére épül, aki kihasználva a háború utána fejetlenséget ítéletet mond az emberiség felett. Az új hit által vezérelve igyekeznek megérteni és felépíteni az új világukat, sőt, saját identitásukat a pusztítás után.

A főszereplő egy művész, McMasters, akit megbíz ez az új egyház, hogy templomuk falálra készítsen egy lenyűgöző festményt a Harag Istenéről. McMasters az apokalipszis által megélt traumái mellett szeretne megérteni és újraalkotni egy istenképet, így elfogadja a feladatot és elindul egy utazásra, hogy találkozzon a rejtélyes „Deus Irae”-val, ezzel a titokzatos istennel, akit még senki sem látott. Az utazás során nemcsak saját magát, hanem a világot is felfedezi.

Nem épp hétköznapi ez a regény, ami kicsit sci-fi, kicsit filozófiai írás, mert egyaránt foglalkozik a vallás és a technológia, az emberi természet és a társadalmi struktúrák konfliktusával. A vallási elemek mellett a könyv mély filozófiai kérdéseket vet fel arról, hogy mi teszi az embert azzá, ami, és hogyan definiálhatók a hatalom és a szent dolgok a háború árnyékában. Mi pedig egyre többet látunk az őket körülvevő világ politikai és társadalmi feszültségeiből.

A szereplők próbálnak rájönni, hogy hol csúsztak félre a dolgok, aminek az eredménye egy világégés volt, miközben azt is meg akarják érteni, hogy van-e helye a hitnek és a reménynek egy olyan világban, ahol az emberek kétségbeesettek és elkeseredettek.

A történet során a nem hagyományos hősök és antihősök keveredése nézőpontot ad az emberi jellemek és kapcsolatok komplexitására. A karakterek fejlődése és személyes drámáik megmutatják, hogy a remény és a megváltás keresése a legnehezebb időkben is elengedhetetlen. 

A regény fontos témái közé tartozik még a vallásos hit kérdése, a teremtő és teremtett viszonya, valamint az emberi természet sötét oldalának feltárása. Dick és Zelazny együttműködése gazdag világot teremt, tele filozófiai és metafizikai kérdésekkel, amelyek arra ösztönzik az olvasót, hogy gondolkodjon a hit és a hatalom természetéről. A végén pedig kapunk egy jó kis tanulságot, a szerzők végül arra figyelmeztetnek, hogy a technológiai fejlődés és a spiritualitás közötti egyensúly elvesztése az emberiség jövőjét fenyegetheti. 

Összességében egy mélyreható és gondolatébresztő mű, amely a sci-fi és a filozófiai fikció határvonalán mozog. Kapunk egy valóságos és baljós légkört, miközben bepillantást nyerünk a lélek viharaiba a fizikai túlélésért folytatott harccal egyidőben. És a regény közel 50 éve íródott, de még így is számos ma is aktuális kérdéssel találkozunk a társadalommal kapcsolatban.

9789635981502.jpgKöszönöm a lehetöséget az Agave Könyvek csapatának!

A kötet a borítóra kattintva elérhető kedvezményes áron a kiadó honlapján.

Kövess minket a Facebookon is!

Leverhető a telepata férgek inváziója?

Philip K. Dick első regénye, az Űrlottó

Tizenhárom novella a sci-fi legenda, Philip K. Dick tollából

2025. március 24., hétfő

A szakadék

Kémkedés, megtévesztés, kisvárosi titkok és egy rejtélyes nyomozó, akinek titokzatos múltja és rejtett indítékai sajátos mélységet adnak a regényben szereplő, összetett karakterek cselekedeteinek. David Baldacci A szakadék című regénye nem hagyja, hogy unatkozzon az olvasó! 






KÖNYVAJÁNLÓ
A SZAKADÉK

Szerző: David Baldacci
Fordító: Szabó István
Kiadó: General Press Kiadó

A cselekmény központi figurája Travis Devine, akinek élete közvetlen veszélyben van egy, a svájci Alpokban futó vonaton. Kiváló helyzetfelismerő, és nagyon figyel, mert menekül Genfből. Az I. osztályon lévő három utas ellenség. Devine senkiben sem bízik, még a hatóságokban sem: az ellenfelei bármit és bárkit megvehettek maguknak. Tét: a világ irányítása, Devine pedig útban van. Természetesen a férfi veszi az akadályokat. Az előszóban ezzel indít David Baldacci A szakadék című krimi-thrillerjében, ami a későbbiekben halványan visszaköszön, ezzel is kétségben tartva az érdeklődő, esélyeket latolgató olvasót a cselekmény lehetséges végkimenetelében. 
A kötet második, önállóan is olvasható és értékelhető része a Férfi a 6:20-asról címet viselő sorozatnak.

Emerson Campbell a rangerezred, a hadsereg legtekintélyesebb és leginkább emberpróbáló különleges egységébe tartozó ember, a katonai szerveződés célja titkos akciókban, háborúkban elvégzett, speciális feladatok. Ezekről a közvélemény a legritkábban értesült. Előtte ül Devine a fenti akció után és új küldetést kap: azt kell megtudnia, ki ölte meg a CIA-nál állományban lévő Jennyt, és miért. No meg azt is ki kell deríteni, hogy nem kerültek-e illetéktelen kezekbe nemzetbiztonsági információk, és meg kell találnia a nő laptopját meg a telefonját. Jenny Silkwell kincset ért ennek az országnak, sok fontos államtitokról tudott. Ki kell derítenünk, hogy a halála kapcsolatban állt-e a munkájával, hogy valaki hozzájutott-e olyan információkhoz, amelyekkel veszélyeztetheti az országot. A nő saját laptopját megtalálták az otthonában, a szolgálati mobiljával együtt. De a CIA laptopja sem az irodájából, sem az otthonából nem került elő, ahogy a saját mobilja sem. Devine fedősztorija: a belbiztonság különleges nyomozója.

Jenny Silkwell a CIA ügynöke volt. Az elmúlt években főleg a Közel-Kelettel kapcsolatos ügyekkel foglalkozott. Korábban Oroszország, előtte pedig Dél-Amerika volt a fő működési területe. A tehetséges nő kiváló nyelvérzékkel rendelkezett, folyékonyan beszélt spanyolul, portugálul, oroszul meg lengyelül, és mielőtt a Közel-Keletre ment volna, intenzív képzésen arabul és perzsául tanult. A munkája során sokfelé járt a világban; olyan hírszerzőkkel találkozott, akiket ő szervezett be, hogy az amerikaiaknak dolgozzanak. Meggyilkolásának okaként lehet, az indítékot nem helyben, hanem Moszkvában, Teheránban vagy Damaszkuszban kell majd keresnie. Annál nagyobb Devine meglepetése, amikor az álmos kis városban, ahol holtan találták a nőt - és ahol Jenny családja is él - egyre-másra titkokba botlik, miközben még mindig nem lehet kizárni, hogy a nemzetközi vonalat sem szabad figyelmen kívül hagyni. Ahogy halad a nyomozásban, hullani kezdenek körülötte az emberek, és saját élete is veszélybe kerül.

Egy percig sem lehet biztos az olvasó abban, hogy Devine-t kik és miért üldözik, mint ahogy abban sem, hogy egyszerű lesz Jenny halálát okozó elkövetőre és indítékaira fényt deríteni. Ahogy a szerző lassan és alaposan göngyölítteti fel nyomozójával a mozgatórugókat és a régebben megesett történéseket Jenny múltjából, úgy jelenik meg a kötetet abszolváló előtt az összetett karakterek egyes tulajdonságai és érdekei. A dramaturgia természetesen úgy van tálalva, hogy a legtöbb kétséget okozza a végkifejletet illetően. Az akciódússág miatt egy percet sem kell aggódni, amit kellően fellazít néhány emberközeli kép, minimális romantikával, amolyan két csata szünetében bármikor keletkezhető líra képében. Hogy mi lesz belőle, fejlődik-e valahová vagy egyáltalán kell-e fejlődnie bárhová, az lehet, a sorozat következő részében kiderül.

Baldacci nem mai szerző a könyvpiacon, sikeres írói múltat mondhat magáénak. Jelen könyve kreativitásban, szórakoztatásban, gördülékenységben és cselekményvezetésben fénykorát idézi, ami miatt érdemes egy ilyen jellegű kötetet kézbe venni. A vége tágra nyílt szemmel abszolvált cliffhangerrel zárul, ami miatt véresre guglizom a virtuális világot, hogy megjelent-e már az újabb rész.

Szerintem olvassátok!

Fülszöveg

Jenny Silkwellt, a CIA ügynökét holtan találják Maine sziklás partvidékén, Putnam kisvárosában. A halála nemzetbiztonsági válságot idéz elő, mivel a laptopján és a telefonján szigorúan titkos információkat őrzött. Ha ezek rossz kezekbe kerülnek, az nemcsak több ügynök életét, hanem az egész nemzet sorsát veszélyeztetheti. Az ügyet sürgősen meg kell oldani, és ki más lenne alkalmasabb a feladatra, mint a kiváló elemző és egykori katona, Travis Devine?
Ám az egyszerűnek tűnő ügy hamarosan váratlan fordulatokat tartogat a férfi számára.

Az álmos kisvárosnak megvannak a maga sötét titkai, és a helyiek összezárnak. Devine-nak el kell nyernie a bizalmukat, hogy kiderítse, mi történt Jennyvel és a birtokában lévő információkkal. Vannak azonban, akik bármit megtennének, hogy az eltemetett titkok ne kerüljenek napvilágra…


David Baldacci a világ egyik legkedveltebb történetmondója, a könyvei rendre felkerülnek a sikerlisták élére. Több mint negyvenöt nyelven és nyolcvan országban jelentek már meg az írásai, és világszerte összesen százötvenmillió példányban keltek el. A regényeiből mozifilmek és tévéfilmek is készültek. David Baldacci – a feleségével együtt – a Wish You Well Foundation nonprofit szervezet alapítója, amely az analfabetizmus ellen harcol Amerika-szerte.

www.davidbaldacci.com

Photo © Allen Jones

Köszönöm a lehetőséget a General Press Kiadónak!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: A szakadék
Eredeti cím: The Edge
Szerző: Davis Baldacci
Fordító: Szabó István
Kiadó: General Press Kiadó
Sorozat: Férfi a 6:20-asról
Oldalak száma: 392
Megjelenés: 2024. szeptember 11.
Kötés: Puhatáblás
ISBN: 9789634528944
Méret: 197 mm x 137 mm x 30 mm