Könyvajánló - Anna Stuart: A berlini bába
Egy fiatal zsidó nőtől 1943-ban Auschwitz-Birkenauban elragadták újszülöttjét, majd közel két évtizeddel később még mindig őt keresi. Túlélt már egy rezsimet, most itt egy másik, de a berlini fal építésének árnyékában még mindig él benne a remény, hogy újra látja gyermekét...
Anna Sturart A berlini bába című regénye 1961-ben játszódik Berlinben. Főszerepben Esther, akinek visszaemlékezései mutatják, hogy bár 16 éve szabadult két éves fogságából Auschwitz-Birkenauból, máig kísértik az ott látottak. De nem is csupán az, hanem keresi azt a szőke szépséget, Pippát, akinek a táborban adott életet.
Túlélte a vészkorszakot, két év fogság után a feldúlt Európa árvaházait járva igyekezett felkutatni elragadott gyermekét, miközben tovább kell élnie az életét. Aki ismeri a szerző írásait, már biztosan találkozott a kötet előzményével, Az auschwitzi bába című kötettel, amelyben megismertük a tábor szülészetét egy szívbemarkoló szomorú történeten keresztül. Ez a kötet önálló regényként is megállja a helyét, de mindenképpen javaslom az elolvasását a másik írásnak is, mert lebilincselő olvasmány.
A haláltábor szülészetén az újszülőttek megkapták anyjuk számait a karjukra, így a remény örökké él, hogy egy anya megtalálja elveszett gyermekét. Persze ez már a háború után is szinte lehetetlen küldetésnek tűnt, most pedig Esthernek a hidegháborúval kell szembenéznie, miközben végignézi, ahogy a berlini fal épülése újabb akadályokat görget elé.
A szerző lenyűgöző munkát végzett a háttérkutatásokkal. Bár maga a sztori fikció, a történelmi háttér valós és jól leírt, hogy szinte ott voltunk mi is a megtépázott Berlin utcáin. De egy másik nő, Esther fogadott lánya, Olivia történetének köszönhetően a fal mindkét oldalán látjuk, hogy milyen volt az élet. Betekintést nyerünk a sportolók életébe, a doppingprogramba, miközben Olivia is Pippa nyomára igyekszik bukkanni.
A vészkorszak után Olivia Kirsten néven kezdett új életet és a szerző érzékletesen mutatja be, hogy milyen volt az élet a fal két oldalán. Ami külön tetszett, hogy végigvezet minket a fal építése előtti, alatti és utáni helyzeten is, így egyetlen történeten keresztül látjuk a fal 28 évét.
Kapunk csodálatos karaktereket és bár alapvetően fikció, felbukkannak benne valós személyek is, mint például Dieter Wohlfahrt, aki számos diák szökésében segédkezett egészen addig, míg egy balul sikerült szöktetésnél a határőrök életét vették a falnál.
Szívszorító, erőteljes történet, amely bőven tartalmaz kemény témákat. Nehéz olvasmány, ami ott marad jóval az olvasás után is az emberrel. Ráadásként pedig egy szívszorító zárást is kaptunk, melyben a főszereplők évtizedekkel a szörnyűségek után utaztak az egykori börtönbe, Auschwitzba.
Kattints a képre, a kiadónál kedvezménnyel megrendelheted a kötetet!
Érdekelnek a könyvújdonságok?
Kövess minket Facebookon!
Hogyan éltem túl a holokausztot – az anyai szeretet, a kedvesség és a remény lenyűgöző története
Megjegyzés küldése