A fotográfuslány

Irodalmi merénylő tartja rettegésben a Nyugat című folyóirat és Budapest alkotóit. Talán egy elvetélt alkotó igyekszik bosszút állni a műveit illető rossz kritikákon és a főszerkesztőn, aki nem fogadja el közlésre műveit? Az üggyel párhuzamosan feltűnik a fővárosban egy ékszerrabló is. A minden lében kanál, fityfiritty Masa kisasszony azonban keresztül húzza az elkövető(k) számításait.. és a bosszújukat is. 



KÖNYVAJÁNLÓ
A FOTOGRAFUSLÁNY

Szerző: Kertész Edina
Kiadó: Manó Könyvek

A New York kávéház karzatán nagy felfordulás támad: eltűnt egy vers kézirata! Egyedül egy fiatal lány, az amatőr fotográfus Masa figyel fel a sietősen távozó hölgyre, akinek a kezében a Nyugat szerkesztőségének címzett boríték van. De vajon ki ő és mit akarhat? Kezdetét veszi a nyomozás, melynek során feltárja csodáit az 1910-es évek Budapestje és sorra vonulnak fel az irodalmi élet híres alakjai. Végül is, csak ebben a korban születhet olyan kifejezés, hogy irodalmi merénylő - sokáig mosolyogtam az összetételen. Egy merénylő általában életet, testi épséget fenyeget, nem egy verset! De igen, itt erről van szó, irodalmi alkotások mennek a levesbe, ami az ellehetetlenüléssel fenyeget a szerzők részéről. Hogy közben végül egy-két pisztolylövés is eldördül, már helyben is vagyunk.

Az ügyek megfejtése végül is Visy Mária (Masa) kisasszony kezében összpontosul. A lány (fruska) 15 éves, félárva, édesapja (újságíró, szenvedélyes fotós) meghalt, húgával, anyjával alkotnak egy családot. Ő is újságírónak készül, karácsonyra megkapja ajándékba apja fotóapparátját. Barátnője a hasonló korú Berta, gyakran náluk is alszik, mert nehezen viseli a ház gyászos hangulatát. A mű szereplői még Gyula úr - a főpincér, Brandy - a kutya, és Bakti Guszti - a rikkancs, aki nagy segítségére van Masának. Vendégek a kávéházban: Kosztolányi, Karinthy Frici, valamint nagy jelentőséget kapnak az egyéb helyeken megforduló nagy nevek: Osvát Ernő, Hatvany Lajos, Ady Endre és Móricz Zsigmond, de előfordulnak olyan nevek is a regényben, mint Kodály Zoltán, Babits Mihály vagy Blaha Lujza.

Masa az ifjúsági regény teljes tartalmán üldöz egy titokzatos hölgyet, aki a szeme láttára emelt el két irodalmi művet is. Vajon ki a hölgy és mi a mozgatórugója a lopásokkal? Van-e köze Osvát Ernő élete elleni merényletekhez? És az ékszerrabláshoz? Az alkalmi kopónak felcsapott fruska, amikor a nyomozás során elkapja a szálat, bizony ráharap, mint a bulldog és nem ereszti.

Kedves, aranyos, mulattató, izgalmas és kalandos ifjúsági regény, amit magam hatvanasként is élvezettel olvastam. Csiklandó a sok felsorolt irodalmi nagysággal találkozni, olyan hozzáértéssel hozta közel a szerző alakjukat az olvasókhoz, mintha kereső szemekkel mindjárt kiléphetnének valamelyik szobámból át a nappaliba, hogy kérem tisztelettel, elfogyott a kávé az asztalról, tudja-e, hol kaphatok egy csészével? (És én megsemmisülve rebegném, hogy tíz éve legalább, hogy nem kávézom, BOCSÁNAT.) A dramaturgia szépen vezet át a bonyodalmakon, közben munkástüntetések, párbajok, úri szalonok és fiatalok jellegzetes szórakozásai tűnnek fel és el a regény során. 

Lehet a műért lelkesedni, lehet örülni az elénk tárt 1910-es valóságoknak, érezni lehet a másfajta erkölcsiség mélységeit, az akkori társadalmi miliőt, a kor hangulatát. A könyvbe néhány korabeli fotó is becsempészésre került. Az Utószóból kiderül, hogy Kertész Edinában a regény ötlete néhány fénykép alapján merült fel. Visy Masa létező személy, gyakran fotózta az akkori idők irodalmi notabilitásait, akik többsége aztán rendre megjelentek szereplőként az ifjúsági regényben is, sőt, még a negatív karakter is valós személyről lett mintázva. Persze, élt az írói szabadsággal, és annak megfelelően hajlította a főszereplő életrajzát, ahogy az a céljainak megfelelt. A Nyugat című folyóirat szintén létező irodalmi orgánum volt (itt kérek elnézést azoktól, akik összevont szemöldökkel néznek az ajánlóra, hogy TUDOM, hogy az volt), amely a maga korában ismert és elismert sajtótermék volt a kulturális piacon.

Ahogy fenn is írtam: izgalmas, kalandos, szeretnivaló ifjúsági regény - szerintem olvassátok! 

Fülszöveg

A New York kávéház karzatán nagy felfordulás támad: eltűnt egy vers kézirata! Egyedül egy fiatal lány, az amatőr fotográfus Masa figyel fel a sietősen távozó hölgyre, akinek a kezében a Nyugat szerkesztőségének címzett boríték van. De vajon ki ő és mit akarhat?

Kezdetét veszi a nyomozás, melynek során feltárja csodáit az 1910-es évek Budapestje és sorra vonulnak fel az irodalmi élet híres alakjai.



Kertész Edina


Író, szerkesztő, fordító

Köszönöm a lehetőséget a Manó Könyveknek!
A kötetet kedvezményes áron megrendelhetitek a kiadó honlapjáról a lenti borítóképre kattintva.

Kövess minket Facebookon is!
A képek a kiadó oldalairól származnak.
Termékadatok
Cím: A fotográfuslány
Szerző: Kertész Edina
Kiadó: Manó Könyvek
Sorozat: Új kedvencek
Oldalak száma: 224
Megjelenés: 2024. június 03.
Kötés: Keménytáblás
ISBN: 9789635844982
Méret: 197 mm x 140 mm
Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes