Dimenziókapu egy másik Földre

Könyvajánló - Steinar Bragi: Zavar

Vajon mi történne, ha Reykjavíkban megnyílna egy átjáró egy párhuzamos dimenzióba? Ha tudod, hogy egy bizarr, nyomasztó kaland vár egy másik dimenzió Földjén, de az út egyirányú...belevágnál?

fokep_3.png

Izland egyik legkiválóbb kortárs szerzőjeként emlegetik Steinar Bragit, így engem is kíváncsi tett. Így került a kezembe Zavar című sci-fi regénye. A sztori 2034-ben játszódik, amikor is a világ kifordul a megszokott medréből.

Reykjavíkban megnyílik az út egy másik dimenzióba. A város egy kis területén nyílik egy átjáró, ahol lehetőség van egy másik dimenzióban új életet kezdeni, de az út egyirányú. Aki átlép a túloldalra meghal vagy túléli, de utóbbi esetén sem térhet vissza többé.

A Zavart fallal építik körbe, ellepik a kutatók, tudósok és ügynökök, akik igyekeznek feltárni a különös esemény okait, következményeit. Közben több hullámban átmennek emberek erre a másik dimenzióban létező Földre, ahonnan anyag nem képes visszatérni, de információkat tudnak eljuttatni arról, hogy mi van a másik oldalon. Izgalmas a dimenziók közötti különbségek mentén létezni, főleg, hogy ami a túloldalon két nap, az nálunk két év.

Az egyik hullámban ment át F ügynök, aki eltűnt, Halla, az idegenekre szakosodott szociálpszichológus pedig arra vállalkozik, hogy hátrahagyva életét átkeljen a Zavaron és felkutassa F-et, akitől az utolsó életjel egy segényhívás volt. Hallának nehezen megy az átállás és minél több információ kerül a birtokába erről a másik világról annál biztosabb benne, hogy baromi veszélyes küldetésre vállalkozott.

Nagyjából két szakaszra bontható a kötet: az első felében kapunk erről a másik dimenzióról egy kicsit áthatóbb képet, valamint a szereplőket ismerjük meg, hogy aztán a kötet második felében kibontakozzon egy izgalmas cselekmény. Nem árt odafigyelni, mert kapjuk bőven tudományos infókat időről, dimenziókról, kvantumfizikáról, miközben mindenhonnan repkednek a kirakós darabkái, amikből aztán szépen felépül a sztori.

Elképzelni is bizarr, hogy milyen lehet a túloldalon. Évek kutatási anyaga gyűlt össze nálunk, miközben az ott dolgozó ügynökök számára csak napok teltek el. Az egész kötet kissé sötét és nyomasztó volt számomra (és a szereplők számára is ez a "kaland"). A szerző pedig szerintem abban a legparádésabb, ahogy belemászik a szereplői pszichéjébe.

Nem hibátlan a könyv, kicsit néhol zavaros, de jó a történet és a váratlan végkifejlet tökéletesen rakja helyre az ember fejében az olvasott fura dolgokat. Nem is tudom, hogy a sci-fi vagy inkább a weird fiction a jó kategória, inkább a kettő elegye ez a regény. Nálam bejött ez a furcsa sztroi, szóval biztosan nyitok majd a szerző más írásai felé is.

bragi-1.pngKöszönöm a lehetőséget a Metropolis Média Kiadó csapatának!

A borítóképre kattintva elérhető a kötet kedvezményes áron a kiadó honlapján.

Kövess minket Facebookon!

Farkasok ​dala

„Emlékezetem csupa árny, elmém zavaros.”

Öt elme egy testben

Share:

Megjegyzés küldése

Designed by OddThemes | Distributed by Blogger Themes